вівторок, 22 травня, 2018, 16:38 Економіка
Із ринком землі ціна оренди одного гектара може зрости до тисячі доларів, – Таран
ZIK
ZIK

Зараз річна оренда одного гектара землі коштує від 5 до 10 тисяч гривень. Та після скасування мораторію ця сума може зрости до тисячі доларів.

Таку думку в ефірі проекту «Перші про головне. Коментарі» висловив політолог Віктор Таран.

За його словами, зараз річна оренда одного гектару землі у селянина, скажімо, Миколаївської області, коштує 5 тисяч гривень на рік.

«На Київщині – десь 10 тисяч гривень на рік. Це менше 300 доларів. Все через те, що під час мораторію ринок не створив навіть ціни одного гектару. Адже селянина ставлять у безвихідь», – наголосив Таран.

Тож, якщо мораторій скасують, земля одразу почне капіталізуватися та «набирати ціну».

«Понад те, її уже оцінили. Для цього відбувся аналіз українських ґрунтів, його порівнювали із іншими світовими аналогами. Така ж земля у Канзасі. Там за один гектар дають 30-40 тисяч доларів. Відповідно, річна сума оренди для селянина складатиме не менше 3 тисяч доларів, тобто, 10% від її вартості», – розповів політолог.

Тому, коли селянин розумітиме, що може отримувати такі кошти, відразу вступить у іншу систему власності, а не продаватиме свої наділи.

«Він скаже фермеру, який отримує надприбутки, щоб той ділився. Очевидно, ціна землі відразу не підстрибне до 30-40 тисяч, але до 10-15 – точно. Тоді люди зможуть просити за її оренду хоча б тисячу доларів. Тому зразу почнуться інші відносини», – переконаний експерт.

Відтак, виходячи із цієї логіки, ті, хто орендує землю за копійки, більше всього вкладають у негативну кампанію проти зняття мораторію. Вони грають на людських фобіях, ставлячи у приклад «велику приватизацію 90-х», де людей просто пограбували.

«Однак, це зовсім різні історії. Там були ваучери, а тут земля уже належить громадянам, тож вони визначатимуть, чи захочуть її продавати або ж віддати в оренду», – зауважив Таран.

За його словами, уряд пропонує «абсолютно нормальну формулу» для убезпечення масового продажу землі іноземцям.

«Йдеться про 200 гектарів у руки лише українцям. Тіньовий ринок складає 7-8 мільйонів гектарів. Тож саме тим, хто живе у цьому «чорному обороті», не потрібен ринок землі. Адже тоді усі корупційні схеми у Держкомземі чи геокадастрі просто руйнуються», – наголосив Таран.

Та разом із законом про ринок землі, варто і вводити «певні маяки» – земельні банки чи низькі довгі кредити.

«Тоді селяни зможуть об‘єднатись у товариства та самі купити техніку, щоб розвиватися. Є й інші запобіжники, які потрібно ухвалювати комплексно із самою реформою. Та ми все одно прийдемо до ринку землі, адже у світі є лише три країни, де його немає» – резюмував Віктор Таран.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-21 07:34 :55