п'ятниця, 18 травня, 2018, 10:37 Світ
Третина національних парків та заповідників світу – під загрозою через людську діяльність
Фото: independent.co.uk/Wildlife Conservation Society
Фото: independent.co.uk/Wildlife Conservation Society

Величезні території, призначені для захисту тварин та рослин, перебувають під загрозою через людську діяльність.

Третині землі у світових заповідниках і національних парках, загальною площею 2,3 млн квадратних миль, загрожує спустошення через людську діяльність, – інформує видання The Independent.

Навряд чи якась територія, що є під охороною, залишиться незайманою.

«Уряди запевняють, що ці місця охороняються, проте насправді це не так», – сказав професор Джеймс Вотсон, голова Товариства з охорони дикої природи та один з авторів дослідження.

«Це є основною причиною того, що, попри те, що протягом останніх десятиліть дедалі більше землі охороняється, біорізноманіття продовжує катастрофічно знижуватися».

У попередніх дослідженнях йшлося про «біологічне знищення», яке призведе до того, що багато світових видів впродовж десятиліть зникнуть.

Нове дослідження, опубліковане у журналі Science, частково покладає вину за їх зникнення на природоохоронні зони, призначені спеціально для їх збереження.

Дослідження показало, що на цих територіях заплановані великі інфраструктурні проекти, включаючи автомобільні дороги, агропромислові комплекси та навіть цілі міста.

З 1992 року загальна площа природоохоронних земель зросла вдвічі та охопила понад 15% земель світу. Згідно з нинішніми планами, протягом наступних двох років, обсяг цих територій становить 17% світових земель.

Проте нова доповідь професора Вотсона та його колег свідчить про те, що люди заходять у межі цих зон, особливо у густонаселених регіонах Азії, Європи та Африки, що робить багато з них неефективними.

Загалом, вони проаналізували 50 000 заповідних територій, використовуючи дані загальної глобальної карти людського тиску на навколишнє середовище під назвою Human Footprint.

Незважаючи на невтішні результати, автори дослідження досі покладають надії на концепцію природоохоронних регіонів.

«Добре керована мережа природоохоронних територій має важливе значення для збереження видів», – зазначив провідний автор статті, аспірант Кендалл Джонс з Університету Квінсленду, Австралія.

«Якщо ми дозволимо знищити нашу природоохоронну мережу, то, безсумнівно, втрати біологічного різноманіття зростатимуть».

«Ми знаємо, що природоохоронні території функціонують, коли вони добре фінансуються, добре керуються та мають вдале місце розташування. Тоді вони надзвичайно ефективні та дають змогу уникнути загроз, що призводять до втрати біорізноманіття, та рятують ті види, що перебувають на межі зникнення», – сказав професор Вотсон.

«Існує багато природоохоронних територій, які все ще перебувають у хорошому стані та захищають види, що перебувають під загрозою зникнення».

«Наше завдання полягає у покращенні управління тими природоохоронними територіями, які є найбільш цінними для забезпечення збереження видів».

У дослідженні було встановлено, що у разі застосування законодавства, рівень шкоди, завданої людьми природоохоронним територіям був значно нижчим, що свідчить про те, що, у принципі, ці системи є ефективними.

Вчені відзначили Keo Seima Wildlife Sanctuary у Камбоджі, Національний парк Мадіді у Болівії та біосферний заповідник Ясуні в Еквадорі як такі території, яким вдалося уникнули деградації завдяки зусиллям екологів.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-15 06:57 :32