п'ятниця, 18 травня, 2018, 12:00 Політика
Політики епохи Кучми досі не звикли до фактчекінгу в інтернеті, – Сазонов
ZIK
ZIK

Найчастіше маніпуляціями грішать політики «епохи Кучми», які досі не звикли до інтернету. На брифінгах у різних містах вони можуть робити взагалі суперечливі заяви, не розуміючи, що усі ці слова за кілька хвилин розлітаються по соцмережах та сайтах.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив політолог Кирило Сазонов.

На думку політолога Олексія Якубіна, для того, щоб оцінити, чи правдиві рейтинги політиків-маніпуляторів, які дедалі частіше з‘являтимуться напередодні виборів, населенню варто розуміти, за якими критеріями слід перевіряти правдивість заяв, що вважаються маніпулятивними.

«У мене взагалі складається враження, що усі ці рейтинги так званого «фактчекінгу» просто перетворились у передвиборчу технологію. Думаю, що до виборів ми побачимо ще цілу низку таких списків, де наголошуватимуть, що опозиція бреше, а представники влади говорять правду», – переконаний Якубін.

Наприклад, якщо політик заявляє про певний рівень інфляції до кінця року, ці слова просто неможливо перевірити. Адже вони є звичайним прогнозом.

«Слід розуміти, що висловлювання не обов‘язково побудовані на якихось об‘єктах та фактах, а можуть мати прогнозний характер. Тому й незрозуміло, як оцінювати правдивість чи неправдивість таких заяв», – зауважив політолог.

У свою чергу, його колега політолог Кирило Сазонов зауважив: очевидно, що опозиції значно легше вдаватись до маніпуляцій.

«Якщо Гройсман виходить і заявляє про підвищення мінімальної зарплатні до 3 400 гривень, то й і підвищує її на цю суму. Він не може сказати, ніби заробітна плата становитиме 5 тисяч і тим самими обвалити економіку. Натомість, наприклад, Ляшко чи Тимошенко можуть дозволити собі такі заяви. Вони справді можуть вийти і сказати, ніби у бюджеті вистачило б коштів на великі зарплати і пенсії. Мовляв, владі просто потрібно менше красти», – пояснив Сазонов.

Адже при цьому опозиційним політикам не потрібно підкріплювати свої заяви фактами, оскільки їм навіть не треба відповідати за це.

«І це одна із наших бід. Вони говорять, ніби отримаємо страшну інфляцію чи, що нас усіх продадуть на органи. Однак, по закону (про трансплантацію органів, – ZIK), який вчора ухвалили, органи не продаються. Тобто, відбувається відверта маніпуляція», – наголосив політолог.

Тож він підкреслив: якщо народ «клює» на такі гучні заяви про зарплати у тисячі доларів, політики його цим і годуватимуть.

«Останнім часом я зауважував сильні маніпуляції щодо Тимошенко. Йдеться про той період, коли вона була прем‘єром чи, навіть, коли прем‘єром був Азаров. Нібито, зараз стало гірше, а фінансування медицини скоротили. Однак, якщо підняти бюджети 2013 і 2018 років, бачимо, що нічого не зменшилось. Навпаки – збільшилося, навіть із поправкою на курс долара», – зауважив експерт.

Загалом, на його думку, такими маніпуляціями найчастіше грішать політики «епохи Кучми», які досі не звикли до інтернету.

«Вони спокійно можуть в Харкові заявити одне, у Миколаєві – друге, а в Києві чи у Львові взагалі щось інше. Однак при цьому не розуміють, що усі ці заяви розлетілись по інтернету – соцмережах та сайтах. Навіть коли політик сидить у студії якогось телеканалу, ведучому із планшетом дуже легко перевірити все, що він говорив п‘ять років тому», – наголосив Сазонов.

Тому, на його думку, зараз маніпулювати свідомістю громадян стало набагато важче.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-18 22:18 :02