Вперше у Львові виступить всесвітньо відома скрипалька Мідорі Ґото

Мідорі Ґото. Фото з відкритих джерел

У Львові 25 та 26 травня вперше виступить всесвітньо відома феноменальна скрипалька Мідорі Ґото.

Мідорі Ґото народилась у Японії в родині інженера та скрипальки. Її мама Сетсу Ґото брала з собою на репетиції Мідорі, коли та була ще зовсім крихітною. Якось Сетсу почула, як її дворічна донька наспівує концерт Й.С. Баха. А ще трохи згодом Мідорі спробувала дістатися до маминої скрипки, яка лежала на родинному піаніно. Тож на третій день народження дівчинці подарували малесеньку скрипочку. Так Мідорі почала навчатися музиці.

Вже у шість років вона вперше виступила на публіці в рідній Осаці, граючи один із 24 каприсів Паганіні. Коли дівчинці було 10 років, вона з матір’ю переїхала до Нью-Йорка. Скрипалька згадувала, що, ще мешкаючи в Японії, майже не бачила тата, бо він весь час проводив на роботі. «Ми завжди були з мамою вдвох», – говорила Мідорі.

Згодом її батьки розлучилися. Тому дівчина відкинула прізвище батька і на сцені виступала, як Мі Дорі. Потім у якості псевдоніма вирішила залишити лише своє ім’я.

Про свою матір вона казала: «Потрібно мати надзвичайну впевненість у собі, щоб переїхати в іншу країну з маленькою дитиною, і йти проти бажань родини. Мені подобається думати, що я маю хоч краплину цього твердого духу».

Підкорення трьома скрипками

У Нью-Йорку Мідорі одразу вступила до двох музичних шкіл. На прослуховуванні 10-річна дівчинка здивувала американську комісію виконанням «Чакони» Й.С. Баха, яку вважають одним із найважчих творів для скрипки соло. В 11 років Мідорі дебютувала з оркестром Нью-Йоркської філармонії на передноворічному концерті під дириґуванням Зубіна Мети. Їй аплодували стоячи. Відтоді вона вирішила стати професійною скрипалькою.

Справжньою легендою став її виступ у 1986 році разом із Бостонським симфонічним оркестром у літній резиденції оркестру в Тангелвуді. Грали «Серенаду» Леонарда Бернстайна, дириґував сам автор. Під час виступу Мідорі порвала струну мі на своїй скрипці. Зовсім не розгубившись, вона продовжила грати на «Страдіварі» концертмейстера Малькольма Лоу, на якій знову порвала струну! Вона закінчила концерт на інструменті помічника концертмейстера Макса Хобарта, спокійно подякувавши йому наприкінці. Леонард Бернстайн став перед солісткою на коліна. Наступного дня авторитетна газета The New York Times вийшла із заголовком на першій шпальті «14-річна дівчинка підкорила Тангелвуд грою на трьох скрипках».

З вундеркінда – у генії

У віці 15 років Мідорі залишила навчання в музичній школі та фактично розпочала доросле життя. Її мати вийшла заміж вдруге, вітчим Мідорі також був скрипалем.

Своє 18-річчя скрипалька відсвяткувала дебютом у Карнеґі-холі. Через рік грала там перший речиталь. Її гру називали «чоловічою», дивуючись, як мініатюрна дівчина може видобувати зі скрипки звук такої неймовірної глибини.

Феноменальна японка один за одним вигравала міжнародні конкурси та отримувала нагороди і звання. Грала з кращими оркестрами світу та співпрацювала з зірками класичної музики, записала безліч дисків.

Музика для дітей

Та навіть такої гучної виконавської кар’єри Мідорі було замало. В 1992 році вона створила неприбуткову організацію Midori and Friends, спрямовану на забезпечення якісної музичної освіти та можливостей для дітей у Нью-Йорку і Японії. У 2001 році, вигравши престижну премію Евери Фішер, вона започаткувала ще одну організацію під назвою Partners in Performance. «Вірю в те, що музика сприяє, живить, лікує та надихає, і що вона й надалі продовжуватиме позитивно впливати на наше майбутнє, коли ми зробимо її ближчою до дітей», – якось сказала вона.

Зрозумівши, що їй потрібно більше знань у цій сфері, Мідорі вступила до Нью-Йоркського університету, аби вивчати психологію. Здобувши ступінь магістра, продовжила там вивчати філософію.

У 2004 році почала викладати у Музичній школі Торнтона, яка входить до Університету Південної Кароліни. Цій школі Мідорі віддала 14 років, виховавши не одне покоління талановитих скрипалів. З осені 2018 року вона працюватиме у Кертісовому інституті музики – одній із найпрестижніших консерваторій США. Також віртуозну скрипальку та прекрасного викладача раді бачити своїм почесним чи гостьовим професором Американська академія мистецтв та наук, Єльський університет, Оксфордський університет, консерваторії Пекіна, Осаки, Шанхая.

Віддаватися сповна

Кожній справі Мідорі віддається сповна. Ще у 1994 році їй довелося скасувати кілька концертів через погіршення стану здоров’я. У лікарні в дівчини діагностували анорексію. Це була її перша, але не остання госпіталізація. На фізичне та моральне відновлення знадобилося кілька років. Усі свої життєві злети та падіння Мідорі описала у своїй автобіографії. Її книга-сповідь стала бестселером.

Виконавиця і педагог, Мідорі також часто відвідує з просвітницькими місіями країни третього світу, котрі потребують допомоги. Там, куди не дістаються бізнесмени і політики, грає неперевершена скрипка Мідорі. У 2007 році японка стала послом миру ООН.

Для неї спеціально пишуть твори композитори. Зокрема, цього сезону Мідорі виконувала скрипковий концерт Петера Еотвоса «ДоРеМі», який присвячений їй. У назві автор зашифрував ім’я геніальної скрипальки.

Уже 40 років Мідорі на сцені дивує, вражає та захоплює своєю геніальною грою на скрипці найвибагливіших слухачів з різних куточків світу.

25 та 26 травня Мідорі Ґото вперше приїде до Львова. Разом зі своїм учнем, львів’янином Орестом Смовжем та Ukarinian Festival Orchestra під керівництвом Івана Остаповича вона виступить у Львівському органному залі. У програмі скрипкові концерти Й.С. Баха та А. Шнітке. Організатори запрошують усіх насолодитися геніальною музикою.

Докладніше про подію можна дізнатися тут.

 

Loading...