четвер, 17 травня, 2018, 2:55 Світ
Дослідники виявили у льодовиках сліди існування древніх цивілізацій

Міжнародна група вчених виявила в зразках гренландського льоду сліди викидів свинцю, що відбулися між 1100 роком нашої ери і 800 роком нашої ери. Виявилося, що вік відкладень важкого металу корелює з часом розквіту і падіння древніх європейських цивілізацій.

Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org, – передає Сегодня.

Свинець потрапляв в атмосферу через розробок європейських свинцево-срібних руд за часів Стародавньої Греції і Римської імперії, після чого переносився з вітрами над Атлантичним океаном в Гренландію. Тут частинки металу осідали разом з пилом і краплями води, потрапляючи в льодовики. Дослідники вивчили рівні свинцю, провівши більше 21 тисячу вимірювань, що охоплюють 1900-літній період.

Вчені вважають, що значна частина свинцю була викинута в навколишнє середовище через видобуток срібла, яке використовувалося для виготовлення монет. Це дозволяє встановити зв’язок між рівнями свинцю в льоду і станом економіки тих часів. Так, викиди важких металів збільшувалися ще в 900 роки до нашої ери, коли фінікійці розширювали мережу торгових маршрутів в західному Середземномор’ї. Максимум забруднення припадали на часи процвітання Римської імперії (I-II століття нашої ери).

Зниження концентрації свинцю відбувалося синхронно з епідеміями чуми, а також за часів воєн і політичних криз. Крім того, в останні 80 років існування Стародавнього Риму викиди важкого металу зменшилися майже в чотири рази.

Стародавні римляни виготовляли свинцеві труби для водопроводу, що стало причиною хронічного отруєння важкими металами. При цьому вражається травна і центральна нервова система людини. Серед симптомів – ослаблення пам’яті, депресія, нудота, болі в животі, головні болі, порушення мови і анемія. Особливо руйнівно свинець впливає на здоров’я дітей, сприяючи недоумства, розсіювання уваги, підвищення агресивності.

Читайте також: Експерти відтворили за черепом незвичне обличчя кроманьйонця

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-20 07:36 :49