четвер, 17 травня, 2018, 10:11 блоги Політика
Антикорупційний суд: або Президент відкликає свої паралізуючі правки, або ВР готує новий законопроект
Зоя Казанжи
журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E'COMM

Створення Антикорупційного суду мало би завершити формування системи органів для кримінального переслідування топ-корупціонерів. Але українська влада затягує, а то й блокує створення спеціалізованого суду.

У нас є Національне антикорупційне бюро України, яке проводить розслідування фактів корупції (НАБУ); Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), яка на основі доказів, зібраних НАБУ, іде з матеріалами в суд. У той, створенню якого наша влада так люто чинить опір.

Старі корумповані суди відкладають справи щодо корупції в довгі шухляди. Якщо і виносять рішення, то це, як правило, угоди зі слідством, які суд лише затверджує.

Ми маємо сумну історію із Верховним Судом України, куди потрапило багато дивних персон. Там є судді, на яких немає куди ставити клейма, є ті, хто так і не зміг пояснити своїх високих статків. Так, до Верховного Суду потрапило відсотків 30 пристойних суддів. Але вони не стали критичною масою, яка здатна змінити систему.

Верховна Рада України все не може приступити до розгляду законопроекту про Антикорупційний суд. Президент України подав до Ради більше як 1000 поправок. Експерти кажуть, що такі поправки мають на меті затягування, а то і блокування створення спеціалізованого суду. Наприклад, висунуті вимоги до кандидатів у судді вищі, аніж для суддів Верховного чи Конституційного суду. Кандидатів з озвученими вимогами в Україні від сили набереться пару десятків.

Президент пропонує, що недостовірні факти в деклараціях топ-посадовців не буде розглядати цей суд. Такі справи перекваліфікують і відправлять у місцеві суди.

Відмивання коштів з боку чиновників теж не входитиме до компетенції цього суду. Як і ухвалення чиновниками нормативно-правових актів, які протиправно зменшують доходи бюджету. Ці справи перекваліфіковуватимуть і переправлятимуть для розгляду у місцеві суди. А там – інша відповідальність.

Вимоги європейських партнерів до створення Антикорупційного суду досить надокучливі для українських високопосадовців. Вони розуміють, що уникнути цього не можна. Тому і намагаються все обставити таким чином, щоб суд був, а наслідків для корупціонерів – ні.

США, Європейський Союз, МВФ заявили про те, що створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії буде ключовим для демонстрації українською владою готовності боротися з корупцією. У разі відсутності такої волі Україна не отримає черговий транш Міжнародного валютного фонду.

А це означає, що тоді проблеми почнуться не у влади, а у нас з вами. Ми не добрали за програмою МВФ 8 мільярдів доларів. Без створення суду нам не бачити першого траншу. І тоді Україні доведеться позичати гроші у приватних структурах на невигідних умовах – кредити дадуть щонайменше під тричі вищий відсоток, ніж у МВФ. І – здрастуй, долар по 50!

І так, Міжнародний валютний фонд дає нам кошти в обмін на реформи. Ми дістали вже всіх своїми недолугими оборудками, які мають на меті захистити права негідників від влади.

Зараз варіантів небагато: або Президент відкличе свої паралізуючі правки, або ж Верховна Рада напрацює нормальний законопроект і проголосує за нього.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 03:00 :36