вівторок, 15 травня, 2018, 10:12 Львів
Скільки коштує вирішення проблеми сміття у Львові і як це позначиться на кишені львів’ян
Жінка викидає сміття. Фото: Микола Тис/ZIK
Жінка викидає сміття. Фото: Микола Тис/ZIK

Навіть дрібні проблеми не вдається вирішувати задарма. А що вже казати про те, коли йдеться про проблеми масштабні! Отож годі було й сподіватися на те, що вирішення сміттєвої кризи у майже мільйонному Львові буде дешевим. За підрахунками, які оприлюднені у Львівській міській раді, та даними, які надали фахівці-банкіри, спокій з відходами обійдеться львів’янам у суму близько 9 млн євро в рік. Тобто, майже 300 млн грн. Тобто майже стільки – скільки й зараз міська влада перераховує за додаткові кілометри вивезення ТПВ. Але при тому передбачено зняти основні гострі і проблемні питання: рекультивувати Грибовицьке звалище, збудувати сміттєпереробний завод, відкрити новий сучасний полігон для захоронення ТПВ, пункти для збору негабаритних відходів та налагодити сортування сміття. І платити найбільше доведеться лише орієнтовно у наступних 10-13 років.

До таких висновків дійшли журналісти ІА ZIK, проаналізувавши інформацію чиновників міської ради та банкірів.

Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv
Джерело: facebook.com/pressclublviv

 

Об’єм фінансування від ЄБРР

13 квітня 2018 року було прийнято рішення виконкому ЛМР Про надання висновку щодо доцільності залучення ЛКП «Зелене місто» кредиту від ЄБРР для реалізації проекту поводження з твердими побутовими відходами. 19 квітня за це рішення проголосували депутати ЛМР.

Джерело: facebook.com/pressclublviv

Йдеться про 25 млн євро: 20 млн безпосередньо від банку, а 5 млн – від Фонду чистих технологій ЄБРР. Ще 10 млн євро ЛКП «Зелене місто» отримає у формі гранту від фонду Східноєворопейського партнерства з енергоефективності та довкілля. Ще 6,8 млн євро під даний проект зобов’язана виділити Львівська міська рада. Таким чином під проект, співфінансування якого передбачено ЄБРР, місто отримає кошти у сумі майже 42 млн євро.

На що підуть ці кошти:

  • Рекультивація звалища у Грибовичах (перший етап) – 11,8 млн євро;
  • Встановлення станції для очистки фільтратів – 1,8 млн євро;
  • Будівництво сміттєпереробного заводу (перша фаза) – 24 млн євро;
  • Створення та розвиток мережі об’єктів збору, сортування та переробки ТПВ у м. Львові, – 4,2 млн євро.

Які відсотки і коли треба повертати

З усіх 42 млн євро повертати доведеться лише 25 млн. Адже 10 млн євро будуть виділені у формі безповоротного гранту, а ще 6,8 – власне співфінансування ЛМР.

Решту ж суми доведеться віддавати впродовж 13 років. Перші три роки є пільговими, коли жодних виплат робити не доведеться, а от з 2021 року борг потрібно повертати рівними частками кожних півроку. Тобто в рік виходить 2,5 млн євро. І це без відсотків.

А з ними все ще складніше. 20 млн євро виділено під комісію, не вище 6 відсотків. Ще 5 – під 0,75%.

Таким чином 120 тис. євро в рік становлять відсотки з 20 млн та 37,5 тис. євро з 5 млн. Разом виходить майже 160 тис. євро.

Таким чином виглядає, що в рік, починаючи від 2021 року, місто має віддавати 2,66 млн євро. Що при сьогоднішньому курсу євро, у розмірі 31,3 грн, становить майже 83 млн гривень.

Тут слід відзначити, що відсоткова ставка може коливатись, оскільки залежить від кількох факторів. Тут і курс євро, і кредитний рейтинг держави, і рейтинг міста.

Заробітки на смітті

А тепер щодо того, скільки на рік може заробляти сміттєпереробний комплекс. За оцінками ЛКП «Зелене місто», вартість вивезення однієї тонни відходів для мешканців становитиме 1 тис. грн. В рік місто продукує 240 тис. тонн ТПВ. Таким чином виходить, що завод, апріорі, в рік матиме 240 млн грн.

Іншими джерелами прибутку заводу буде сортування та продаж вторсировини: пластику, паперу, металу, і т. д. Також у планах заводу – виробництво РДФ-палива, яке мають намір продавати на цементні заводи.

Скільки коштів принесуть додаткові джерела заробітку зараз обрахувати неможливо, але щонайменше на вторсировині можна непогано заробити, адже вартість 1 тонни пет-пляшки стартує від 1 тис. грн.

Завод з доходом у чверть мільярда буде збитковим

Здавалося б 240 млн грн. – це астрономічна сума, але це не чистий прибуток, а всього лише дохід. І з нього будуть покриватись витрати на заробітну плату, енергоносії, паливо для перевезення залишків відходів на полігон.

Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря стверджує, що завод буде збитковим, тому ще буде потребувати дотацій з міського бюджету.

Це й не дивно, адже обрано високотехнологічну модель заводу, а вартість послуг для населення буде доволі низькою.

Об’єм фінансування від ЄІБ

Та тут слід наголосити ще на двох моментах. По-перше, ця сума розрахована не лише на сміттєпереробний завод, але й на інші проблемні моменти сміттєвої кризи у місті: рекультивація звалища, очищення фільтратів та створення центрів прийому та сортування негабаритних відходів.

А по-друге, це далеко не повна сума витрат на вирішення сміттєвих проблем міста. Окрім коштів ЄБРР, Львів також бере участь у програмі на фінансування з боку ЄІБ. Вона становить 46 млн євро.

На ці кошти у міській раді розраховують лише у другій половині 2019 року. Власне за їх рахунок буде завершено рекультивацію Грибовицького звалища, будівництво сміттєпереробного заводу та спорудження нового полігону ТПВ для міста.

Вирішення проблеми сміття для Львова буде коштувати близько 9 млн євро на рік

Як стверджують спеціалісти, зокрема доктор економічних наук, професор, проректор з навчально-виховної роботи та міжнародного співробітництва Університету банківської справи Олексій Другов, такі масштабні програми, як кредит від ЄІБ, є значно вигіднішими від решти кредитів. Та все ж, якщо припустити, що його також треба повертати рівними частками та платити, умовних, 3% річних, то матимемо приблизно 6 млн євро в рік.

А ще якщо додати 2,65 млн за кредит від ЄБРР, то разом виходить майже 9 млн євро в рік. Тобто, по суті, тих же 300 млн грн, які зараз місто платить за вивезення ТПВ. А якщо ще додати компенсацію з боку міста, то виходить ще більше.

Як планують у ЛМР, за ці кошти проблема сміття буде вирішено в комплексі. Буде проведено: рекультивацію Грибовицького звалища, збудовано сміттєпереробний завод, новий полігон для залишків ТПВ, налагоджено збір негабаритних відходів та роздільний збір на усіх майданчиках міста.

Аналітична група ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 10:27 :53