Новини » Економіка 14 травня, 2018, 15:55
Голова НКРЕ розповів, на скільки виростуть тарифи із впровадження RAB
Фото: tOrange.biz
Фото: tOrange.biz

Стимулююче тарифоутворення на електроенергію запрацює за умови деполітизації питання і конкуренції.

Про це заявив в інтерв’ю Економічній правді глава Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг Дмитро Вовк.

«RAB може запрацювати тоді, коли компанії проведуть якісні слухання, не буде політизації, і всі споживачі будуть мати вибір», – сказав він.

За його словами, через 11 років знос мереж становитиме 100%. «Або ми приймаємо рішення, даємо компаніям можливість залучати гроші, змушуємо їх бути більш ефективними», – сказав він.

За його словами, тарифи на електроенергію зростуть не сильно.

«Так, ми будемо платити більше, але не смертельно. Якщо ми зараз платимо 0,9 грн за кВт-год і 1,6 грн за кВт-год, то поляк платить 4 грн за кВт-год, болгарин – 5 грн за кВт-год. Я не кажу про Німеччину, де платять до 10 грн за кВт-год. Зате вони мають нормальні умови електропостачання», – пояснив Вовк.

Також глава регулятора роз’яснив, яким чином було визначено розмір ставки на старі і нові активи в розмірі 12,5% річних.

«Логіка комісії – ні в якому разі не конкретна цифра. На момент прийняття рішення облікова ставка НБУ була 12,5%. Комісія використовувала це значення для всіх сфер: для обленерго, «Укренерго», сфери централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення. В Європі ставки мають не конкретне значення. Важливий підхід, принцип, який використовується», – заявив Вовк.

«Є загальноприйнята практика – застосовувати ставку на рівні вартості капіталу. У Німеччині дешевший капітал, нижчий ризик країни, кращий інвестиційний клімат – там ставки нижчі. Може бути 4% або 5%», – сказав глава НКРЕ.

За словами Вовка, досвід використання різних розмірів ставок на старі і нові активи в інших країнах не був успішним.

«Різні ставки були використані останнім часом тільки в Росії, і це було фіаско», – резюмував Вовк.

Нагадаємо, низка обленерго погодили зростання цін на електроенергію для своїх непобутових споживачів через запровадження стимулюючого тарифоутворення.

Раніше в «Урядовому кур’єрі» була опублікована постанова, якою затверджується нова методика, що дозволить запровадити стимулюючі тарифи для обленерго. Постановою закладається в так зване RAB-регулювання дохідність для обленерго на рівні 12,5% річних на нову базу (йдеться про інвестиції в нові активи) і так само 12,5% річних дохідності на стару базу (наявні активи компаній).

НКРЕКП підготувала нормативну базу для переведення енергокомпаній на RAB-регулювання у липні 2017 року. Після оприлюднення документу у експертному середовищі почалася дискусія щодо доцільності впровадження стимулюючого тарифоутворення.

Прем’єр-міністр Гройсман заявив, що загалом підтримує впровадження RAB-регулювання з метою енергомодернізації обленерго, але не у такому вигляді як це пропонує Національна комісія. Тим не менш, постанова була опублікована у тій редакції, яку і запропонувала НКРЕ.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 11:49 :31