Новини » Суспільство 8 травня, 2018, 20:05
Олександра Коваль: Зараз у світі відбувається ренесанс читання
Олександра Коваль
Олександра Коваль

Навряд чи вподобання дітей можуть змінитися за 10 років. Як і 100 років тому, так і 10, і зараз, і, сподіваюся, завжди, діти любитимуть читати про чудеса і пригоди, про благородних героїв і прекрасних принцес. Організаторка книжкових форумів у Львові Олександра Коваль про те, чого чекати від Дитячого форуму, який відбуватиметься впродовж 10-13 травня.

Цьогоріч відбудеться вже 11-й Дитячий форум у Львові. Що змінилося за 11 років?

– Від 2007 року повністю змінилася ситуація на ринку дитячої літератури. Зараз ми бачимо безліч старих і нових видавництв, величезне розмаїття тем і стилів. Книжки є на будь-який смак, від класичних «Веселки» і «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ» до експериментальних «Основ», від потужних «Видавництва Старого Лева», «Ранку», «Школи» до зовсім маленьких «Читаріума» і «Nebo.Book.Lab». У дитячий сектор заходять типово «дорослі» видавництва, як «Люта справа», «КМ-букс», «Vivat» чи «Апріорі». Взагалі, відчувається якийсь шалений рух і спроможність робити більше, краще і різноманітніше. З’являються дуже потужні ілюстратори, які здобувають світову славу. Зараз я маю на увазі насамперед Роману Романишин і Андрія Лесіва з ТМ «Аґрафка», які здобули вже всі можливі нагороди Болонського дитячого книжкового ярмарку, але й Анну Сарвіру чи Наталю Гайду чи зовсім Юну Олю Музиченко, яка створила наш цьогорічний Буквордс. А всього на цьогорічному Дитячому форумі буде 34 дитячих видавництва, на першому їх було лише 12.

Чим запамятався 1-й Дитячий форум? 

– Прийшло дуже мало відвідувачів, десь півтори-дві тисячі. Власне, ми почали активно працювати з дитячою аудиторією через те, що ще на початку 2000-х зрозуміли, що справи з читанням якось погіршуються, і дорослі, а за ними й діти, читають набагато менше, ніж у 60-80-х роках. Нечитаючі дорослі породили нечитаючих дітей. Крім того, що батькам бракувало часу на дітей через постійні проблеми з виживанням, то ще й з’явилися нові спокуси: цікавіше телебачення, відеоігри, а згодом соцмережі і ґаджети. Зрештою, останні розширили ринок приблизно на 10-15%. Зараз у світі відбувається ренесанс читання, люди втомилися від інформаційного шуму і хочуть трохи сповільнитися, а читання книжок, байдуже, паперових чи електронних, є чудовим для цього способом.

Як змінилися вподобання дітей за цей час?

– Навряд чи вподобання дітей можуть змінитися за 10 років. Як і 100 років тому, так і 10, і зараз, і, сподіваюся, завжди, діти любитимуть читати про чудеса і пригоди, про благородних героїв і прекрасних принцес. Втім, зараз, змінилися ґендерні ролі, тому дівчинка має всі шанси стати супергероєм дитячої книжки, а хлопчик – мрійливим принцом, якого потрібно рятувати від злих чаклунів. Також я дуже радію, що більшість видавництв відійшли від класичного ілюстрування радянської і пострадянської школи, хоч у цих ілюстрацій також є свій шарм і малі шанувальники. Теперішній стиль ілюстрування є динамічним, абстрактнішим, запрошує читача думати і творити разом з автором і художником. 

На ринку з’явилися дуже модні віммельбухи і комікси, в тому числі створені українськими авторами і художниками, багато книжок-картинок для наймолодших, також я вже бачу книжки, які стимулюють інтерес до самостійного читання у дітей старших дошкільнят чи першокласників. Це книжки на 8-12 сторінок, з однією історією, яку дитина, яка вчиться чи щойно навчилася читати, може легко прочитати від початку до кінця. Ви знали, що великі і товсті книжки, навіть найцікавіші і найкраще ілюстровані, знеохочують дітей, адже видається, що маленький пальчик ніколи не дістанеться останнього рядка. Тому маленькі книжки з однією історією – це найкращий рецепт на те, щоб дитина повірила у свої сили і спроможність дочитати до кінця.

З’являються, дуже невпевнено і поволі, книжки на «складні» теми: про хвороби, смерть, вікові проблеми, і психологічні травми, про неповні і нетипові родини, про власне тіло і сексуальність, про релігійність і атеїзм, про життєвий успіх і розчарування. Поки що наше суспільство не видається достатньо відкритим, щоб говорити на ці теми, особливо з дітьми, але перші ластівки з’явилися і ситуація змінюватиметься.

З ким з гостей можна буде зустрітися на Форумі цьогоріч?

– Цього року на Дитячий форум завітає безліч відомих гостей, серед них: дитячі письменники та письменниці Галина Вдовиченко, Лариса Денисенко, Надійка Гербіш, Сергій Прилуцький, Сашко Гавриш, які презентуватимуть свої книжки, відома витинкарка Дарія Альошкіна, співачка Соломія Чубай, яка заспіває «Колискові для Олекси», в. о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, художниця-перформерка Алевтина Кахідзе. 

Як зявилася ідея «Королівства Буквордс» та що ховається за 8 ключами?

– Королівство «Буквордс» – це як нескінченна книга із книжками всередині. Щоразу, коли відкриваємо нову книжку, на нас чекає щось нове. Так і тут – ніколи не знаєш, що саме на тебе очікує в наступних землях Королівства: пригоди чи випробування, незабутні враження чи безцінний досвід. Ідея вже давно була з нами, адже саме в чарівному королівстві Буквордс протягом кількох років відбувалася церемонія нагородження найкращих читачів з усієї України. Цього року двері Буквордсу відкриваються для усіх дітей, а за тими дверима 8 тематичних земель-просторів. Саме там заховалися тематичні ключі, які відвідувачів необхідно зібрати в ході гри-квесту «8 ключів Буквордсу». 

Які книги особисто ви чекаєте найбільше та чим плануєте поповнити домашню бібліотеку?

– Особливо чекаю на «Улюблені вірші-3» від Івана Малковича. Перші дві книжки в нас зачитані до дір, і ми з донькою час від часу читаємо їх собі вголос. А тепер онукові читатиму, всі три томи. Сподіваюся, що за пару років з’явиться четвертий том.

Також дуже чекаю на книжку «Ах, ця чудова Панама» від видавництва Урбіно. Ця книжка німецького письменника Яноша відома в цілому світі і тепер нарешті вийде українською. Ми також читали її з донькою. А взагалі видавці підготували близько 200 чудових новинок спеціально до Дитячого форуму, буде з чого обирати.

Анна Сєдая

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 04:25 :01