понеділок, 7 травня, 2018, 16:02 Економіка
Розслідування на ZIK: Як найбільша мережа АЗС стала найбільшим боржником
Скріншот з відео
Скріншот з відео

Борговий скандал розгоряється довкола великої мережі автозаправок «WOG». Однією з жертв заправного гіганта із фінансовими проблемами стала іноземна компанія «Стар клауд холдінгс інк.» – їй «WOG» заборгувала десятки мільйонів доларів.

Компанія «WOG» спробувала розрахуватися, втім сплатила… менш як третину від загальної суми заборгованих коштів. Оскільки ж як забезпечення виконання своїх грошових зобов’язань боржник надав 18 власних автозаправних комплексів, то компанія «Стар клауд холдінгс інк.» звернулася по них. Проте якраз на шляху стягнення боргу-застави виявилося, що «WOG» нізащо не хоче розлучатися з автозаправними станціями.

Іноземна компанія зіткнулася з дивовижним нотаріальним безладом – не зарадила навіть угода «Стар клауд холдінгс інк.» із «WOG», яку розробляли у всесвітньо відомій юридичній компанії «Baker & McKenzie».

«Юристи WOG блокують державний реєстр – кожні десять днів приходять до нотаріальної контори «Ариванюк і Книш», приносять заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, – пояснює Вадим Ладницький, представник компанії «Стар клауд холдінгс інк.». – Таким чином наша компанія, маючи всі документи і законні підстави для звернення-стягнення, позбавлена можливості виконати це стягнення».

Нотаріальна контора, про яку говорить пан Ладницький, має суперечливу славу в місті Луцьк, де, власне, і розташована. Сергія Книша, зятя засновниці контори, упіймали на хабарі, й судили. Самих працівників контори називають покровителями незаконної перереєстрації чужого майна.

Донька засновниці нотаріальної контори Наталія Ариванюк, яка є співвласницею і дружиною пана Книша, пояснила, що за зверненнями «WOG» регулярно реєструє заборони на вчинення дій щодо перереєстрації майна.  «У законі обмежень немає, виконати це може будь який реєстратор, один і той же – також. І мене законодавство, скажімо так, не обмежує. Це така собі прогалина нашого законодавства», – запевнила Наталія Ариванюк.

Експерти ж відзначають, що «законодавча прогалина» є прекрасним інструментом маніпулювання. «Ця норма законодавства, яка має благородну мету, створила прекрасне підґрунтя для маніпуляцій і зловживань з боку боржників. І це вже впроваджується і на практиці… Боржники, знаючи, що щодо них розпочата процедура переоформлення предмету іпотеки в позасудовому порядку… Кожного десятого дня подають заяву державному реєстратору про те, що не можна вчиняти будь які дії», – розповідає юрист Ярослав Яценко.

У підсумку кредитор забрати своє не може, бо боржник, попри зобов’язання, віддавати майно не збирається. «У мене в руках скарга, на дії нотаріусів із нотаріальної контори «Ариванюк і Книш», яку ми сьогодні скерували в Міністерство юстиції, – каже представник «Стар клауд холдінгс інк.». – Будемо сподіватися, що цей орган, який наділений функціями і повноваженнями перевірки й вжиття відповідних заходів, відповідно відреагує на цю скаргу».

Поки ж Мін’юст розглядає скаргу, «Стар клауд холдінгс інк.» вдалось зареєструвати право власності на 4 з 18 автозаправних комплексів. Утім, як йдеться у розслідуванні, на нотаріуса, який це зробив, тут же відкрили кримінальне провадження за прямою вказівкою міністра внутрішніх справ. Натомість колишній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк особисто телефонував очільнику Мін’юсту Павлу Петренку з проханням бути прихильним до корпорації «WOG».

Втім борг автозаправної компанії перед «Стар клауд холдінгс інк.» – лише один із багатьох. З документів, зібраних за час журналістського розслідування, стало відомо, що Дмитру Фірташу «WOG» заборгувала кількасот мільйонів доларів, акцій натомість не надала. Також корпорація брала активну участь у виведенні коштів з банку Надра, який в підсумку збанкротував, як і банк Форум, з яким «WOG» теж не розрахувалась, маючи борг, що перевищує 1,1 млрд грн.

Є і задокументовані борги перед Державним аграрним фондом на 400 мільйонів гривень через Банк Інвестицій та Заощаджень, що афілійований з «WOG». А це може призвести до позбавлення його банківської ліцензії, а по суті, банкрутства.  А це означає – що вкладники й цього банку можуть залишитись без своїх грошей.

Детально про це, та багато іншого – 7 травня о 21:30, на телеканалі ZIK.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 07:08 :20