Новини » Політика 30 квітня, 2018, 12:22
Блок Петра Порошенка, найімовірніше, фінансує сам Президент, – розслідування «Джокерів»
ZIK
ZIK

Блок Петра Порошенка «Солідарність» – найвпливовіша політична сила в Україні. Адже має 136 народних депутатів і понад 9000 представників у місцевих радах. Але за дивним збігом обставин ця політсила – одна з небагатьох, яка існує, здебільшого, коштом з держбюджету.

Про це йшлося у викривальному проекті із Севгіль Мусаєвою «Джокери» на телеканалі ZIK.

Вивчаючи фінансовий звіт Блоку Петра Порошенка, журналістів зацікавило те, що за оренду офісу на вулиці Лаврській, 16 у Києві партія не заплатила ані копійки. Як виявилося, його оплачує ТОВ «Київ», керівником якого є Дмитро Когут. Більшість фінансових операцій саме цієї структури проводиться на Кіпрі, а про Когута майже нічого невідомо. Є лише одна згадка про скандал із мешканцями елітної столичної новобудови на лівому березі, де фігурує його прізвище.

«Історія ОСББ на вул. Раїси Окіпної,18 достатньо відома в Україні. Адже воно було створене особами афілійованого до компанії забудовника. Співвласники намагалися взяти управління будинком в свої руки, але було призначено вступний внесок у 80 тис. грн.», – розповіла юрист Наталія Гнатуш.

І коли співвласники активізувалися, за її словами, дізналися, що ОСББ, яке представляв на той момент Когут Дмитро Іванович, уклало договір на 20 років про обслуговування будинку на вул. Раїси Окіпної,18.

«Забудовником об’єкту є ТОВ «Діал-Девелопмент», який є девелопером нерухомості. Обслуговує об’єкт ТОВ «Сент Софія Проперті Менеджмент», яка розташована на вулиці Лаврській 16. Власне кажучи, тоді коли зчинився скандал з співвласниками і ОСББ і вже були судові рішення, ми дізналися про те, що компанії забудовника пов’язували із паном Жванією», – додала Гнатуш.

Активи Жванії та рейдерство

Політик та бізнесмен Давид Жванія входить до топу найбагатших людей України. Але на його прізвище не зареєстровано жодної фірми. Відомий не лише тривалою кар’єрою в політиці, а й скандалами навколо столичної нерухомості. Фігурант гучних розслідувань щодо рейдерського захоплення Першої Київської взуттєвої фабрики.

«Будинок Київської взуттєвої фабрики – один з найстаріших об’єктів міста Києва. Його будували як взуттєву фабрику. На сьогоднішній день підприємство існує, але в нього цікава історія. У 2005 році з’явився Жванія з маленькою групою товаришів. За документам все правильно, грамотно, юридично підковано. Цю територію забрав Жванія, Гаврилишин і наш шановний Президент. Промислова частина переїхала у Вишневе, а київська територія залишилась бізнесменам. На ній планують збудувати дуже великий потужний комерційний об’єкт», – розповів голова київського міського центру Українського товариства охорони пам’яток історії й культури Анатолій Фролов.

Також він зазначив, що більшість підприємств, які також були розташовані на тій території – захопили.

«Їхні активи переважно перебувають на Кіпрі. І ми можемо побачити, що від 20 до 25 відсотків конкретно належать нашому Президенту, а більше 30 відсотків належать Жванії», – додав Фролов.

Отже, можливим благодійником, який надає безкоштовний офіс БПП, є саме Жванія. Його прізвище фігурує також у показах олігарха і колишнього нардепа-втікача Олександра Онищенка, де він говорив про те, що, буцім, саме Жванії він платив за допомогу у реєстрації на виборах 2014 року. Але політичні шляхи Петра Порошенка та Давида Жванії перетинаються давно. Вони ж навіть разом були в одній політичній силі – «Нашій Україні». Та й сам Жванія дружби з нинішнім Президентом ніколи не приховував. Але дружба – не злочин, тим паче, не порушення закону.

Звіти Блоку Петра Порошенка

Проаналізувавши звіти БПП і зробивши вибірку, вдалося з’ясувати, що міський голова Рогатина Сергій Насалик вніс на рахунки Івано-франківського осередку БПП – 473 тисячі гривень. І того ж року його брат, нардеп Ігор Насалик, став міністром енергетики та вугільної промисловості. Також брати Богдан і Ярослав Дубневичі надали офіс для львівського осередку БПП та фінансували виборчу кампанію цієї політичної сили у Львівській області. Після чого Ярослав Дубневич очолив транспортний комітет ВР. А сімейна компанія Дубневичів «КРТ» отримала монополію на постачання деталей для «Укрзалізниці».

Ці дві схеми, на перший погляд, зовсім не пов’язані між собою. Крім того, що гроші вносили до регіональних осередків партії. Але обидві демонструють один принцип: ввечері гроші, зранку – стільці. Адже, за словами, президента Українського аналітичного центру Олександра Охрименка, у залежності від того, скільки хто давав грошей, міг отримати відповідну посаду. У деяких випадках розраховувались і державними тендерами. Це, власне, і є класичний варіант української економіки. Адже ніхто і ніколи не доведе, хто і на що давав гроші.

У 2016 році та першій половині 2017 року партія отримала внесків на суму 8,5 мільйона гривень. Отже, спонсорство може дійсно бути відплатою за «правильне» голосування.

«Кононенко і Гладковський є так званими «смотрящими» або кураторами цілих напрямків. Вони були акціонерами в компанії «Укрпромінвест», що є флагманським підприємством Порошенка або в підприємствах, які входять в цю корпорацію. Зокрема, «Богдан», «Рошен», «5 елемент» і так далі. Але, ставши політиками, вони почали використовувати свої бізнес-моделі для збагачення вже на державній службі. Зокрема, Кононенка називають куратором схем в енергетиці, які включають в себе різні напрямки», – розповів народний депутат від БПП Сергій Лещенко.

Один із найгучніших скандалів навколо Кононенка трапився у березні 2015 року. Коли з керівництва компанії «Укртранснафта» прибрали лояльного до олігарха Ігоря Коломойського – Олександра Лазорка. Такі кадрові зміни Коломойський назвав «рейдерським захопленням».

Але фірми, пов’язані з Кононенком, регулярно перемагають у тендерах в енергетиці.

Найбільше, 106,5 млн грн., виграв «Завод «Кузня на Рибальському», раніше відомий як «Ленінська кузня». Це підприємство, як і більшість інших фірм депутата, зареєстроване на одній вулиці на Рибальському острові у столиці. На цій же вулиці розташовані і бізнес-активи Олега Гладковського – ще одного давнього друга Порошенка, який у 2009 році отримав пакет акцій компанії «Богдан Моторс», якими до цього володів Петро Порошенко. Після перемоги Порошенка на виборах компанія «Богдан Моторс» стала найбільшим постачальником автобусів і тролейбусів в Україні. А сам Гладковський отримав посаду першого заступника секретаря РНБО. Сьогодні ж він займається питаннями військово-промислового к­омплексу.

І тому навіть не дивує, що саме корпорація «Богдан-моторс» отримала від держави замовлення на постачання армії вантажівок. Але це далеко не всі привілеї.

Порошенко впливає на «Укроборонпром»?

«Вплив Президента на «Укроборонпром можна вважати ледь не безпосереднім. Це пов’язано з тим, що Романов, який очолював концерн «Укроборонпром», був довіреною особою БПП, адже свого часу працював на Херсонщині. Раніше ж мав відношення до компанії Богдан», – розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Він також зазначив, що в Україні все державне оборонне замовлення йде під грифом таємно, тобто засекречене. Крім того, аудит «Укроборонпрому» тільки збираються проводити за весь останній час.

«Невідомо, що відбувається і скільки коштів осіло, на яких підприємствах і чи вони взагалі є ефективними. Скажімо, є питання й до того, скільки ж отримують безпосередньо оборонного замовлення підприємства, які перебувають в орбіті Президента України Порошенка, Гладковського і інших. Я маю на увазі конкретні підприємства: корпорація «Богдан», «Завод «Кузня на Рибальському», який виробляє катери. Тобто це також є таємницею. І весь цей процес замикається на Гладковському, а далі на Адміністрації президента. І я так думаю, що безпосередньо на Президенті України», – зазначив Мусієнко.

До слова, шляхи найбагатших чиновників країни сходяться на вулиці Електриків, що на Рибальському острові у столиці. Там розташований «5 канал» та фабрика «Рошен», які належать Порошенку і юридично – офіс партії БПП, а також фірми та підприємства Ігоря Кононенка і Олега Гладковського.

Ахметов фінансує БПП?

Втім, окрім оточення Порошенка, вигоду від діяльності БПП отримує ще один дуже впливовий діяч в Україні. Швидше за все, це Рінат Ахметов. Про це прямо говорить Світлана Заліщук.

«Певне коло осіб все-таки отримує монополію на ті чи інші ресурси та активи. Так можна говорити про Ахметова – одного із батьків імперії екс-президента Віктора Ющенка. Тепер же він плавно став спонсором Порошенка», – вважає народний депутат України Світлана Заліщук.

Але взимку 2015 року «ДТЕК» вперше за багато років потрапив під гнів чиновників. Коли міністра Демчишина, чи не єдину людину в уряді, яка відкрито критикувала Ахметова і «ДТЕК» – звільнили. І на його місце прийшов раніше згадуваний Ігор Насалик. А вже за рік Україна отримала схему «Роттердам+».

«Наслідки формули «Роттердам+» складаються з двох елементів. По-перше, для населення було п’ять етапів підвищення тарифів на електроенергію. Третій, четвертий і п’ятий етапи, в значній мірі, зібрали кошти на фінансування формули «Роттердам+». Окрім того, цих грошей не вистачило, тому почали піднімати тарифи для непобутових споживачів», – сказав голова Асоціації споживачів енергетики Андрій Герус.

За його словами, саме це призвело до інфляції, зростання цін та уповільнення економічного зростання зі зниженням конкурентоздатності української економіки на експортних ринках.

«Оскільки формула «Роттердам+» діє так, щоб закладати вугілля дорого в тарифи, то очевидно, що вона приносить вигоду тим, хто це вугілля має чи видобуває. Звісно, це є «ДТЕК» Ахметова. Тому що вона контролює 85% видобування українського вугілля», – додав Герус.

Тож, якщо говорити про Ахметова, його прізвище вже не раз фігурувало у розслідуваннях «Джокерів», а тепер його ще приписують до БПП. Чи справді це так, говорив і політичний діяч, екс-міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.

«Ціну на це вугілля «Роттердам+», яка закладається в електроенергетику, встановив неконституційний орган – НКРЕКП. Вже більше трьох років її очолює без певної кваліфікації пан Вовк, якого було призначено Президентом з посади менеджера Ліпецької фабрики з розвитку бізнесу «Рошена» у Росії. Саме Президент України зробив все, щоб не створювати нову комісію, аби не замінювати Вовка, який дискредитував цей орган. Адже це є яскравим зразком того, як перша особа держави, зруйнувала систему державного незалежного регулювання енергетики та комун послуг», – наголосив Кучеренко.

Отже, виходить, що джокером Блоку Петра Порошенка є сам Петро Олексійович. І виглядає на те, що він переграв у грі всіх. Бо хто б не перераховував гроші, і які б інтереси не лобіював у Верховній Раді – у підсумку майже всі вигоди отримує сам Порошенко і його бізнес-партнери.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 06:57 :28