четвер, 26 квітня, 2018, 22:08 Суспільство
Військовий льотчик про вибух на ЧАЕС: Не знав, що мене чекає, але усвідомлював – це трагедія світового масштабу
ZIK
ZIK

Тридцятикілометрову зону довкола Чорнобильської атомної електростанції визнали зоною відчуження. Чверть мільйона людей евакуювали. Катастрофа забрала та скалічила життя ліквідаторів, які в перші дні не знали про загрозу, що несе радіація. Все це на собі відчув військовий льотчик Микола Волкозуб. Чоловік добре пам’ятає, як це було тридцять два роки тому.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK. 

Чорнобильська катастрофа сколихнула світ 26 квітня 1986 року. Вночі на атомній станції рвонуло двічі – так рознесло четвертий енергоблок станції. Радіоактивна хмара потягла шкідливі частки по Україні, Росії, Білорусі.

«Коли летів до місця призначення, я усвідомив лиш одне… це щось незрозуміле, але це стане трагедією світового масштабу», – пригадує військовий льотчик.

Микола Волкозуб згадує: ледве міг рухатися, вдягнений у важкий жилет зі свинцю. Він мав захистити чоловіка від радіації під час польоту над Чорнобильським реактором. Волкозуба з командою відправили до зони катастрофи, щоб облетіти гелікоптером територію, виміряти температуру й проаналізувати склад газу.

«Я налаштувався на те, що робота буде нелегкою. Тому моя команда ретельно готувалася до завдання і виконала всі обрахунки якісно», – каже військовий льотчик Микола Волкозуб.

Польоти над реактором загалом тривали приблизно двадцять хвилин. Але льотчик отримав таку високу дозу радіації, що дозиметри зашкалювали. Після третього польоту Волкозуба відправили у Москву на обстеження. Чоловік згадує, що медсестри боялися заразитися й підштовхували до нього їжу палицею. Втім для льотчика найтяжчим випробуванням було покинути в зоні катастрофи вірного друга – залізну пташку – вертоліт Мі-8.

«Було дуже боляче його покидати у Чорнобилі. Я залишив його попри те, що він мене жодного разу не підвів», – розповідає Микола Волкозуб.

Наслідки вибуху на четвертому блоці ЧАЕС ліквідовували, за різними оцінками, до мільйона людей. Сьогодні вночі у Прип’яті на знак пам’яті запалили свічки і відслужили молебень.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 22:12 :58