Новини » Львів 26 квітня, 2018, 14:49
У Самборі з’явиться унікальний меморіал, який об’єднає євреїв, українців, поляків та ромів
Фото: скрін із відео
Фото: скрін із відео

У місті Самборі Львівської області планують створити унікальний Меморіальний парк «Пам’ятай», перший спільний пам’ятник жертвам нацизму, комунізму та новітнім Героям.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK

Ідею створити таке пам’ятне місце вже десять років виношує ініціатор проекту, громадянин Канади та успішний адвокат Марк Фрайман. Його родичі були розстріляні нацистами на старому єврейському кладовищі у Самборі. Батькам Марка вдалося вижити і вони емігрували. В його родині завжди пам’ятали та переказували, що відбулося на старому єврейському цвинтарі під час Другої світової війни. Десять років тому назад, після відвідин Самбора, Марк Фрайман запалився ідеєю створити тут пам’ятне місце, яке об’єднає історію всіх жертв. Адже, у роки Другої світової нацисти використовували старий єврейський цвинтар як місце розстрілів та масових поховань усіх національностей, які мешкали в Самборі.

«У квітні 1943 року 1200 єврейських чоловіків, жінок та дітей зігнано на цей цвинтар і розстріляно. Всіх їх поховали у величезній братській могилі. Декого закопали ще живим. У 1944 році тут було розстріляно 17 українських борців з нацизмом. Також там знайшли свій останній спокій єврейські жінки та діти, які ховалися на цьому кладовищі. Їх там знайшли і знищили разом з тими українцями, які переховували у себе єврейські родини. Крім того, там поховані поляки і роми, яких знищили нацисти», – розповів Марк Фрайман.

Фото: прес-клуб
Фото: прес-клуб

Канадієць створив благодійний фонд і вирішив зайнятися створенням меморіалу. Щоправда перший його візит до місцевої влади Самбора був невдалим. Чиновники не захотіли його слухати. Відповідно, перемовини з місцевою громадою забрали десять років. Теперішній міський голова Самбора Юрій Гамар зацікавлений у створенні пам’ятного місця і вважає, що у такий спосіб громада Самбора покаже свою відкритість до всіх культур і розуміння спільної історії, яка об’єднає людей.

До проекту також долучився голова Київської єврейської громади Анатолій Шенгайт.

«Нам було заборонено пам’ятати про них. За радянських часів – це місце рівняли бульдозерами. Це буде символ нашого права пам’ятати про ці події. Це – не монумент жертвам, а символ того, що ми не забули», – зазначив Анатолій Шенгайт.

Фото: скрін із відео
Фото: скрін із відео

Крім цього Марк Фрайман заручився підтримкою УГКЦ. Священик з Канади Петро Галадза повідомив, що проект підтримали патріархи українських церков.

«Ідею цього меморіалу від самого початку підтримував також Любомир Гузар. Він писав листи, в яких висловлював свою думку про необхідність цього меморіалу. На жаль, його не дуже слухали», – зауважив Петро Галадза.

Архітекторами і авторами проекту є закордонні спеціалісти Міріам Гусевич та Пітер Майлсом, які вже мали довід роботи в Україні. Зокрема, займалися проектом пам’ятника жертвам Майдану.

«Ми вирішили використати цей простір, щоби розповісти людям історію про те, що тут відбулося. Ця територія буде парком, де люди зможуть ходити і вивчати своє минуле. Ландшафти також можуть розповідати історії. Ми відновимо всі могили, у тому числі могилу, де поховані бійці ОУН. Це буде спільний монумент як символ нової України, – пояснив Пітер Майлсом.

Архітектори запевняють, що їхній проект передбачає зберегти всі пам’ятники та пам’ятні знаки, які вже там встановлено.

Фото: скрін із відео
Фото: скрін із відео

Марк Фрайман та його команда однодумців наразі не можуть точно сказати, скільки часу та коштів доведеться витратити, але канадієць дуже сподівається, що вже цього року на цвинтарі розпочнуть відповідні роботи.

«Якщо міська влада готова нам допомагати, то ми докладемо всіх зусиль, щоби допомогти і їм», – підсумував Марк Фрайман.

Вже сьогодні, 26 квітня, у Самборі у приміщенні міської ради відбудуться громадські слухання щодо спорудження меморіального парку «Пам’ятай». Міський голова переконаний, що громада Самбора погодиться на створення цього символічного місця єдності і шани нашої спільної історії.

До слова, на початку ХХ століття у місті Самборі були єврейська бібліотека, школа і театр. В 1939 році єврейське населення Самбора налічувало десять тисяч. Під час фашистської окупації від серпня 1939 року до серпня 1944 року єврейське населення Самбора та навколишніх сіл було фактично винищено. Масові розстріли євреїв відбувалися в таборі смерті «Белжець», у лісі біля села Ралівка, на єврейському цвинтарі Самбора. Убитих ховали тут же – в загальних могилах. За свідченнями очевидців, разом з євреями фашисти розстрілювали ромів, вояків УПА, партизанів Армії Крайової та тих, хто переховував євреїв. У 1972 році радянська влада знищила єврейський цвинтар у Самборі бульдозерами, зруйнувавши майже всі єврейські надгробки. Із здобуттям Незалежності в 1991 році громада Самбора потроху почала відновлювати історичну пам’ять та вшановувати жертв фашизму та комунізму. Активісти встановили на цвинтарі три хрести у пам’ять про розстріляних вояків ОУН.

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-18 20:25 :34