субота, 21 квітня, 2018, 16:15 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Про користь спостережень
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Різке погіршення пам’яті, втрата цікавості до життя, неохайність в одязі, вперте небажання помитися, якісь дивні фантазії і забаганки… – список можна продовжувати. Все це ознаки вікової деменції. І багато хто сприймає такі характерологічні і «побутові» зміни в поведінці літніх людей без особливих емоцій – мовляв, нічого не вдієш, бо старість прийшла. Відтак до лікаря по допомогу звертаються одиниці.

Я маю гіркий особистий досвід у цьому питанні, бо на деменцію, більше відому в народі як старечій маразм, хворіли і мій тато, і моя мама. Мати біля себе таких людей, доглядати за ними – великий клопіт і велике випробування.

За кордоном, напевно, це питання вирішується простіше, бо створена ціла низка установ відповідного профілю, де проживають люди з важкими когнітивними розладами, що їх спричинюють хвороби Альцгеймера та Піка, а ще – синдром Корсакова чи все купно (бо трапляються й змішані форми деменції) – з гідними побутовими умовами і з добре навченим персоналом. Щодо України… Самі знаєте – тут навіть нема про що говорити. Відтак, основний тягар догляду за такими хворими лягає на плечі рідних і близьких, що, повторюся, дуже нелегко.

Тим, хто досі не зрозумів, про що йдеться, поясню, що за умов всіх вище названих захворювань в людини поступово відмирають клітини головного мозку, що призводить до порушення пам’яті та інтелекту, поведінки та емоційної сфери. І зворотної дороги нема! Хоча…

Психіатри стверджують, що деменцію можна принаймні призупинити. Звісно, не йдеться про важкі форми – тільки за умови легкого чи помірного розладу. Отже, головне завдання – помітити початок захворювання. То на що передовсім звертати увагу?

  1. Ігри пам’яті. Людина починає забувати, що відбувалося вчора чи позавчора (мої старенькі, траплялося, на пам’ятали, що їли на сніданок чи обід), натомість до найдрібніших деталей пам’ятає події кількадесятилітньої давнини. Зокрема, свого раннього дитинства.
  2. Раптова відстороненість. Людина не хоче спілкуватися навіть із родичами і друзями. Не звертає уваги навіть на онуків, котрих ще вчора не спускала з рук.
  3. Неспроможність справувати у побуті. Це коли людина начебто фізично здорова, не слабує, але не годна виконувати найпростішу хатню роботу. І лінощі тут ні до чого.
  4. Неохайність. Коли чоловік чи жінка, які завжди опікувалися своєю зовнішністю, тримали себе, як мовиться, у формі і кожного разу, виходячи з дому, «звірялися із дзеркалом», перестають звертати на це увагу.
  5. Втрата цікавості. Наприклад, до роками вподобаного заняття. Чи цілковита відмова від перегляду улюблених серіалів.
  6. Дезорієнтація у часі і просторі. Це коли людина плутає дні тижня. Далі – день із ніччю. Також, відійшовши навіть на кілька кроків від дому, не знає, по що вийшла, а головне – не відає, як повернутися додому.
  7. Підвищена дратівливість і вразливість. Лікарі особливо просять звертати увагу на цю ознаку, позаяк саме раптова, нічим не мотивована різкість у стосунках, навіть агресивність (аж до бійки) є одним із маркерів раннього прояву слабоумства.
  8. Манія переслідування. Йдеться, наприклад, про випадки, коли старший родич жаліється, що його обікрали (чи постійно обкрадають) у власній хаті.

Сумно про це говорити. Але треба. Бо потім – собі ж дорожче.

То будьте уважні одне до одного. Придасться!

А головне – будьте мені здорові.

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу психіатру Людмилі Степаненко.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 03:57 :17