п'ятниця, 20 квітня, 2018, 15:55 Події
У деякі села в зоні АТО не доїдеш і на позашляховику, – волонтер
ZIK
ZIK

За чотири роки війни майже півтора мільйони людей покинули Донбас. Однак до тих, хто у силу певних обставин залишився у зоні АТО, не завжди можна доїхати навіть позашляховиком. Труднощі виникають із транспортуванням медичної та гуманітарної допомоги.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Георгій Тука у 2015-2016 роках працював головою Луганської обласної цивільної адміністрації. Зараз він обіймає посаду заступника міністра з питань тимчасово-окупованих територій. Проблематика людей із наближених до лінії зіткнення сіл відома йому не зі слів.

«Проблем дуже багато. Серед них – питання харчів, питної води, медичної допомоги, а також транспортних сполучень», – каже заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука.

У деякі села навіть волонтери на позашляховиках доїхати не можуть. Нещодавно до громадської організації «Донбас СОС» телефонували із села Дача. Люди знову просили про допомогу.

«Мешканцям цього села ми надаємо медичну допомогу по телефону. Консультуємо, рекомендуємо ліки. Фактично, люди виживають. Все село займається самолікуванням», – говорить керівниця ГО «Донбас СОС» Віолетта Артемчук.

Медичну допомогу місцевим надають, здебільшого, медики із волонтерської організації АСАП. Вони раз на тиждень намагаються відвідувати кожне із доступних сіл. Місцевим лікарням із медикаментами допомагають волонтери із «Червоного хреста».

«Місяць тому я був у Станиці Луганськ – це місце на лінії розмежування. Лікарі та медсестри не хочуть працювати у тамтешній лікарні, бо зарплати маленькі і є великі ризики для життя», – звертає увагу речник міжнародного комітету «Червоного хреста» Міладін Богетіч.

Не вистачає не лише медиків, а й вчителів. Тому багато шкіл закрилися.

«На Луганщині, у населених пунктах поблизу берега Сіверського Донця, діточок возять до школи у човниках», – каже заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука.

Втім місцеві, які досі не наважитись покинути свої домівки, схоже, свого рішення не змінюватимуть уже за жодних умов.

«Нема ніяких юридичних і моральних підстав змушувати людей переїжджати», – коментує Георгій Тука.

Починаючи з 2014 року з окупованого Донбасу та Криму на мирну територію України переїхали жити 1 490 833 людини. За даними Київського міжнародного інституту соціології, 40% переселенців хотіли б повернутися додому протягом найближчих кількох років. 26% вирішили для себе остаточно ніколи назад не повертатися.

У селі Травневому обстріли лякають не всіх. Військові вже п’ять місяців повністю контролюють населений пункт і не розуміють, чому ледь не щодня люди рвуться на окуповану територію.

«Територія прострілюється. Люди самі себе наражають на небезпеку», – коментує заступник командира роти Андрій.

За поведінкою солдатів постійно стежать міжнародні спостерігачі ОБСЄ. Вони пояснюють причину непорозумінь між цивільними і військовими.

«Військова логіка трішечки не співпадає з цивільною. Остання передбачає свободу пересування, доступ до будь-яких базових послуг, а також можливість прийти до школи або на роботу», – зазначає перший заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Олександр Хуг.

«Зараз держава може почати працювати над відновленням житла», – додає голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-20 14:39 :20