Новини » Політика 16 квітня, 2018, 14:03
«Самопоміч» – це насамперед бізнес-проект олігарха Садового, – розслідування «Джокерів»
ZIK
ZIK

Політик, громадський діяч, бізнесмен та лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий, на перший погляд, відкритий, щирий та близький до народу. На роботу ходить пішки та власноруч прибирає сніг навколо мерії. Журналісти «Джокерів» вирішили дізнатися, чи справді йому немає що приховувати.

Про це йшлося у викривальному проекті із Севгіль Мусаєвою «Джокери» на телеканалі ZIK.

У 2012 році, за два роки до парламентських виборів, була створена партія «Самопоміч», лідером якої став міський голова Львова – Андрій Садовий. У списку кандидатів у депутати була 61 людина. Однак на виборах, неочікувано для багатьох, регіональна партія взяла аж 11% голосів виборців. Справді фантастичний результат для політсили, список упізнаваних членів, якої починався й закінчувався Андрієм Садовим.

Першим номером у списку була Ганна Гопко. Офіційна причина виключення Гопко і ще чотирьох депутатів із фракції – голосування за децентралізацію влади. Бо вони проголосували «за», а фракція – проти.

«Справа в тому, що в цей час відбулася вишукана та підступна маніпуляція і шахрайство з боку української владної еліти. Під гарною назвою – конституційні зміни в царині децентралізації, насправді проводилися зміни про особливий статус Донбасу. Фракція «Самопоміч» на самому початку визначила чотири питання, за які ми повинні голосувати в імперативному режимі. Були люди, які вирішили по-інакшому. Тому фракція зібралася і протягом десятків годин визначилася з тим, що ці люди не можуть разом працювати», – розповів народний депутат України 8-го скликання від партії «Самопоміч» Олег Березюк.

Власне, разом з Ганною Гопко голосували ще Віктор Кривенко та Остап Єднак – представники так званої групи реформаторів. Ще двоє депутатів, які пішли проти волі Садового, – представник батальйону «Донбас» Павло Кишкар та представниця групи бізнесу Вікторія Пташник. Загалом умовних груп у «Самопомочі» є п’ять: батальйон «Донбас», партія «Воля», бізнесмени, люди Садового. Кожна з груп офіційно давала партії гроші на вибори. Але внески народних депутатів від «Самопомочі» були такі скромні, що в загальному океані є маленькою краплинкою.

Фінансування партії

Оксана Сироїд за 2016 рік перерахувала рідній партії лише 1700 гривень, Ігор Діденко – 800 гривень, а Єгор Соболєв – 700! А ось найбільшим спонсором виявився такий собі Максим Смілянець з Чабанів, що під Києвом, який є засновником ТОВ «Українські магістральні мережі». Він перерахував «Самопомочі» аж 130 тисяч гривень. Журналісти-розслідувачі намагалися поспілкуватися з ним, але він жодного разу не відповів на телефонні дзвінки.

Ще однією цікавинкою у звітах є те, що шість осіб зробили в один день платежі на однакову суму – 14 тисяч 800 гривень. Загалом вийшло 88 800 гривень. Сума значна, але на перший погляд – не така вже й велика. Але ж не все так однозначно.

«Оці 14 800 – це є застава за депутата який балотується до Верховної Ради у ЦВК. Також існує така ГО, яка також називається «Самопоміч», яка також фінансує партію як третя особа і, можливо, фінансується з партії і дає їм своїх працівників, авто, приміщення, об’єднання. Величезні видатки «Самопоміч» спрямовує на партійну газету. Тільки в 2016 році, коли партія вперше отримала кошти з бюджету, вони витратили з 50 мільйонів 17 мільйонів на партійну газету. Ще одна суттєва витрата партії «Самопоміч» – вони роблять свій контент. Тобто вони самі знімають радіопередачі, телепередачі і потім закуповують тільки ефір на каналах або радіоефір. Також партія має 74 місцеві організації, але 25% приблизно з тих осередків не мають банківських рахунків. Це є порушенням, тому що закон чітко передбачає, що кожна політична партія та її місцеві організації за статусом юридичні особи. Вони повинні мати рахунки в банку і всі операції повинні проходити безпосередньо у безготівковій формі. Також ще важливо, що політ партія «Самопоміч», отримавши в 2017 році понад 100 мільйонів гривень на місцеві організації, не перерахувала кошти. Тобто всі кошти, які партія отримувала, вона в центрі використовувала», – прокоментував аналітик ГО «Ейдос» Сергій Адаменко.

Найкраще ж питання фінансування можуть прокоментувати ті, хто подавав звіти.

«Не знаю, про які конкретні факти ви говорите. Це напевно були вибори обласних територіальних громад. Можливо, це команда, яка йшла на вибори в жовтні 2016 року. І напевно, це були кошти на проведення виборів. Ми рідко використовуємо великі кошти під вибори. Якщо подивитись додаткові фінансування, які йдуть по партії, то збільшення фінансування в період виборів там мізерне», – сказав керівник виконкому партії «Об’єднання «Самопоміч» Олег Лаврик.

Чи фінансував Коломойський «Самопоміч»?

На програму «Hard з Влащенко» свого часу був запрошений екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан, де він побіжно говорив і про «Самопоміч».

«Наприклад, у Садового було декілька пропозицій, але він також звертався за допомогою… Але Коломойський любить купувати перемогу на столі – виграєш, тоді і поговоримо, все прагматично. Ми, група «Приват», використовували у політиці такий метод – хто виграв, з тим ми і розмовляли», – розповів Корбан.

«Самопоміч» показала хороший результат на парламентських виборах. Отже, могла зацікавити Ігоря Коломойського. Принаймні про це натякнув Геннадій Корбан.

Головна зачіпка у цій версії – група батальйону «Донбас», де другим номером у списку партії на час виборів був Семен Семенченко, чинний командир «Донбасу». Окрім нього, до Верховної Ради потрапили ще двоє бійців «Донбасу», зокрема Павло Кишкар та Ярослав Маркевич, а також Наталія Веселова, голова організації «Благодійний фонд допомоги батальйону Донбас». І тут постає питання: чи можна їх усіх разом назвати групою Коломойського?

10 лютого 2015 року за призначення Генеральним прокурором України Віктора Шокіна усі партії проголосували «за», окрім «Радикальної партії Ляшка» та «Самопомочі». Понад те, єдину депутатку, яка підтримала кандидатуру Шокіна, – Ірину Суслову – одразу ж виключили із лав «Самопомочі». У 2005 році саме Віктор Шокін порушив кримінальну справу проти Ігоря Коломойського. Він хотів довести її до логічного завершення та покарати винних. Отже, виходить так, що саме Коломойський був проти призначення Шокіна.

Згодом Коломойський сказав: «Я меру Львова Андрію Садовому та його партії «Самопоміч» симпатизував. Але з’явилась Войцицька, Найєм та Лещенко. Раніше я думав, що є Садовий – політик, а тепер я не бачу в ньому політика».

Не залишився в боргу й лідер партії «Самопоміч» і спростовував будь-яку співпрацю із Коломойським.

Але що стало причиною такого конфлікту між Садовим і Коломойським? І до чого тут депутатка Войцицька, яку згадував олігарх?

«Укрнафта» – це одне з найголовніших підприємств, які є сьогодні під контролем Ігоря Коломойського. Також воно є одне із головних джерел прибутку. Войцицька – це впливовий депутат у партії, але вона лише депутат. Тому говорити про те, що вона могла посварити Садового і Коломойського дуже важко. Коломойський навряд чи когось злякається. Але він розуміє, що будь-які повідомлення, де звучатиме слово «Укрнафта» – це дуже серйозно і навіть небезпечно. Тому Войцицька озвучила те, що повинен був почути Коломойський. Власне це і підлило масло у вогонь», – вважає політичний аналітик Андрій Бузаров.

Отже, якщо Коломойський і був джокером «Самопомочі», то точно ним зараз не є.

Франшиза «Самопомочі 

Офіс, який «Самопоміч» орендує у ПАТ «Промбудприлад» і одним з його акціонерів є ВАТ «Південьзахіделектромережбуд». Ця ж фірма здає безкоштовно «Самопомочі» в оренду дві «Тойоти». Але насправді, нічого дивного. Адже головою правління у ній протягом восьми років був особисто Андрій Садовий, а потім на цій посаді його змінив Олег Лаврик.

«Що стосується автомобіля, то ми орендуємо в «Південьзахідмережбуд» його за 1 гривню, але відшкодовуємо пальне і ремонтуємо авто під час експлуатації. Я довгий час мав можливість працювати головою наглядової ради «Південьзахіделектромережбуд», а також працював у наглядовій раді «Пробудприладу», саме до того часу поки не був обраний нардепом», – прокоментував керівник виконкому партії «Об’єднання «Самопоміч» Олег Лаврик.

Але насправді послуги «Південьзахіделектромережбуд» – не безкоштовні. Адже після того, як Садовий став мером Львова, це підприємство неодноразово отримувало ділянки під забудову. Дві з них, наприклад, сесія міської ради виділила 28 січня 2010 року без будь-яких аукціонів.

Отже, Садовий може просто прокручувати свої ж гроші і на цих оборудках їх примножувати.

«Андрій Садовий є абсолютно самодостатньою і фінансово спроможною людиною. Тому говорити, що він перебуває на забезпеченні в олігархів – є абсурдним. Ще з часів, коли починалися компанія «Галицькі інвестиції», він працював досить успішно над формуванням свого капіталу і сьогодні він має можливість утримувати партію. Це по одній лінії. З іншого боку, що таке «Самопоміч»? Якщо уважно подивитись на їхніх депутатів, особливо на півдні країни, де яскраво помітною була низка скандалів, то ми можемо звернути увагу, що власне як членів партії там практично немає. Там є симпатики, які під прапором «Самопомочі» прийшли в ту чи іншу владу. Це означає, що «Самопоміч» вже, фактично, займається франшизою. Я не маю доказів, але цілком ймовірно, що це не безкоштовно», – розповів директор Центру експертних досліджень «Тема» Роман Онишкевич.

Те, що «Самопоміч» – лише бізнес-проект, вважає і Юрій Михальчишин, який починав політичну кар’єру у той же час, що і Андрій Садовий. Згодом політики зійшлися у битві за крісло мера Львова.

«На мою думку, політична партія «Самопоміч» – це в першу чергу бізнес-проект Андрія Садового і його партнерів. Треба розуміти, що Садовий в першу чергу олігарх, а вже пізніше він став політиком. Відповідно, він добирав і політичних партнерів, формував виборчі списки. Тому можна сказати, що це найуспішніший його бізнес-проект і найуспішніша бізнес-інвестиція», – сказав політичний діяч Юрій Михальчишин.

Журналісти надіслали Андрію Садовому журналістський запит ще півтора місяці тому. І поки тривало розслідування, «Самопоміч» усіляко сприяла їм. Адже показали і офіси партії, і організували інтерв’ю з Олегом Березюком. Обіцяли й розмову з львівським мером. Та, на жаль, Андрій Садовий не знайшов часу з ними зустрітися.

Тому роблячи висновки, можна точно сказати, що нині «Самопоміч» не фінансують олігархи, а лише лояльні бізнесмени. Але наскільки інтереси цього бізнесу відповідають народним очікуванням – можна буде побачити вже за півроку, коли почнеться нова передвиборча кампанія. Можливо, що саме на «Самопоміч» зробить ставку новий джокер.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-21 07:40 :33