понеділок, 16 квітня, 2018, 16:45 Львів
Городоцький водоканал: гроші – у трубу чи штучне банкрутство?
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Нещодавно був проведений аудит діяльності водоканалу м. Городок Львівської області. За наслідками аудиту покарані будуть мешканці міста Городок, для яких можуть зрости тарифи на воду.

У березні сектор внутрішнього аудиту апарату Львівської облдержадміністрації провів позаплановий внутрішній фінансовий аудит та аудит відповідності за темою: «Оцінка діяльності підприємства щодо дотримання актів законодавства, законності та достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності при формуванні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» у комунальному підприємстві «Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство» за період з 01 січня 2017 року по 28 лютого 2018 року.

<nbsp;>

В результаті аудиту були виявлені деякі зловживання та невідповідності, які підприємству порадили врахувати. Одна з рекомендацій: «…привести тарифи на комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня…».

В січні 2018 року рішенням виконавчого комітету Городоцької міської ради від 25.01.2018 №6 тариф на водопостачання підняли, відтак він становить:

  • для мешканців будинків, що перебувають у приватній власності, суб’єктів господарювання, які отримують послугу безпосередньо з мереж централізованого водопостачання – 11,74 грн/м³ без ПДВ (зросли на 0,66 грн/м³ або 5,95%), з централізованого водопостачання – 12,80 грн/м³ без ПДВ (зросли на 0,88 грн/м³ або 7,38%);
  • для мешканців багатоквартирних будинків на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) – 12,46 грн/м³ без ПДВ (зросли на 0,65 грн/м³ або 5,50 %), з централізованого водовідведення – 13,23 грн/м³ без ПДВ (зросли на 0,56 грн/м³ або 4,41 %).

Серед причин зростання цін в аудиті вказано:

«…понаднормативні втрати питної води, що виникли, зокрема, через тривалий термін експлуатації водопровідних мереж – понад 46,2 роки, зношеність водогонів на 80 %, значну аварійність внаслідок різкого підвищення тиску, що зумовлює виникнення скритих витоків води через стики і стінки трубопроводів, а також несанкціонованого (необлікованого) відбору води абонентами за рахунок крадіжок. По КП «Городоцьке ВКГ» за 2017 рік вони склали 151,8 тис. м куб або 15,7 % від кількості поданої води, за умови реалізації яких підприємство мало б можливість додатково отримати доходів на загальну суму 1 841,3 тис. гривень».

Постає запитання: а що, власники аварійного водогону – це абоненти, які сплачують за воду? Чому це має стати їх проблемою? Підхід до справи геть не логічний. Якщо за витоки будуть платити абоненти, то водоканалу можна взагалі не перейматись питаннями ремонту. Повитікало – бог з ним. Збільшимо людям ціну – нехай збитки перекриють.

Стало цікаво, а як взагалі працює КП «Городоцьке ВКГ»? В аудиті мають буди відображені всі нюанси. ЛОДА структура відкрита і без проблем надала всі матеріали перевірки, які довелося уважно вивчити.

Мільйон і ні краплею менше!

На формування нової ціни за воду вплинуло багато чинників, в тому числі і об’єктивних: збільшення ціни на електроенергію, підвищення зарплати, та інші. Але є і деякі дуже цікаві аспекти.

Наприклад, одною з причин збитковості підприємства у аудиті називають зменшення кількості споживачів, і, відповідно, зменшення кількості води, за яку вони платять.

Так у 2017 році КП «Городоцьке ВКГ» було відпущено 484,8 кубічних метрів води, в т.ч. населенню 397,5 тис. куб. м.

На 2018 рік в діючому тарифі передбачено продати 594,01 тис. куб. м води, в т.ч. населенню – 475,2 тис. куб. м, що на 109,21 тис. куб. м або 23% більше, ніж загалом було реалізовано у 2017 році.

Кількість споживачів зменшується, водоканал несе через це збитки, але на 2018 рік замовляє води більше ніж у 2017-му? Для чого? Щоб, штучно накрутити більшу вартість одного куба у тарифі? Чи щоб потім показати ще більші збитки?

Так у річний план закладено закупівлю в ЛМКП Львівводоканал 900,0 тис. куб м води при фактичній реалізації – 484,8 тис. куб. м. Майже мільйон кубів!!! І витрати на таку нечувану кількість води закладено у тариф!

Навіщо?

<nbsp;>

Оскільки тенденція до збільшенню споживачів не проглядається, можна із впевненістю казати, що обсяги реалізації води у 2018-му будуть не більшими, ніж у 2017 і тому у діючому тарифі сума по витратах на закупівлю в ЛМКП «Львівводоканал» завищена на 640,2 тис. грн.

Це дуже просто порахувати. Збираються продати на 109,21 тис. куб. м, більше, ніж у 2017-му, до цієї кількості додаємо 30% втрат при постачанні і, відповідно, множимо ці 141,973 тис. куб. м води на вартість закупівлі 4,51 грн/куб. м у ЛМКП «Львівводоканал».

Знову ж таки, через завищений розмір закупівлі та реалізації води у тарифі безпідставно закладено завищені витрати:

  • по електроенергії включено в тариф видатки в розмірі 31,0 тис. грн;
  • по витратах на збут безпідставно включено в тариф видатки 154,0 тис. грн.

Також у тариф, не зрозуміло чому, закладено сплату рентної плати за спеціальне використання води в сумі 98164,0 грн, проте ця сума є необґрунтована, оскільки Городоцьке ВКГ не володіє свердловинами (окрім у с. Лісновичі, де добувається 2,0 тис. кубів води), а купляє воду у ЛМКП «Львівводоканал», яке сплачує рентну плату.

Таким чином тільки за цими показниками у тариф на 2018 рік безпідставно включено видатки в сумі 923,4 тис. грн.

Тобто на сьогодні через завищені плани на реалізацію води діючий тариф завищений на 14%.

Гроші авансом

У документах, отриманих ЛОДА від КП «Городоцьке ВКГ» у процесі аудиту, є дуже цікавий документ – «Звіт про роботу КП «Городоцьке ВКГ» за 2017 рік».

Там є цифра 2578, 489 тис. грн, яку позначають як «переплата по населенню».

<nbsp;>

Дивно, що під час аудиту на неї не звернули увагу. Підприємство декларує збитковість, бідкається, що недоотримало кошти, які збиралося зібрати із населення, але має від цього ж таки населення переплату за водопостачання, та ще й яку – більше як 2,5 млн грн.

І як може виникнути така переплата, якщо споживачі оплачують за фактом: спожили – оплатили по лічильнику. Окрім цього, є абоненти пільговики, які або оплачують половину, або ж зовсім нічого!

Якщо перевести цю суму у проценти при тарифі, який діяв до середини 2017 року (8,84 грн куб. м з ПДВ), виявиться, що мешканці перехвилювались і оплатили наперед 73,4 % від спожитої населенням води за 2017 рік – а це аж дев’ять місяців наперед!

Також, необхідно врахувати, що переплачена сума не містить додаткових коштів від держави у вигляді субсидій та пільг.

Водночас, через складну економічну ситуацію в країні, більшість мешканців користуються субсидіями, оскільки не в змозі оплачувати надвисокі тарифи за комунальні послуги. Тому, маючи право на субсидію, оплачувати за не отримані послуги на півроку наперед для більшості населення не те що невигідно, а й фінансово неможливо.

Аналогічно по інших абонентах (підприємствах та бюджетних установах), які переплатили за воду у 2017 році 653,4 тис. грн при тарифі – 11,63 грн куб. м з ПДВ, а це – 56,2 тис. куб. м, тобто 65% від загальної спожитої у 2017 році води.

Значна кількість абонентів – це бюджетні установи (комунальні чи державні), які не мають можливості оплачувати аванси за не отриману послугу. По-перше, це забороняє їм законодавство, а по-друге, вони просто не мають на це коштів.

Якщо абоненти не могли заплатити за воду наперед, але гроші за неї прийшли, це може означати, що послуга ними отримана. Вода дійшла до користувача. А якщо вона дійшла до користувача, тоді…

Давайте порахуємо… Ділимо 2578, 489 тис. грн нібито переплати на тариф – за ціною води, встановленої рішенням виконавчого комітету Городоцької міської ради від 13.11.2014 №300, 8,84 грн куб. м з ПДВ, отримуємо 291,7 тис. кубічний метр. Додаємо сюди 56,2 тис. куб. м передплачених підприємствами та бюджетними установами, отримуємо 347,9 тис. куб. м.

Необліковані втрати підприємства за 2017 рік, тобто втрати через аварії витоки, крадіжки та таке інше разом з витратами води на технологічні потреби становили 439,1 тис. куб. м.

Витрати води на технологічні потреби – ще 43,2 тис. куб. м.

439,1 – 43,2 = 395,9.

Ця цифра майже співпадає із кількістю води, за яку переплатили люди. Різниця у 48 тис. куб. м. Для того, щоб зрозуміти скільки переплатили, варто навести зрозумілий для всіх приклад: у стандартній ванні поміщається 0,1-0,12 кубів води. Тобто 48 тис. куб. м це – 480 000 ванн. Навіть це величезні витрати, але вони більше схожі на правду. Стільки, якщо дуже захотіти, можна втратити через аварії та крадіжки. Але Городоцький водоканал переконує аудиторів що їх не обліковані втрати становлять 4 млн 391 тис. ванн води! Щоб втратити таку кількість з водогону цілодобово цілі фонтани повинні бити, причому через кожні кілька метрів!

Щоправда, деяку кількість втрат прогнозують наперед і чисто на аварії списують 151,8 тис. куб. м. Але і це фантастично велика кількість води!

То, можливо, водогін не у такому вже і страшному стані. І вода до споживачів доходить, а вони за неї оплачують. Але навіщо водоканал переводить сплачені кошти у розряд авансу та вигадує фантастичні втрати? Щоб показати збитковість і підняти тарифи, та у наступному році отримати ще більші прибутки? А, можливо, хтось накинув оком на прибуткове підприємство, хоче переконати, що воно банкротує, аби потім викупити за копійки?

Ремонти, яких не було?

Згідно зі звітом про роботу, КП «Городоцьке ВКГ» за 2017 рік оперативно ліквідовало 123 аварії, з них на водогоні Будзень ІІ – Поріччя – 24, Поріччя-Комарно – 19, в Городку – 73, в с. Лісновичі – 7.

В середньому ліквідація однієї аварії займає два дні. Тобто за технологією не завжди можна відкопати, залатати і відразу засипати. Та і погодні умови можуть заважати і ще якісь непередбачувані обставини. Два дні на одну аварію… Множимо 123 на 2 отримуємо – 243 дні з 365 днів у році. Виходить аварійні бригади водоканалу практично не вилізають із поля, ліквідовуючи аварію за аварією. І це при тому, що в середньому у році є близько 150 днів, які придатні для приведення таких робіт. Мужньо працюють хлопці, жертовно. Честь і хвала!

От тільки в день ліквідації аварії мали б відключати воду… Це означає, що тільки в Городку щонайменше кожного тижня мало б припинятись водопостачання, необхідне для можливості ліквідації витоків в мережі. Окрім того, ці ж працівники комунального підприємства виконували поточні та капітальні ремонти мережі, в рамках яких теж мало б збільшитись кількість відключення води в місті.

Якщо до кількості аварій додати кількість поточних та капітальних ремонтів по місту, то у Городку мали б відключати воду для ліквідації аварій та перепідключень відремонтованих мереж щонайменше кожного четвертого дня.

Цікаво, що мешканцями не зафіксована така кількість відключень води, а відтак відсутнє нарікання на неналежне постачання води загалом.

Отже, чи були ремонти? Якісь були, але чи 100%? У цьому є сумніви. А якщо ремонтів на було, а гроші на них виділялись, то хіба не можна припустити, що ці гроші вкрали?

Окремо по тарифах

Згідно з аудитом, внаслідок помилок, випадкових чи зумисних, на збільшений тариф у 2018 році вплинули економічно необґрунтовані витрати у загальній сумі 74,5 тис. грн. Це так, як кажуть у народі, – пил на маяк. Молодці аудитори, не пропустили. Внесемо і свою посильну лепту…

До планових витрат включено сплату рентної плати за спеціальне використання води в сумі 98164, 0 грн, проте ця сума є необґрунтована, оскільки Городоцьке ВКГ не володіє свердловинами (окрім як у с. Лісновичі, де добувається 2,0 тис. кубів води), а купляє воду у Львівводоканалу, яке сплачує рентну плату.

Згідно з висновками аудиту, до планових витрат включено доплату за роботу у нічний час машиністу НВ ВНС в кількості п’яти працівників, проте штатом працівників на цю послугу передбачено одну штатну одиницю. Вказане призвело до завищення витрат на 18530,86 грн, а також соціального внеску – на 4076,79 грн.

Діло нечисте

Після аналізу документів мене ну ніяк не покидає думка, що це не просто крадіжка, а змова із ціллю довести підприємство до банкрутства і продати за безцінь. Проводиться позаплановий аудит. А чому позаплановий? Чому зараз? Тому що терміново треба піднімати ціни на воду? А наприкінці 2017-го підняття цін не планували?

Аудит проведено, рекомендовано підняти ціни. Зараз про це скажуть людям. Почнеться суспільне обурення, а тут може і з’явиться добродій, який скаже: «А давайте я все це куплю і зроблю ціни ще нижчими, а трубу відремонтую і втрат не буде». Або ще краще – передайте мені все це безкоштовно.

У 2017 році Городоцький водоканал передав частину своїх мереж сільським радам Поріччя, Комарно та Рудки, які, в свою чергу, передали їх у господарське відання фірмі Дубневичів ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Ось, до прикладу, документ, який засвідчує передачу мереж селищною радою Комарно.

Тепер водопостачанням цією частиною мереж займається ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс», яка дає воду на Поріччя, Комарно та Рудки.

За даними, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, кінцевим бенефіціарієм цієї фірми є Дубневич Богдан Васильович.

<nbsp;>

То, можливо, брати Дубневичі зацікавлені у контролі над всім КП «Городоцьке ВКГ»?

Намагаючись з’ясувати ще деякі нюанси, які могли б підтвердити чи спростувати цю версію, я скерував інформаційний запит у «Львіввовдоканал», який реалізовує воду для КП «Городоцьке ВКГ» і отримав відповідь, у якій головний інженер цього підприємства, пан А.Шимоняк відмовляється надавати мені будь-яку інформацію. Як у кримінальній справі, не бажають свідчити проти себе?

<nbsp;>

Зазвичай, приховує інформацію той, кому є що приховувати.

Городоцький водоканал обіцяв надати відповідь через 20 днів через великий об’єм інформації, які треба опрацювати, щоб дати мені відповіді. Буду чекати.

Влад Якушев,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 06:46 :34