Новини » Економіка 89

Економіст: Наслідки розриву економічних відносин із РФ будуть в межах СОТ, а не наших договорів

ZIK

Будь-які відносини з Російською Федерацією можна розірвати і, мабуть, потрібно це зробити, але, попри політичний аспект, варто пам’ятати про економічні наслідки.

На цьому в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK наголосив виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко.

«Основний договір, який діє між Україною та Росією, якщо говорити щодо економіки – це угода в межах Світової організації торгівлі (далі – СОТ). Ми вступили до неї раніше, ніж Російська Федерація, і створили доволі велику кількість перепон на їх шляху до вступу в організацію», – розповідає Олег Устенко.

Він переконаний, що практично всі інші договори між Україною та Російською Федерацією або ж існують здебільшого лише на папері, або значно меншою мірою стосуються економічних питань.

«Вони точно принципово не зачіпають питання, пов’язані з торгівлею. Це стосується і «Великого договору», який був підписаний в межах співробітництва країн СНД. Але, до слова, навіть до підписання цієї угоди РФ створювала перепони на шляху українських товарів на російський ринок», – заявив економіст.

Він підкреслив, що тоді Росія забороняла імпортувати на свою територію не лише труби малого діаметру, але навіть столові прибори.

«Здавалося б, що таке столові прибори? Вони ж не мали ніякого відношення до сирних та кондитерських «воєн», які існували до цього. Тому можна розривати будь що, в реальності це не вплине на український торговий режим», – переконаний експерт.

Окрім цього він зауважив, що в межах СОТ завжди можна буде як Україні, так і Росії оскаржити будь-які нетарифні обмеження.

«Адже СОТ не сприймає військові дії, вони знають про наше положення та конфлікт на Донбасі, але це не означає, що це якимось чином стосується норм ГАТТ (Генеральна угода з тарифів і торгівлі – ред.) – угоди, до якої ми приєдналися і яка регулюється в межах СОТ», – наголосив виконавчий директор Фонду Блейзера.

Також він зазначив, що не варто забувати про те, що Росія є великим торговим партнером України, попри велике зменшення її частки в структурі нашого експорту.

«До 2014 року на долю Російської Федерації випадало близько третини нашого експорту, а зараз лише десята частина. Але варто пам’ятати, що в плані економіки Росія завжди була для нас важливішою, ніж ми для неї», – підкреслив фахівець.

Як доказ останнього твердження він зауважив, що коли російський ринок отримував третину українського експорту, Росія експортувала в Україну лише 6% своєї продукції.

«І навіть зараз, коли на долю російського ринку випадає лише 10% нашого експорту, це означає, що в кожній гривні 5 копійок оплачує споживач із Російської Федерації. А в реальності ця цифра може бути значно більшою», – заявив Устенко.

Причиною цього він вважає те, що значна частина українського експорту може відправлятись не напряму в Росію, а «обхідними каналами» – через третю сторону.

«Політика політикою, це зрозуміло. Як зрозуміло, що є і патріотичні почуття. Можна розірвати економічні договори з Росією і, мабуть, потрібно це зробити, але потрібно пам’ятати економічні наслідки. І вони будуть в межах СОТ, а не наших договорів», – заявив експерт.

загрузка...
загрузка...
Loading...