неділя, 15 квітня, 2018, 9:36 Політика
Не зовсім контрольований Гройсман - кращий варіант, аніж послаблені позиції влади перед виборами Президента, – Фесенко
ZIK
ZIK

Минуло два роки уряду Володимира Гройсмана, і що ближче до річного звіту, то частіше звучать прогнози про відставку. Сам прем’єр переконаний, що Верховна Рада його не звільнить. Журналісти ж вирішили дізнатися як українці відчувають на собі конкретні реформи уряду Гройсмана. Обрали кілька основних і попросили оцінити їх звичайних перехожих та експертів.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Переваги Гройсмана

«Найуспішнішою реформою уряду є сфера місцевого самоврядування. Бюджети територіальних громад виглядають здоровими», – сказав експерт реанімаційного пакету реформ Анатолій Ткачук.

Він тісно співпрацює з урядом і переконаний, що за умов агресії та після пов’язаної з окупацією економічної кризи, уряд Гройсмана досяг гарних показників. Проте визнає, що українці відчули ще не всі досягнення.

«Є певний лаг. Будь-які рішення, які сьогодні ухвалюються, вони дадуть результат у кращому випадку через півроку, а ще краще буде помітно через рік», – вважає Ткачук.

Представник Кабміну в парламенті перелічив цілу низку ініціатив уряду Гройсмана, а це і пенсійна реформа, і медична, і масштабні ремонти доріг, і підвищення мінімальних зарплат. Також нардеп Вадим Денисенко погоджується, що рівень зростання ВВП – 2-3% не достатній. Переконує, що й урядовці воліли би бачити більші темпи відновлення економіки.

«Протягом двох років відбувся цілий ряд зрушень. Але глобальна проблема у тому, що система, тобто влада на найвищому рівні, не хоче змінюватися. Адже для того, щоб вони відбулися, повинна бути чітка робота, включно, і з найнижчим рівнем сільського управління», – прокоментував народний депутат від фракції БПП Вадим Денисенко.

Недоліки команди

Відзначає досягнення уряду й інвестиційний банкір Сергій Фурса. Проте і він указує на недоліки команди Гройсмана.

«Макроекономічна політика, яку впроваджує уряд, виглядає адекватною. Але не зроблено те, що швидкість реформ мала б бути набагато кращою. Ми бачимо, що політика уряду в плані енергетики часто продиктована можливо лобістськими інтересами», – зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

На запитання журналістів про можливу відставку Гройсмана він зазначив, що: «Уряд України і прем’єр справляються з тими завданнями, які на них покладені».

Відповідні чутки почали ширитися в політикумі напередодні звіту Кабміну в парламенті з нагоди другої річниці діяльності. Публічно невдоволення урядом висловлювала і опозиція, а це і Володимир Бойко і Юлія Тимошенко. І саме Юлія Тимошенко ініціювала звільнення Гройсмана рік тому 14 лютого. У День усіх закоханих два політики обмінялися взаємними «привітаннями». Цього року питання звільнення прем’єра педалювали з Банкової.

Що думають прості українці

Аби дізнатися, що думають звичайні українці про роботу прем’єр-міністра України, журналісти вийшли на Майдан Незалежності з анкетою. У ній виписали основні реформи уряду Гройсмана. Також цікавились, яку оцінку за них можуть поставити очільникові Кабміну. Один із висновків – реформи держслужби українці не помітили. Лише одна людина повідомила, що щось знає про неї. Дев’ять із десятьох опитаних – нічого про зміни для посадовців не чули.

«Знаю про реформу держслужби. Тому може щось і роблять. Не обов’язково нам потрібно все розказувати. Щодо пенсійної реформи, ставлю лише трійку. У мене невеличка пенсія, тому я змушена ще працювати», – розповіла пенсіонерка Лілія.

Найвищий бал – вісімку, поставила школярка Софія навпроти шкільної реформи.

«Шкільна реформа мені подобається, тому що я бачу зміни у своїй школі», – сказала школярка Софія.

Фотограф Тарас хоч і не має власної автівки, проте найбільше відзначив ремонт доріг.

«Мені дуже подобається, що зараз активно ремонтують дороги. Масштабно взялись до роботи», – зазначив фотограф Тарас.

Загалом найвищі бали від опитаних отримали: децентралізація, медична реформа та будівництво й ремонт доріг. Найгірше з пенсійною реформою та економічним становищем. При цьому власний добробут українці оцінили посередньо – на 5 з 10 балів.

Загальна оцінка діяльності уряду, яка отримана в рамках нерепрезентативного опитування – 5,3 бала із 10 можливих. На провал не схоже. Тому не зрозуміло, чому ж у Президента заговорили про можливу відставку Гройсмана.

«Тертя» між Порошенком і Гройсманом

Журналіст «Української правди» Роман Романюк написав приблизно двадцять статей про непублічні стосунки найвищих посадовців і зустрічі на Банковій. Тому він наголосив, що «тертя» між Порошенком та Гройсманом розпочалося за кілька днів до призначення.

«Публічна і непублічна політика, це два різні світи. Уже тоді стало зрозуміло, що не все так буде доборе буде у Петра Порошенка з новим урядом, як він собі планував», – сказав Романюк.

«Усі вважали, що це буде маріонетка Порошенка, простий виконавець. Виявилося не зовсім так», – говорив політолог Володимир Фесенко.

Спочатку між Президентом і прем’єром точилися дискусії щодо розподілу посад та сфер впливу. Але що далі, то напруження наростало.

«Володимир Гройсман окремо комунікує пенсійну та медичну реформа і зазначає, що це зробив уряд. Навіть є соціальна реклама на телебаченні, яка візуалізує цю інформацію. А Порошенко на це реагує без особливого ентузіазму», – додав Романюк.

«Відбувається конкуренція за іміджеві здобутки. Вперше це проявилося восени 2016 року, коли Гройсман вирішив різко підняти мінімальну зарплату, – вважає Фесенко.

Напередодні президентських виборів Порошенкові потрібно більше позитиву в його діяльності. Зокрема і тісна співпраця з прем’єром. Натомість останнім часом вони щораз рідше з’являються разом.

«Тертя» у Гройсмана з Порошенком не починалося. Я думаю, що це якась міфологія, яку кожен день нав’язують», – сказав нардеп Денисюк.

Хоч у Гройсмана і спростовують складнощі у стосунках із Порошенком, фахівці називають прізвища можливих наступників. Відповідні амбіції має Юрій Луценко, але не має підтримки в парламенті. Необхідні 226 голосів могли би знайти під Олександра Турчинова. Проте той не дав своєї згоди людям Президента.

Коли Верховна Рада мала заслухати звіт уряду. Тоді через опозицію могло постати питання відставки. Проте останньої миті дещо змінилося. Профільний комітет переніс анонсоване засідання із середи на п’ятницю, коли депутати вже розбігаються з парламенту. Тож Гройсман таки втримався в кріслі і це не такий уже й поганий варіант для Порошенка.

«Хай краще буде не зовсім контрольований Гройсман, ніж послаблені позиції влади перед президентськими виборами», – наголосив політолог Володимир Фесенко.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 19:21 :26