п'ятниця, 13 квітня, 2018, 15:01 Світ
Один з творців отрути «Новічок» розповів, що врятувало Скрипалів
Поліцейські біля будинку, в якому проживає Сергій Скрипаль. Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
Поліцейські біля будинку, в якому проживає Сергій Скрипаль. Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Хімік Віл Мірзаянов, який називає себе одним із винахідників речовини «Новічок», вважає, що застосовувати цю речовину в британському кліматі не мало сенсу.

Про це він заявив в інтерв’ю, пише «Українська правда».

Організація з заборони хімічної зброї підтвердила, що подвійного шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку в Солсбері отруїли речовиною «Новічок», у якій практично не було домішок.

Мірзаянов прокоментував: «Якщо дуже чистий продукт, то, звісно, це зроблено в лабораторії. Це можна перегнати, додатково очищати в лабораторії. Звісно, не в будь-якій лабораторії таку речовину можна зробити, тільки у висококваліфікованому центрі, що має досвід роботи з отруйними речовинами».

«Недолік цієї серії «Новичків» у тому, що вони мають високу гідровразливість, тобто це нестійкі сполуки. Ця речовина може бути стійкою лише в умовах відсутності вологи й вологості. Речовину застосували в Англії 4 березня, де стояв туман – крапельки води в повітрі», – сказав він.

«Вони не знали фізико-хімічні властивості цієї речовини. Цю речовину можна застосувати, тільки коли повітря сухе, тільки в цих умовах. Випробовують цю речовину де? У Шиханах на полігоні, де сухе повітря. Ще в Нукусі – там взагалі дощів немає», – заявив хімік.

Він висловив свою версію, чому Скрипалі не загинули і люди навколо «не дуже постраждали»:

«Вони поїхали в ресторан, за їхньої відсутності намастили ручку дверей сумішшю А-234 в желе. Річ у тім, що, коли намастили, почалася реакція гідролізу – реакція речовини з водою миттєво починається. І за цей час концентрація речовини встигла впасти, щонайменше, в кілька разів. І тому вони отримали дозу, але не летальну, тому що розрахункова концентрація впала».

«Причому вони ж поверталися, а якби ця пара не приїхала вдень, там би речовини вже було недостатньо для летального результату. Ось моя відповідь тим, хто каже, що якби це був «Новічок», то жертв було б більше, а Скрипалі б загинули», – заявив Мірзаянов.

На його думку, «цю речовину в цих умовах міг застосовувати лише ідіот, який нічого не знає про хімічні властивості «Новічка».

«Якщо його кинути в воду, за кілька годин там слідів навіть не буде, розумієте? У воді розкладається миттєво. Якщо вода підкислена, то це миттєво, кілька хвилин – і речовини немає», – сказав хімік.

«Ми працювали з цим «Новічком» у лабораторіях із дегазатором – за дегазатор був 3%-й розчин соляної кислоти. Тому, звісно, при лікуванні Скрипалів треба було, мабуть, просто підвищити кислотність – це б допомогло», – додав Мірзаянов.

Він вважає, що «Новічок» можливо виготовити в одній країні і привезти в іншу без втрати чистоти: «У закритому вигляді, якщо в нього волога не проникає, тоді можна».

«Головна біда цього «Новічка» – це волога. У присутності вологи «Новічок» не живе, він розкладається. Не відразу, звісно – олія чи желе перешкоджає», – додав хімік.

Раніше Мірзаянов заявляв, що після «Новачка» неможливо повністю одужати.

Мірзаянова у ЗМІ називають розробником «Новічка», але учасники розробки отруйних речовин російського Державного НДІ органічної хімії і технології це спростовують.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-16 15:51 :45