середа, 11 квітня, 2018, 16:51 Львів
Боротьба за крісло очільника Львівського перинатального центру: у хід пішов компромат?
Фото: Прес-служба ЛОР
Фото: Прес-служба ЛОР

У квітні після майже п’ятирічної реконструкції обіцяють врешті відкрити Львівський обласний перинатальний центр. У пологовому відділенні пахне ремонтом, закуплено нове обладнання. Усе готове до відкриття. Як анонсували представники обласної влади, перинатальний запустять після призначення його керівника. Головні баталії – хто ж очолить відновлений обласний заклад?!

Як відомо, на посаду директора КЗ ЛОР «Львівський обласний клінічний перинатальний центр» троє претендентів: Біль Ірина Андріївна – завідувач відділенням перинатального центру; Москвяк-Лесняк Дзвенислава Євгенівна – лікар міського комунального клінічного пологового будинку №1 м. Львова; Малачинська Марія Йосипівна – директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення.

На засіданні конкурсної комісії 4 квітня претенденти представили своє бачення розвитку перинатального центру. Програми кандидаток багато у чому перегукувалися. Усі троє говорили про перетворення перинатального центру у комунальне некомерційне підприємство, впровадження платних послуг, боротьбу з корупцією. На запитання про готовність робити непопулярні заходи – проводити реорганізацію чи скорочення штату, відповідали неохоче. І.Біль зазначила про наміри зберегти колектив лікарні.

Тоді ж було озвучено, що проти одного із претендентів розслідується кримінальне провадження. Йдеться про Дзвениславу Москвяк-Лесняк, якій оголошено підозру за ч. 1 ст. 140 (Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником). Досудове розслідування у цій справі триває. Попри те, що претендентка на посаду директора не озвучила жодних подробиць справи, посилаючись на лікарську таємницю, з інсайдерських джерел стало відомо, що йдеться про випадок, коли жінці після пологів були змушені видалили матку через занесену інфекцію.

У медичному середовищі зазначають, що, зважаючи на цю обставину, про перемогу Дзвенислави Москвяк-Лесняк, яка зараз у статусі підозрюваної, навряд чи може ітися. Швидше, її мета – «засвітитися», аби отримати певні «дивіденди» у майбутньому.

Отож, справжня боротьба за крісло очільника перинатального центру розгортається між представницею колективу Іриною Біль та директором Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення Марією Малачинською. Ірину Біль, завідувача відділенням перинатального, підтримують представники колективу центру, про що вони засвідчили своєю присутністю на засіданні комісії 4 квітня, на яке прийшли із заготовленими плакатами на її підтримку та навіть з гучномовцем – про всяк випадок. Їх головний аргумент – пані Ірина Біль пройшла з колективом увесь нелегкий шлях боротьби за відкриття майже зруйнованої лікарні, тож заслуговує на цю посаду. Позиція колективу – логічна і зрозуміла, але є й певні ризики такого призначення.

Головній опонентці І.Біль – Марії Малачинській – приписують дружні відносини із двома членами конкурсної комісії – керівником департаменту охорони здоров’я ЛОДА Іриною Микичак та представником ГО «Українське лікарське товариство у Львові» Олегом Дудою.

Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook
Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook
Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook
Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook

11 квітня на сторінці Антикорупційного моніторингу Львівщини у Фейсбуці з’явилося повідомлення «про конфлікт інтересів І.Микичак та О.Дуди щодо обрання гендиректора перинатального». Аналогічні повідомлення були розіслані у ЗМІ.

Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook
Фото: Антикорупційний моніторинг Львівщини/Facebook

У повідомленні ставиться під сумнів об’єктивність конкурсу на посаду керівника перинатального. «Пані Малачинська регулярно проводить своє дозвілля у компанії двох членів конкурсної комісії: керівника департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірини Микичак і Голови Українського лікарського товариства у Львові, заступника головного лікаря з хірургічної роботи Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олега Дуди», – сказано у повідомленні.

Автори інформації вважають, що фотографії із Фейсбуку є «реальним конфліктом інтересів», відповідно «члени конкурсної комісії І.Микичак та О.Дуда мали б подати самовідвід або щонайменше публічно оголосити про конфлікт інтересів і не оцінювати кандидатуру Марії Малачинської».

«Конкурсна комісія у своїй роботі керується Постановою КМУ № 1094 від 27 грудня 2017 року «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я» п.17 якої говорить: «членом конкурсної комісії не може бути особа, щодо якої є документально підтверджена інформація про наявність конфлікту інтересів». У наступному пункті йдеться: «під час виникнення у члена конкурсної комісії обставин, передбачених п.17 цього порядку, такий член конкурсної комісії зобов’язаний невідкладно самостійно подати органові управління письмову заяву про самовідвід.

У разі неподання зазначеної інформації член конкурсної комісії несе відповідальність згідно із законодавством. У разі виникнення (виявлення) у члена конкурсної комісії обставин, передбачених п. 17 цього порядку, після формування складу конкурсної комісії такий член конкурсної комісії підлягає заміні відповідним суб’єктом подання, який запропонував кандидатуру зазначеного члена конкурсної комісії, не пізніше наступного робочого дня після встановлення (виявлення) зазначених обставин». Роз’яснення щодо конфлікту інтересів знаходимо у Законі України «Про запобігання корупції».

Зокрема, «приватний інтерес – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами».

Зважаючи на обставини наявності конфлікту інтересів, члени конкурсної комісії Ірина Микичак і Олег Дуда мали б подати самовідвід або, щонайменше, публічно оголосити про конфлікт інтересів і не оцінювати кандидатуру Марії Малачинської», – аргументують автори.

На фотографіях із Фейсбуку фігурують І.Микичак, М.Малачинська, О.Дуда та інші медики.

Як коментує керівник департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак – це «робочі моменти». Фотографії зроблені під час заходів Школи успішних менеджерів, у якій брали участь чи не усі головні лікарі області, та благодійних заходів за їх участю.


Появу інформації про конфлікт інтересів Ірина Микичак коментує так:

«Я свідома того, що зараз дуже велика напруга навколо конкурсу. Є певні люди і певні організації, які лобіюють кожен свого кандидата. Я маю абсолютно неупереджену позицію до трьох кандидатів. Юридично у мене жодного конфлікту інтересів немає. Якщо вигадувати конфлікт інтересів, то Малачинська є керівником, до якого можна причепити мені дружні стосунки, а Москв’як – моя сусідка. Так само можна було написати про конфлікт інтересів. Стосовно так званих дружніх стосунків. Я формую команду, працюю з командою – проводжу масу тренінгів, за участю різноманітних потужних спікерів. Проводимо Школу медичного менеджменту, Академію головних лікарів, масу благодійних заходів. Я вимагаю від наших керівників, щоб вони активно брали участь, проявляли креативні якості, створювали позитивні інформаційні приводи, були активними у соціальних мережах. І жодним чином не вважаю, що це є дружні стосунки. Це абсолютно рівні, об’єктивні, коректні виробничі стосунки, які я маю практично з усіма керівниками обласних, міських і районних закладів охорони здоров’я. Звичайно, комусь дуже незручно, щоби я як людина, яка багато років працює в галузі охорони здоров’я, охорони материнства і дитинства і дуже добре знаю зсередини ситуацію – хто який фахівець, за ким є професійні негативи, усунути мене від цього процесу. Думаю, ми усі зацікавлені у тому, щоб був обраний професійний керівник. Рішення буде приймати обласна рада. Тому про жоден конфлікт інтересів ані в мене, ані в Олега Дуди не може йтися.

Є певні люди, які дуже хочуть, щоб був зручний, керований керівник перинатального центру. У боротьбі за посади використовують будь-які методи, щоби навіть формувати зручну їм конкурсну комісію. Думаю, на засіданнях конкурсної комісії можна було побачити нашу об’єктивність і неупередженість. Кінцеве рішення приймає сесія обласної ради. Департамент не призначає, не звільняє керівників. Я навіть догани керівнику не маю права винести».


Представник конкурсної комісії Олег Дуда назвав поширену інформацію «певним чорним піаром»:

«Я – представник від громадськості. Українське лікарське товариство робить багато різних акцій, забігів. Там одна із фотографій із благодійного забігу, спонсорованого компанією Фуджікура. Є фотографія із Школи успішного медичного менеджера (ШУММ) – їх було три цикли. Вона (Марія Малачинська, – ZIK) відвідувала цей захід і я був – ну і що? Я заявляв про свій конфлікт інтересів, коли йшлося про обрання переможця конкурсу на посаду гендиректора Львівського онкоцентру і претендував Ігор Ковальчук, а я в нього є заступником. Оскільки це мій керівник, я заявив про конфлікт інтересів і вийшов, не брав участі у цій комісії.

Тут ми не у трудових і не у дружніх відносинах – не ходимо на спільні дні народження, не знайомі сім’ями. На цих фотографіях у Фейсбуці, якщо їх погортати, є практично усі претенденти, які йдуть на конкурси – усі хто був на ШУММі. Але це не проблема конфлікту інтересів, а те, що медична спільнота нарешті почала ходити на актуальні тренінги, щоб бути менеджерами в охороні здоров’я, а не просто лікарями, які вміють оперувати і давати таблетки.

Мої відносини з тою людиною не можна назвати дружніми».


Вже 16 квітня конкурсна комісія має визначити переможця на посаду директора перинатального та подати кандидатуру на затвердження депутатів Львівської облради на сесію 17 квітня. Вибір непростий – підтримати позицію трудового колективу і призначити керівника, який буде йти у нього на повідку і може бути неслухняний щодо керівництва області, чи призначити очільника, якого можуть не сприйняти працівники та ще й наштовхнутися на закиди про дружні відносини. Приклади несприйняття керівника колективом в області вже є – у Львівському обласному центрі екстреної медицини та медицини катастроф.

Натомість, для львів’янок та мешканок Львівської області важливо, аби перинатальний очолив професійний керівник та налагодив роботу лікарні після тривалого простою. Іще – аби перипетії з обранням керівника не гальмували довгоочікуване і давно анонсоване відкриття найбільшого пологового області.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-11 15:42 :41