Новини » Світ 3 квітня, 2018, 6:40
Орєшкін: Росія вже програла
Російські дипломати та члени їх сімей залишають посольство Росії в Лондоні. Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN
Російські дипломати та члени їх сімей залишають посольство Росії в Лондоні. Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Нинішню висилку російських дипломатів за масштабом можна порівняти тільки з груднем 1939 року, коли за агресію проти Фінляндії, Радянський Союз був виключений з Ліги націй. Ніколи раніше така велика кількість розвинених держав світу не заявляла про своє солідарне засудження позиції Кремля.

Про це пише російський політолог, кандидат географічних наук Дмитро Орєшкін, – повідомляє Оbozrevatel.

Тут є чисто арифметична симетрія. Для кожної країни втрата двох-трьох або 20-30 дипломатів, взаємодіючих з Росією – це проблема. А Росія втрачає всіх цих дипломатів в сумі. Десь двоє, десь троє, десь і тридцять. Виходить, що чисто в арифметичному сенсі асиметрія на обличчя. Кожна з окремих країн, які вислали росіян, дійсно трошки втрачає можливість тримати руку на пульсі і навіть якось впливати на двосторонні відносини. Але Росія втрачає можливість впливати на багатосторонні відносини. Це чиста арифметика.

Нарешті, по-третє, це явно несподівано. У Кремлі і в Міністерстві закордонних справ до цього не були готові і звідси виразні нотки істеричності в реакції. Вони добре відчуваються в виступах пані Захарової.

Що з цього випливає? З цього випливає те, до чого Путін веде Росію вже кілька років – ізоляція, гібридна версія Холодної війни і гібридна версія Радянського Союзу. При тому, що стартові позиції нинішньої Росії і Союзу, незрівнянно гірше. Радянський Союз так-сяк був лідером може не половини світу, але у всякому разі, значної його частини. У нього було як багато союзників, так і залежних від нього держав. Він був лідером східного блоку, який протистояв західному блоку. Світ як би був розколотий надвоє. У цих умовах можна було говорити про Холодну війну.

Зараз цей термін занадто лестить і занадто підвищує статус Росії. Яка Холодна війна може бути, якщо у всього світу, який проти Росії, 98% населення і 98% економіки, а у Росії – 2% населення і 2% економіки.

Так що коли говорять Холодна війна, мені здається, це не зовсім точно, тому що війна має на увазі велику або меншу рівність протидіючих сторін. А тут зовсім очевидна асиметрія. Тому це можна назвати гібридної війною. Відповідно і ведеться вона ні в якому разі не на полі бою, а ведеться в якихось проміжних структурах. Коли немає прямого зіткнення Росії і США, Росії та Англії або Росії і Німеччини. А є якісь локальні сутички на території Сирії між як би російськими прихильниками і як би американськими.

Ще більшою мірою ця війна ведеться в інформаційному просторі. При чому Росія її вже програє. Уже програла. Тому що в усьому світі ніколи раніше до Росії не було такого негативного ставлення. У всякому разі, починаючи з кінця Радянського Союзу. Власне кажучи, і в радянські часи так кепсько до Росії не ставилися. Був сплеск, коли почалося вторгнення в Афганістан, коли була агресія Північної Кореї проти Південної Кореї. Коли відбувалися екологічно небезпечні для всієї земної кулі ядерні випробування. Але це було локально. А зараз це в значній мірі вже системно.

Мені здається, що можна говорити про те, що путінський режим, який поліз в 14-му році в мишоловку за безкоштовним сиром путінської популярності, тепер виявився в цій самій мишоловці, про що Путіна в 2014-му році чесно попереджали.

І тепер він сидить з переможним виглядом в мишоловці і вдає, що керує світовими процесами.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-17 07:22 :35