Тепер Чехова українською грати? «Прості речі» Ади Роговцевої
Зоя Казанжи
журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E'COMM

Вона дуже красива. Справді, не можна очей відвести. І ще справжня. Без усіх тих штучок, які зіркові персони навіщось старанно і часто демонструють. Можливо, щоб сподобатися. Можливо, щоб шокувати. Можливо, щоб вразити. Ада Роговцева представила книжку «Прості речі». Це вісім інтерв’ю з нею, які записали Тетяна Терен і Анна Липківська.

На сцені стоїть Ада Миколаївна. Їй минулого літа виповнилося 80 років. У мене, звісно, в голові ніяк не вміщується оця дата, оця цифра. Тому що при словосполученні «80 років» моя уява малює складні картини людського життя.

А на сцені жінка з такою шаленою енергією, з таким гострим розумом, з такою витонченою самоіронією, з таким непересічним почуттям гумору – і така ПРЕКРАСНА, що я – та, котра майже випадково, за компанію, прийшла на цю зустріч, – з перших хвилин розумію, що я втратила б, якби не прийшла!..

Ось вона вклоняється публіці до підлоги, відповідаючи на оплески, легко торкається рукою сцени, цілує свою руку – цілує сцену. Потім легко рухається по сцені, довга спідниця вихором огортає ноги. Вона говорить, розповідає так, що зал повністю в її полоні, читає поезію, згадує рідних, котрі далеко і не повернуться, розкриває душу і дарує таку відвертість, на яку взагалі здатні одиниці…

Із того, що запам’ятала:

  • Я 60 років пропрацювала в Росії. Я ту Росію об’їздила вздовж і впоперек. Вороніж, Сибір, Ростов, Москва… Напам’ять все знаю. І тепер якщо раптом я надумаю перетнути кордон, мене ув’язнять на три роки. За що? За те, що я разом з країною, що допомагаю нашим хлопчикам. Я їм, росіянам, кажу (нахиляє голову, показує рукою на кінчики туфлів) – ось кордон, покажіть мені, де ми, українці, хоч на 1 міліметр його порушили? Де? А чому ж ви до нас лізете?
  • Я народилась в Глухові на Сумщині, Росія поруч, містечко російськомовне, родина російськомовна, школу закінчувала російськомовну, 35 років грала в театрі російської драми. Але я знаю і люблю українську мову. Мої діти закінчили українські школи, коли це було не в тренді. А зараз ми маємо допомогти мові. Час такий. Це – наш обов’язок. Мені кажуть – то що, тепер Чехова українською мовою грати? Так, українською. Коли Богдан Ступка у Москву возив і грав Чехова українською мовою, там стояли черги і був аншлаг на всіх спектаклях.
  • Коли помер мій чоловік, у мене було враження, що мене розпанахали на дві частини. Як жити, коли тебе половина і тече кров? Тоді мої діти, Катя і Костик, стали по обидва боки, і міцно мене стулили. І тому я вижила. А потім помер Костик, син. І померла я. Почала писати, щоб запам’ятати всіх, хто мені дорогий, кого я любила. Я подумала, що треба про всіх розповісти – про батьків, бабусь, дідусів, тіток, дядьків, родичів… Бо хто про них знатиме, якщо ми, ті, що ще пам’ятають, не опишуть, не передадуть далі? Уявіть собі, жила людина, вмерла – і ніхто ніколи про неї більше не знатиме!...
  • Я їжджу на Схід, до наших хлопчиків, розмовляю з ними, розповідаю. Нам всім треба говорити одне з одним. Розмови дуже часто допомагають. Не бійтеся розмовляти, не бійтеся.
  • Там, на Сході, ми в 2014 році закладали капсулу на місці, де мав бути зведений пам’ятник нашим загиблим в цій війні, а в 2015 році я приїхала на відкриття. І там стояли жінки. Матері загиблих з портретами своїх хлопчиків. Ми плакали, говорили, а осторонь одиноко стояла жінка. Теж з портретом свого хлопчика. І до нас вона не підходила. Як скам’яніла. Я питаю, а чому вона не підходить? Здвигають всі плечима. Я теж не наважилась. А коли все вже скінчилось, підійшла. Щось питаю, а вона мовчить. Я тоді взяла її під руку, стала поруч. Вона мовчить. Постояла я, почала руку витягувати тихенько, а вона раптом стисла мою руку міцно-міцно і каже мені: «Стій, Адо, стій!» І я залишилась стояти поруч. Люди нас оминали, а ми стояли… Іноді треба, щоб поруч з тобою хтось просто стояв…
<nbsp;>
<nbsp;>

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 07:50 :11