середа, 28 березня, 2018, 16:19 Світ
Путін врешті-решт зайшов занадто далеко
Президент Росії Володимир Путін. Фото: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ
Президент Росії Володимир Путін. Фото: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ

Коли Британія видворила 23 російських дипломата у відповідь на спробу вбивства російського шпигуна Сергія Скрипаля, Володимир Путін не звернув на це жодної уваги. Враховуючи напруження у відносинах між Лондоном та Москвою, у посольства все одно не було роботи. Без сумніву, Путін оцінив, що ця ціна є доволі прийнятною. Потім у понеділок ще 20 країн від Албанії до України приєдналися до Великобританії, причому Сполучені Штати відіслали з країни 60 росіян. У вівторок НАТО оголосило про видворення 7 російських дипломатів. Раптом Кремлю стало вже не настільки комфортно. З отруєнням Скрипаля, схоже, Путін врешті-решт зайшов занадто далеко.

Протягом багатьох років Путін вважав, що Захід є сильним, проте йому бракує єдності та волі. Адже тривалий час він дозволяв Росії утверджуватися на світовій арені, попри те, що вона нехтувала правилами міжнародного глобального порядку. Проте успіх цього підходу залежав від того, чи правильно він міг визначити те, що толерував Захід. Перейшовши ці межі, він прийняв би весь удар на себе.

Вигнання, безумовно, завдасть серйозного, якщо не смертельного удару по російських розвідувальних мережах. Путін не шкодував жодних ресурсів на свої приховані іноземні операції, які на сьогоднішній день набули таких самих масштабів, як і у розпал Холодної війни. Його армія шпигунів є багатоголовою гідрою, що складається з трьох головних агентств: Служби зовнішньої розвідки, Головного розвідувального управління та Федеральної служби безпеки.

Понад 140 висланих дипломатів, які, як вважається, є працівниками спецслужб, являють собою лише частину російського розвідувального апарату. Наприклад, у Чеській Республіці служба безпеки заявила, що майже 50 росіян, які працюють у посольстві у Празі, насправді є шпигунами. Але пам’ятаючи про те, що їхнє набагато менше посольство у Москві може витримати видворення лише кілька осіб, чехи відіслали всього трьох росіян.

Тим не менш, оскільки інші російські агенти беруть на себе обов’язки своїх вигнаних колег, хвиля видворень неминуче призведе як до пошкодження мереж зі збору розвідувальної інформації, так і до зриву операцій з політичної підривної діяльності. Ці заходи включають у себе й підбурення антиурядових воєнізованих організацій у Болгарії до підтримки популістських ультраправих груп у Європі.

Видворення також змінює геополітичний ландшафт. Під час попередніх інцидентів Москва мала справу лише з однією країною. Наприклад, коли у 2006 році у Лондоні її агенти отруїли Олександра Литвиненка, Великобританія практично не отримала жодної підтримки від своїх союзників. Коли у Стамбулі було вбито чеченських активістів, ніхто не кинувся допомогти туркам. Коли у 2014 році російські спецслужби викрали естонського офіцера Естона Кохвера, Таллінну довелося укласти угоду з Москвою, щоб повернути його. Щоразу союзники висловлювали лише співчуття, і Путін, мабуть, припустив, що так само буде й у випадку Скрипаля.

Цього разу, незважаючи на напруженість у відносинах Трампа з Європою та складні переговори про вихід Великобританії з Європейського Союзу, Захід продемонстрував безпрецедентну солідарність. Навіть жахливе збиття рейсового пасажирського літака компанії Malaysia Airlines біля Донецька не викликало подібної реакції. Хоча відкриті вторгнення, такі як захоплення Криму, й призвели до введення санкцій, вперше дія спецслужб викликала таку широкомасштабну міжнародна реакцію.

Ця нова рішучість з боку Заходу є результатом кумулятивного процесу. В умовах зростання російських провокацій, від анексії Криму та дестабілізації України у 2014 році, до втручання у вибори Сполучених Штатів та інших країн, до знищення безневинних людей у Сирії, усвідомлення того, що треба вжити певних заходів, зміцнювалося. Цей останній інцидент, який зачепив не лише Скрипаля, але й його доньку та офіцера британської поліції, який прийшов їм на допомогу, просто став своєрідним каталізатором.

Найголовнішим є те, що ці видворення підірвуть віру Москви у те, що російські чиновники мають підхід до Заходу. Я був у Москві відразу після нападу на Скрипаля. Початкова реакція Британії не стала несподіваною для людей, пов’язаних з міністерством закордонних справ. Усі вони видавалися впевненими у тому, що на цьому усе й завершиться. Думка про те, що 17 країн ЄС, а також Албанія, Австралія, Канада, Македонія, Норвегія та Україна видворять російських дипломатів, видавалася неправдоподібною. А те, що Америка вишле ще 60, узагалі немислимим.

Одним з найбільших козирів Путіна була його здатність йти наперекір міжнародним правилам, які західні країни намагаються зберегти. У результаті він міг вирахувати усі можливі відповіді, не виходячи за рамки дозволеного та використовуючи можливості, що з’являлися. Це зовсім не означає, що він і його радники не припускалися помилок (наприклад, коли Росія увійшла на Донбас, то очікувала, що Київ швидко капітулює). Проте вони щиро вірили у те, що розуміють Захід, і у кінцевому підсумку країни Заходу не діятимуть рішуче на підтримку одна одної. На цей раз Путін прорахувався.

Найближчим часом Кремль відреагує своїм звичайним поєднанням зла та брутальності. Лунатимуть образливі звинувачення, взаємне висилання дипломатів, можливо навіть ескалація у формі санкцій проти західних ЗМІ та культурних організацій (Москва вже припинила діяльність Британської Ради в Росії), призупинення угод про співпрацю та, можливо, навіть тиск на інші фронти, такі як Сирія, Лівія та Балкани. У кінцевому підсумку, Росія потребує Заходу більше, ніж Захід потребує Росії. У Москві, ймовірно, відбуватиметься аналіз прорахунків, коли Путін і компанія усвідомлять, наскільки сильно вони помилилися.

Кремль керувався своїм власним бажанням і розраховував зіграти хорошу партію на слабкостях Заходу. Проте, можливо, цього разу він прорахувався.

Марк Галеотті,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 18:39 :42