понеділок, 26 березня, 2018, 15:15 Суспільство
Мешканці Стебника бояться, що їхнє містечко піде під землю
ZIK
ZIK

Жовтень 2017 року для мешканців Стебника став справжнім пеклом. Адже там, внаслідок землетрусу, утворилось провалля, діаметр якого понад 300, а глибина – 50 метрів. З цього часу місцеві бояться, що їхні домівки та дорога до Трускавця можуть піти під землю.

Про це йдеться в екологічному проекті «Вижити в Україні» з ведучим і силачем Олегом Скавишем, відомим як «Тягнизуб».

Місцева мешканка пані Марія добре пам’ятає день, коли у Стебнику стався землетрус.

«Ми з сином робили уроки, аж раптом стіл почав рухатися. Цей землетрус не лише налякав нас, але й утворив багато тріщин в будинку», – розповідає місцева мешканка пані Марія.

Екс-директор підприємства, яке видобуває в місті калійну сіль, вважає, що лихо почалося із 1978 року, коли у Бухаресті стався землетрус.

«Після цього вода почала потрапляти у наші шахти», – говорить колишній директор підприємства Петро Старосольський.

Петро Романович розповів: п’ять мільйонів тон розсолів потрапило у Дністер. Через це вся риба у річці загинула. Частина розсолів дійшла і до Чорного моря. Такими були наслідки аварії на  місцевому заводі «Полімінерал», який  видобував калійну сіль просто під містом.

Відтоді на підприємстві і почались незворотні процеси. У 2004 році через постійні проблеми з видобутком калійних солей Кабмін вирішив законсервувати рудник. Підприємство розробило спеціальну програму мокрої консервації. В результаті порожнини заповнили спеціальним соляним розчином. На це уряд виділив понад 24 мільйони гривень. Як згодом з’ясувалось – даремно, бо зашкодили навколишньому середовищу. Тоді з’явилися ще більші підземні порожнини.

Міський голова та колишній керівник заводу в усіх бідах звинувачує державне гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», яке видобувало усі ці роки у Стебнику калійну сіль. Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка також вважає, що гроші на вирішення екологічної ситуації в Стебнику мало б виділити підприємство.

«Кошти на ліквідацію небезпечної ситуації в Стебнику насамперед виділити структура, яка там експлуатує родовища», – коментує голова ОДА Олег Синютка.

Теперішній керівник «Полімінералу» наголошує: те, що просідають хати у Стебнику – не вина підприємства. Та от щодо дороги, яка веде до туристичного Трускавця, чоловік не є таким категоричним. Однак просідання та провалля у такому регіоні вважає звичайним явищем.

«У просіданні будинків винне не підприємство, а поверхневі води. Втім, унаслідок діяльності підприємства виділяється зона гірничого відводу, через який можливий процес просідання поверхні. Чи дає підприємство гроші на врегулювання екологічної ситуації у Стебнику  – я не знаю», – зазначає керівник ДГХП «Полімінерал» Володимир Коваль.

Та схоже, не тільки завод не поспішає виділяти гроші на врегулювання екологічної ситуації в Стебнику, а й Кабмін, бо попри гучні заяви Володимира Гройсмана, коштів на це досі немає.

«Цього року не передбачені видатки на стебниківські провалля. Схоже, що держава втратила контроль», – звертає увагу депутат Львівської облради Олексій Балицький.

Громадські активісти кажуть, що у столиці не розуміють масштабності екологічної проблеми у Стебнику, тому й бездіяльні.

«Люди живуть у страху. Вони бояться, бо не знають, що відбувається під їхніми будинками. Чиновники обіцяли обстежити землі, встановити спеціальні датчики, шлагбауми, проте нічого досі не зробили», – розказує місцева активістка Мирослава Говда.

Найбільше видатків треба для перенесення дороги до туристичного Трускавця та водогону, який постачає воду для 80-тисячного Дрогобича, додають громадські активісти. Але про таке фінансування наразі ніхто нічого конкретного не каже.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 01:27 :24