неділя, 25 березня, 2018, 10:50 Економіка
Закон про малий та середній бізнес вижене платників податків з України, – економіст
ZIK
ZIK

Після ухвалення закону про малий та середній бізнес, підприємець платив би щонайменше 5 тисяч грн штрафу.

Якщо б Верховна Рада ухвалила законопроект про малий і середній бізнес в Україні, то податківці могли б причепитися до найменших помилок в бухгалтерських документах. Також у ньому прописали додаткові норми щодо площ торговельних точок та об’єктів ресторанного господарства. І саме цим могли б скористатися фіскали, аби знайти недоліки і виписати штраф.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Вже 10 років Руслан Хаврюта працює фрілансером у IТ як фізична особа-підприємець. Те, що третю групу спрощенців, до якої належить він і ще тисячі українських айтішників можуть скасувати, він вважає щонайменше несправедливим. 

«Ми заплатили податки, а потім я бачу прокурора на «Порш каєні», у якого зарплата менша, ніж у мене», – зазначив програміст Руслан.

Тож платити більше переходячи з третьої групи на другу, чи загальну систему оподаткування, як пропонують у документі, Руслан не бачить сенсу. Через це вже продумує інші варіанти.

«Я просто закрию свій ФОП і перейду на закордонні віртуальні банки і відкрию собі підприємство в іншому місці», – прокоментував Хаврюта.

Таким чином, він буде приймати гроші на рахунки, але не матиме справ із українськими банками. Відповідно, жодної копійки не піде до українського бюджету. Так само можуть зробити й інші ІТ-спеціалісти. Але є ще один шлях – виїхати за кордон.

«Навіть сьогодні, коли у ФОПів є можливість сплачувати в Україні бодай невеличкі податки і нібито отримувати більше. Вони все одно масово виїжджають закордон. Тому закон про малий та середній бізнес просто вижене їх з України», – розповів економіст Володимир Дубровський.

Законопроект, який хочуть ухвалити щодо малого та середнього бізнесу зачепив підприємців другої групи. Тому у ній не зможуть працювати оптовики, продавці алкоголю й цигарок, лікарських засобів, складних побутових товарів із гарантією. 

За підрахунками державної регуляторної служби, мінімальні витрати підприємця другої групи становлять 16 тисяч гривень. Зокрема, йому потрібно буде найняти на основі аутсорсингу чи для постійної роботи бухгалтера середньої руки. Адже ведення обліку ускладниться і будуть введені штрафні санкції за помилки під час обліку. А їх, як наголошують експерти, просто не уникнути.

«Завжди можна до чогось причепитися. Якщо є обрахунок чистого доходу, то є якісь витрати – їх можна віднести, а можна не віднести. Можна причепитися до якогось документу, що він має якісь подряпини чи щось не правильно чи нечітко записано», – зазначив Дубровський. 

«Я розумію, що є високі професіонали, аудитори, які напевне не допускають таких помилок. Але до мікробізнесу, це немає жодного відношення. Там є бухгалтер, в кращому випадку, з середньою технічною освітою. Він зробить помилки і касир може зробити всі можливо помилки. Тому, за них будуть штрафувати», – прокоментувала голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна. 

У держслужбі підрахували і можливі збитки малого бізнесу від штрафів. Кожен підприємець сплатить щонайменше п’ять тисяч гривень. Адже у законопроекті прописали й додаткові норми щодо площ торговельних точок чи об’єктів ресторанного господарства. Самі цифри тут не важливі, говорять експерти. Суть у тому, що податківці матимуть повне право прийти та перевірити підприємство.

«Все почнеться з того, наприклад, що з дашком площа перевищить норму і т.д. Це не просто купа шпарин, це така корупційна ніша, яка матиме додаткові критерії. Усі ці зміни змусять підприємців підвищити ціни і кава вже коштуватиме не 22 гривні, а більше», – вважає Ляпіна.

Мета авторів законопроекту вивести на «чисту воду» великий бізнес, що подрібнюється і сплачує низькі податки. Або не наймає працівників, а оформлює їх, як ФОПів і знову ж таки платить менше грошей до бюджету. Утім, експерти наголошують, що акцент роблять не на тому. 

«Порушників є кілька десятків тисяч і насправді це дуже багато. Але всього на спрощеній системі у нас є мільйон підприємців», – додав економіст Володимир Дубровський. 

Проте переважна більшість бізнесменів працюють цілком прозоро, говорить економіст Дубровський. Він спільно із колегами з громадської організації «Інститут соціально-економічної трансформації» провів дослідження щодо того, від чого найбільше втрачає кошторис України. Найбільший «звір», який зжирає бюджетні кошти, це офшорні схеми – від 50 до 65 мільярдів гривень. На другомі місці – «сірий» імпорт та контрабанда – 25-70 мільярдів гривень. На третьому місці конвертаційні центри, бо там осідає до 15 мільярдів гривень. А ось від ФОПів, яких використовують замість найму, збитки сягають максимум 5 мільярдів гривень. Від виведення готівки через ФОПів – 3 мільярди гривень.

У податковому комітеті одразу заявили, що проти законопроекту щодо малого та середнього бізнесу. Мовляв, потребує доопрацюванння. Не сподобався він і Президенту. Тому 22 березня 2018 року автори відкликали документ. Але лише його подання вже наробило чимало галасу, підприємці кажуть, це вже не перша спроба боротися зі спрощеною системою оподаткування та побоюються за свій бізнес.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 06:51 :14