Новини » Події 23 березня, 2018, 15:29
Якби у 2014 році офіцери виконували статути, то втрат було б менше, – військовий експерт
ZIK
ZIK

У селищі міського типу Десна, що на Чернігівщині, працює військовий навчальний центр №169. Журналісти вирішили з’ясувати у цій зразковій школі, чи наблизилася українська армія до стандартів НАТО.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

«Під час розробки польової форми ми запозичили досвід збройних сил країн НАТО», – каже заступник начальника відділу розробки військової символіки Юрій Іванченко.

Тепер українські бійці змінюють гардероб по кілька разів на рік не лише залежно від погоди, а й від завдань, які виконують. У них є парадна, парадно-вихідна, повсякденна, польова або службово-морська, спеціальна (робоча), а також спортивна форми одягу. У ній продумано все до дрібниць. Але аби однострої служили так, як задумали дизайнери, потрібно вивчити усі їх нюанси.

«Штани мають бути поверху черевиків, а шкарпетка вище берців. Так відбувається вентиляція, виводиться тепло і волога. Якщо зробити по-іншому, то все запітніє», – пояснює начальник групи контролю якості речового майна Сергій Місюра.

Однак військовий статут – це не лише одяг, але й правила поведінки бійця під час несення служби. Нещодавно Прем’єр-міністр подав на розгляд Верховної Ради свій проект закону щодо військового статуту, у якому пропонує замінити радянські військові привітання. Якщо закон ухвалять, то тепер замість звичних «Здраствуйте товариші» – «Бажаємо здоров’я», військові вітатимуться: «Слава Україні» – «Героям слава».

«Курс держави зрозумілий – ми реформуємо армію відповідно до стандартів НАТО», – зазначає військовий експерт Мирослав Гай.

Він пішов служити в зону проведення АТО добровольцем. Тоді, каже, на передовій військових законів майже ніхто не знав.

«Свого часу я пройшов звичайний короткий вишкіл. Якщо б у 2014 році статути виконували всі офіцери, то втрат було б менше», – коментує Мирослав Гай.

Такої ж думки і експерт з оборонного будівництва та безпеки. Олександр Поліщук пройшов підготовку за спеціальністю «офіцер багатонаціональних штабів» у Оборонному коледжі Нідерландів, а також був на стажуванні в Управлінні оборонної політики та плануванні Міжнародного Секретаріату НАТО.

«Військові завжди приділяють увагу статуту. Але я ніде не бачив чітких вимог стосовно носіння бороди чи вусів. Наші хлопці на фронті не завжди мають змогу поголитися», – говорить військовий дипломат Олександр Поліщук.

До того ж, у більшості країн НАТО не має розподілу між чоловіками і жінками у казармах.

«Зараз у Скандинавії є певний тренд. Вони намагаються прибрати будь-які особливі умови, створені для жінок. Тобто всі мають жити в одній казармі, користуватися такими самими санітарними приміщеннями», – додає військовий дипломат Олександр Поліщук.

Викорінити радянські кліше та реформувати статути – таке зобов’язання взяла на себе Україна, вирішивши стати членом НАТО.

«Є понад півтори тисячі стандартів НАТО. Вони стосуються людської поведінки та технічної бази», – звертає увагу Олександр Поліщук.

Програма бойової підготовки така насичена, що військовослужбовець значну частину часу проводить на заняттях.

«Тепер більше практичної складової у заняттях. Солдат точно не має часу, аби відгортати сніг чи косити траву», – підкреслює начальник 169-го навчального центру «Десна» Віктор Ніколюк.

В армії є все необхідне для молодого бійця. Не забезпечують лише сигаретами, бо пропагують здоровий спосіб життя.

«Нема вже обов’язкової ранкової зарядки. Зі старого у нас залишилися норми харчування. Та з серпня ми переходимо на розширений раціон, де військовослужбовець сам обиратиме, що їсти», – каже начальник 169-го навчального центру «Десна» Віктор Ніколюк.

Вивчивши військовий статут, Мирослав Гай дійшов висновку, що реформа армії неідеальна, бо час дуже швидко диктує свої умови і зазначений документ не встигає в ногу із часом.

«Війна змінюється. У статуті нема нічого стосовно диверсійної роботи», – коментує військовий експерт Мирослав Гай.

Та прописати змінити у військових статутах – лише половина справи, бо потрібно ще й відповідне забезпечення.

«Наприклад, щоб вести безпілотну розвідку потрібні самі безполітники», – пояснює військовий експерт Мирослав Гай.

Віктор Ніколюк не приховує: українській армії є чому навчатися.

«Якщо йдемо до стандартів НАТО, то потрібно розмежовувати колективні та індивідуальні правила. Тому що за чотири роки війни наші Збройні сили уже мають свої стандарти. Іноді навіть військовослужбовці сил НАТО вчаться у наших солдатів», – розповідає начальник 169-го навчального центру «Десна» Віктор Ніколюк.

Сьогодні «Десна» – це зразковий навчальний центр, та в інших закладах ситуаціях може бути гіршою. У будь-якому, разі військові правила потрібно оновлювати та виконувати. Адже протягом російської агресії дві повноцінні бригади загинули внаслідок того, що не виконувались військові статути.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 02:41 :24