п'ятниця, 23 березня, 2018, 21:56 Суспільство
Вчені заявили, що перші птахи не висиджували яєць через свою вагу

Перші птахи були занадто важкі для того, щоб сісти на яйці, не роздавивши його.

Про це пишуть «Українські новини» з посиланням на Naked Science.

Перші птахи відкладали яйця і залишали кладку, а якщо і залишалися біля гнізда, то швидше заради захисту яєць і пташенят, ніж для того, щоб зігрівати їх своїм теплом.

Вчені спиралися на розрахунки маси тіла 21 виду вимерлих птахів, що жили в мезозойську еру (від 250 до 24 млн років тому), а також на власний розрахунок розміру їх яєць і на дані про структуру шкаралупи, отримані на основі гістологічного аналізу скам’янілостей. Мінімальний діаметр яєць вчені оцінили по відстані між тазовими кістками, яке у птахів мезозойської ери виявилося трохи менше, ніж у сучасних. Оцінка середнього для викопних птахів співвідношення довжини і ширини яйця дозволила отримати уявлення про масу самих яєць; разом з розрахунками міцності шкаралупи ці дані дозволили вченим зробити висновок про те, що викопні птахи не могли сидіти своїх пташенят; деякі з них були на 10-30% важче гранічної ваги, яку могла витримати шкаралупа.

Якщо висновки фахівців з мезозойської фауни Чарльза Діміна і Геральда Мейрома вірні, значить, птахи навчилися висиджувати яйця, зігріваючи їх теплом свого тіла, відносно недавно, на сотню мільйонів років пізніше того, як з’явилися перші птахи. Нещодавно вчені з’ясували ще одну подробицю про життя стародавніх птахів: археоптерикс, «перехідна ланка» між динозаврами і птахами, був здатний до справжнього польоту. Правда, він махав крилами так, як це не робить жодна з нині живих птахів.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-18 00:59 :36