Новини » Львів 22 березня, 2018, 10:03
Володимир Гірняк: Немає кращих чи гірших головних лікарів – всі керівники підуть на конкурс
Заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк. Фото: Львівська обласна рада
Заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк. Фото: Львівська обласна рада

Наприкінці березня розпочинаються конкурси на посади керівників найбільших медичних закладів Львівської області. Про вимоги до кандидатів, контрактну форму трудового договору і формування конкурсної комісії – у розмові із її головою, заступником голови ЛОР Володимиром Гірняком.

Львівська обласна рада відтепер призначатиме керівників своїх комунальних закладів охорони здоровя шляхом обрання їх на конкурсі. Чому прийняли таке рішення і як головних лікарів призначали раніше?

– У лютому 2016 року, вже за нашої каденції, Львівська обласна рада прийняла положення про конкурсний відбір на заміщення вакантних посад у всі наші комунальні заклади, а їх є понад 140. Це комунальні заклади різних сфер. Вже проведено майже усі конкурси у сфері культури, деякі – у сфері освіти. Я вважаю, дуже добрий результат конкурсу на керівника заповідника в Нагуєвичах, музею Івана Франка. Загалом відбулося понад п’ятдесят конкурсів. Тепер прийшла черга закладів охорони здоров’я. Зазначу, що медицина – це найважча галузь: запроваджуючи новий кадровий підхід, руйнуючи старі звичаї, відчуваємо тут найбільший опір.

Фактично до сьогодні всі керівники медзакладів перебували на безстрокових трудових контрактах. В нас є приклади, коли людина працює на чільній посаді понад 20 років, вичерпується, часами втрачає ініціативність, заклад так-сяк жевріє. При цьому про звітність чи план розвитку лікарні не було й мови.

Змінювались президенти, керівники ОДА, депутати Верховної і обласної рад, а ця людина як обіймала посаду, так і залишалась. Так більше не буде – керівник обиратиметься строково на конкурсних засадах, на підставі положення обласної ради і постанови Кабміну. Кандидат повинен пройти горнило конкурсу, довести свою ефективність конкурсній комісії, до складу якої входять три представники влади, три представники громадських організацій і три представники трудового колективу. На конкурсі він буде презентувати свою програму і, я сподіваюся, що ця програма буде складовою частиною контракту.

До речі, це не перший конкурс у медичній сфері, але перший такий масовий. Ми вже провели один конкурс на керівника лікарні «Охматдит». Тоді перемогла Мар’яна Возниця. Це було півтора року тому.

Конкурс оголосили одразу на керівників 14 медичних закладів. Як зявився цей перелік?

– Була спільна жорстка позиція керівництва обласної ради та обласної державної адміністрації. Прийшов час. Не можна далі працювати на безстрокових трудових договорах, треба переходити на контракт. Розпочали із фактично ключових медичних закладів області: обласна клінічна лікарня, онкоцентр, «чорнобильська» лікарня, перинатальний центр, інфекційна лікарня, багато інших. 14 медзакладів – це початок, будуть і інші. Немає кращих чи гірших головних лікарів – всі керівники підуть на конкурс.

Якось один керівник мені сказав, мовляв, вам добре, придумуєте якісь реформи, голова облдержадміністрації, рано чи пізно, піде, депутатський корпус буде інший, а мені далі працювати. Так і сприймали посаду керівника комунального закладу. Є, звичайно, такі винятки з правил, як Борис Возницький, який керував 50 років. Але в загальному має діяти принцип американської конституції: два терміни по п’ять років. Бо коли людина працює, творить, вона вичерпується. Після цього вона має переходити або у інший заклад, або на вищу посаду. Треба людину заохочувати, це нормальні речі, але має бути визначений термін.

Під час першого засідання конкурсної комісії виникла суперечка, деякі громадські організації заявили про несправедливий відбір членів комісії. Розкажіть, як вона формувалася

– Не було ніякої суперечки. Хтось був задоволений, хтось ні. Це право кожного. Коли питають, чия відповідальність? Наша відповідальність. Ми думали, яким чином обрати представників громадськості, і був варіант жеребкування. Але хіба це було б справедливо? Тому наказом управління комунальної власності була створена робоча група в яку увійшли, як на мене, авторитетні люди: Андрій Базилевич – проректор, знаний лікар, професор, Андрій Болюбаш – голова Громадської ради при ЛОДА, Зоряна Іванків – голова громадської комісії з питань охорони здоров’я. Ми також включили проректора УКУ Юрія Підлісного, була представниця від аптекарів. Ця робоча група і обрала представників громадських організацій в постійну комісію. Хто має щось проти Наталії Шелестак, ГО «Варта 700», чи хтось має щось проти керівника Українського лікарського товариства у Львові Олега Дуди? Були серйозні дискусії з приводу лікарського профкому, але ми ж обираємо лікарів, а Юрій Білий з обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я знає ситуацію у колективах. Таким чином, були обрані представники громадськості до складу комісії.

Як відбуватиметься конкурс?

– Ключове питання: ми обіцяли і однозначно це робитимемо, – це максимальна відкритість, публічність і прозорість. За законодавством, усі засідання конкурсної комісії транслюватимуться онлайн. Коли мене питають, чим ви будете керуватися, я називаю кілька речей: фаховий рівень кандидата, думка трудового колективу, думка громадськості та думка депутатського корпусу. Бо кандидатура генерального директора чи директора має бути затверджена так само на сесії обласної ради.

Конкурсні пропозиції будуть приймати до середи, 28 березня. Ми запрошуємо пресу, запрошуємо громадськість і відкриваємо конверти. Далі, як я обіцяв, і це правильно, що кандидати мають пройти крізь горнило громадської ради. Громадськість повинна мати кілька днів, щоб обговорити це питання. Якщо людина претендує на державну роботу, вона повинна зрозуміти, що про неї будуть говорити. Далі повинні обрати найдостойніших. Я думаю, що в середині квітня ми б мали мати нових керівників.

Які вимоги висунули до кандидатів? Чи умови конкурсу дозволять відсіяти нечесних на руку керівників, чи багаторічних, які вже вичерпали свій потенціал?

– Є конкурсні умови, вони стандартні до всіх претендентів. Ці вимоги передбачені чинним законодавством. Кандидат має надати документи про освіту, резюме, автобіографію, в заяві вказати основні мотиви, які спонукають його обійняти вакантну посаду, а також представити свою конкурсну пропозицію.

Я, як голова конкурсної комісії, буду вимагати від претендентів: ви маєте презентувати розвиток закладу на 5 років. Покажіть, що ви зробите за перший рік, покажіть, що ви зробите за п’ять років. За умови наявності ресурсу і за умови його відсутності. Це має бути людина, яка має жити цим закладом, горіти ним.

Чи буде ідеальна ситуація – ні, чи будуть незадоволені – звичайно, що будуть. Я свідомий того, що не всі, кого ми оберемо, будуть ідеальними менеджерами. Але в тім-то й річ, що процедура конкурсів і контрактна форма трудового договору дасть нам можливість і, за потреби, виправляти помилки. Ми є свідками впровадження цілком нової стратегії розвитку і управління такої масштабної і потрібної громаді сфери як медицина. Повірте, нам було нелегко, були сили, які не хотіли, щоб запустили конкурс на керівників медичних закладів.

В рамках реформи запроваджують посаду генеральних директорів замість головних лікарів, це означає, що шукають саме добрих менеджерів?

– Як на мене, в перинатальний центр не призначиш людину з інженерною освітою, це однозначно має бути лікар-гінеколог, а в керівника психіатричної лікарні так само має бути відповідний фах і медична освіта.

Оглядаючись на досвід проведення конкурсів керівників у інших сферах, чи приходить «нова кров»?

– Чи покращилася ситуація – однозначно, чи приходить нова кров – однозначно. Чи є помилки – вже зараз видно що є, і подекуди вони вже виправлені. Добре, що ми спочатку провели конкурси в сфері культури і освіти, зараз намагаємося підняти значно важчий пласт. Тому не все буде ідеально, буде багато критики, але ми розуміємо, що такі речі потрібні.

Після оголошення результатів конкурсу з переможцями підпишуть контракт. Ви неодноразово зазначали, що контракт – це не індульгенція для нового керівника. Що маєте на увазі?

– Контракт – це строковий трудовий договір. Дуже важко розірвати безстроковий трудовий договір, правники мене зрозуміють. В контракті, по-перше, буде вказаний термін, умовно кажучи 2018-2022 рік, і друге, програма, з якою кандидат переможе, стане частиною контракту. Якщо керівник не виконуватиме свою ж програму, до нього можна буде застосовувати дисциплінарні заходи. Це може бути догана чи звільнення. Аналогічно, як це працює в бізнесі: коли керівник працює добре, його можна преміювати, давати вищі заробітні плати, якщо керівник не працює, його спочатку попереджають, а потім шукають іншого керівника. Я вважаю, дуже добре, що ми цей процес запустили і в першу чергу, сподіваюся, наслідки відчують пацієнти.

Остаточне рішення щодо затвердження директорів на посадах прийматимуть депутати ЛОР на сесії. Тобто вони можуть не погодитися із рішенням комісії?

– Так, у такому разі буде оголошений новий конкурс. В нас було кілька таких випадків. Тому я завжди говорю: думка депутатського конкурсу тут дуже важлива, бо розумію, що за депутатами прийняття остаточного рішення.

Розмовляла Мар’яна Білозір,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 13:35 :00