середа, 21 березня, 2018, 10:35 Львів
У Добромилі міський арсенал, який старший за львівський, розвалюється на очах
Міський арсенал міста Добромиль на Львівщині. Фото: kray.org.ua
Міський арсенал міста Добромиль на Львівщині. Фото: kray.org.ua

Місто Добромиль розташоване за 110 км від Львова у Старосамбірському районі. Населення не перевищує п’яти тисяч осіб, однак саме у цьому містечку розміщена одна із найстаріших будівель області – міський арсенал. Його збудували ще на початку XVI століття. Однак, попри такий поважний вік, будівля не занесена у жоден реєстр пам’яток культурної спадщини, і взагалі, офіційно, нікому не належить. Через такий стан речей, час повільно робить свою справу та нищить будівлю. Два тижні тому завалився старий трухлявий дах арсеналу, тепер сніг і дощ безперешкодно руйнують цю 500-літню будівлю.

Чому так склалося і що із цим можна зробити, редакція ІА ZIK поспілкувався із відомим львівським науковцем, доктором історичних наук Михайлом Крілем. Михайло Михайлович уродженець Добромиля, він написав не одну тисячу слів про історію свого містечка і, як ніхто інший, знає про ситуацію із міським арсеналом.

- Пане Михайле, знаю, що ви вже не один рік намагаєтеся організувати музей у місті Добромилі. Чому не виходить це зробити у колишньому міському арсеналі?

- Так, я вже більше десяти років стараюся зорганізувати громадськість і владу навколо цього питання. Однак, влада міняється, а музей так і не з’являється. Всі обіцяли допомогти, та так нічого і не робиться. А унікальна будівля, яка по праву може вважатися однією із найстаріших такого типу у Львівській області – поступово розвалюється. Чому так? Не знаю, видно нікого по- справжньому не цікавить та не болить за нашу історичну спадщину.

- Розкажіть, у чому унікальність споруди?

– Перші письмові відомості про Низький замок у Добромилі припадають на ХVІ століття. До наших днів зберігся міський арсенал, зведений на початку ХVІ століття, як складова частина оборонного муру магнатів Гербуртів. За Речі Посполитої тут зберігалася зброя на випадок нападу чужинців. Будівля старша за аналогічний львівських міський арсенал. Коли австрійці захопили ці землі, будівлю стали використовувати для потреб лісового господарства. Ті самі функції були закріплені за будинком і за Радянського Союзу. Хоча пам’ятаю певний період, коли частина арсеналу використовувалася, як їдальня. Про історію цієї будівлі я добре описав у журналі «Пам’ятки Історії» №3 (Добромиль місто Гербуртів). А, крім свого віку, ця двадцятиметрова будівля дивує унікальним збереженим склепінням, яке викладене без арматури і має два метри висоти. Також там збереглися оригінальні вікна у підземеллі, бо тут була тюрма. Я не архітектор, однак бачу неабияку історичну цінність. У цьому місці доречно було б зробити музей, але, звісно, після належної фахової реставрації.

Міський арсенал міста Добромиль на Львівщині. Фото: Михайло Кріль
Міський арсенал міста Добромиль на Львівщині. Фото: Михайло Кріль

– Який стан справ зараз?

– Тривалий час влада не могла з’ясувати, кому належить цей будинок? Уявіть собі, п’ятсотрічна будівля не має власника! Та нещодавно мене запевнили, що у квітні колишній міський арсенал таки перейде на баланс міської ради. Наголошу, що будівля досі не занесена у жодний реєстр пам’яток культурної спадщини. Останніми роками спецшкола, яка знаходиться поряд, використовує будівлю, як склад для зберігання картоплі і буряків. Все під замками, туди нікого так просто подивитися не пускають. Будівля руйнується, стінні шви повні широких тріщин, руку туди можна просунути. Два тижні тому половина трухлявого даху просто-таки обвалилася під тиском снігу. Місцеві активісти намагались розпочати ремонт, але наразі бракує підтримки з боку влади.

– Що потрібно зробити, щоби вберегти цю будівлю?

– Для початку, потрібно законсервувати будівлю, хоча б обтягнути чимось дах, щоби вода не затікала. Звісно, що ремонтувати її не можна, лише реставрувати та відновити. А для цього треба кошторис зробити, всі дозволи отримати, щоб цим ділом зайнялися фахівці. Бо інакше – будівля найближчим часом просто таки розвалиться на очах. Потрібно чимбільше розголосу, щоб люди отямилися і зрозуміли – це частина нашої історії, яку потрібно берегти. Всі ми хочемо бачити замки і старовину, їздимо у Європу, милуємося, а воно все також є тут, біля нас. Більше уваги і спільних зусиль – тоді ми побачимо наскільки багато всього цікавого поруч.

Юра Мартинович,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-11 09:36 :19