середа, 21 березня, 2018, 10:07 Світ
Ходорковський: Якщо Путін вирішить мене вбити, цьому не зарадять жодні заходи з безпеки
Михайло Ходорковський. Фото: ZIK/EPA/PETER SCHNEIDER/Архівне фото
Михайло Ходорковський. Фото: ZIK/EPA/PETER SCHNEIDER/Архівне фото

Михайло Ходорковський вважає, що «жодні заходи з безпеки» не допоможуть у разі, якщо Путін вирішить його вбити.

Російський олігарх Михайло Ходорковський заявив, що вирішив не наймати особистих охоронців у Лондоні, Великобританія. На його думку, якщо російський президент захоче, щоб він помер, «цьому не зарадять жодні заходи з безпеки», – інформує видання The Guardian.

Він вважає, що отруєння Сергія Скрипаля було яскравим прикладом помсти спецслужб. Також Ходорковський переконаний, що смерть колишнього генерального директора «Аерофлоту» Миколи Глушкова не пов’язана з отруєнням у Солсбері.

«За радянських часів у спецслужбах було небагато шпигунів-перекінчиків згодом їх кількість почала зростати, і тепер їх знищують. Це слід сприймати як дуже чітке повідомлення: ви не зможете втекти від спецслужб», – сказав він.

Ходорковський, який був найбагатшою людиною в Росії, коли очолював найбільшу нафтову компанію країни, Юкос, провів 10 років у в’язниці за звинуваченнями у податкових злочинах та шахрайстві, які більшість спостерігачів вважали політично мотивованими. У 2013 році він був помилуваний Путіним, проте цей жест не слід сприймати за жест доброї волі, адже він був спрямований на покращення іміджу Росії перед Зимовою Олімпіадою 2014 року.

«Я – відомий опонент Путіна, і він має сильну відразу до мене, проте зі мною зовсім інша історія», – сказав Ходорковський під час брифінгу у лондонському штабі Фонду «Відкрита Росія», демократичної організації, яку він створив після звільнення з в’язниці.

Йому було «напівофіційно» повідомлено про те, що він перебував у попередньому чорному списку Кремля, до якого також входив Борис Нємцов, лідер опозиції, якого вбили у 2015 році. «Я більше хвилювався тоді, коли убили Нємцова, проте опісля розігрався величезний скандал навколо цього і список був анульований», – сказав він.

Він висловив занепокоєння тим, що британські політики не віднеслися до нападу на Скрипала як до кримінального акту корумпованого внутрішнього кола Путіна, а замість того, розглядають його, як замах, санкціонований російським урядом.

«Російський уряд не бере участі у цьому. Уряд складається з посадових осіб, які займаються звичайними офіційними справами, і єдине, у чому ви можете їх звинуватити, – це те, що час від часу вони беруть хабарі», – сказав він. «Проте існує чітка різниця між владою та Путіним. Все це робота Путінського оточення. Враховуючи те, що мова йде не про Росію або російську владу, а про кримінальну групу всередині країни, з нею треба боротися методами, які застосовують проти кримінальних банд».

Він сказав, що уряд Великобританії має визнати, що це стосується «організованої злочинної групи», тому потрібно спочатку з’ясувати, хто входить до цієї групи та вжити заходів проти них. «Є багато інструментів для боротьби з брудними грошима та корумпованими політиками. Все це потрібно досліджувати. Ви не повинні боротися з 146 млн людей».

Відповідаючи на запитання про те, чи атака у Солсбері свідомо була влаштована напередодні президентських виборів у неділю для того, щоб вплинути на російську громадську думку, Ходорковський, вагаючись, сказав: «Не перебільшуйте значення цієї події для російського електорату. Ніхто в Росії й гадки не має, хто такий Скрипаль, окрім вузького кола людей, що працюють у спецслужбах. Для всіх інших це виглядає так: Велика Британія погрожує Росії. Це все».

Ходорковському довелося стати експертом у галузі нервово-паралітичних агентів після того, як його заступника у Фонді «Відкрита Росія» Володимира Кара-Мурзу двічі намагалися отруїти невідомими речовинами. «Ми спілкувались з російськими лікарями, британськими, американськими, ізраїльськими. Усі вони сказали, що існує величезна кількість речовин, які можна виявити лише у перші кілька годин отруєння», – сказав він, натякаючи на те, що рішення використати «Новичок», слід якого можна простежити довший час, проти Скрипаля можна інтерпретувати як бажання надіслати чітке повідомлення або як «дурість».

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-19 13:48 :46