Новини » Світ 19 березня, 2018, 12:12
Як довго правитимуть наймогутніші лідери світу?
Фото: twitter.com/i/moments
Фото: twitter.com/i/moments

Час швидко летить для політиків, які прагнуть сформувати глобальне майбутнє. Для деяких він уже майже сплив.

Міжнародна «неофіційна ієрархія» зазвичай визначається економічною та військовою міццю. Саме тому США вважаються лідерами світу, яких стрімко наздоганяє Китай.

Проте, коли справа доходить до вирішення довготермінових глобальних проблем, таких як зміна клімату, бідність чи миротворча діяльність, важливо знати, які лідери не «дадуть заднього».

Лише ті, у яких країна є під контролем, здатні робити обґрунтовані обіцянки на 2020 рік або й на пізніше. Ось чому президент Франції Еммануель Макрон може окреслити семирічну програму реформування Європейського Союзу, а Тереза Мей не може чітко сказати, що станеться після того, як Британія вийде з блоку.

Видання The Bloomberg виокремило 16 країн і проаналізувало, скільки часу їхні лідери зможуть утримувати палацові перевороти, миритися з поразками або зменшенням своїх повноважень, які можуть знаменувати завершення їхньої політичної кар’єри.

Мухаммед ібн Салман, Саудівська Аравія

Кронпринц Мухаммед ібн Салман ще не став королем, проте вже ефективно керує Саудівською Аравією у віці 32 років. Він може правити ще півстоліття – його батькові, королю Салману, 82 роки, а колишній король Абдалла помер у віці 90 років.

Навіть скептики визнають, що кронпринц вправно обійшов суперників, давши усім зрозуміти, що збирається десятиліттями правити за допомогою абсолютної монархії.

«Якщо він залишатиметься здоровим, а політика, культура, суспільство та економіка країни й регіону і надалі створюватимуть сприятливі умови для нього, він може правити і 50 років», – сказав Пол Салліван, спеціаліст із Близького Сходу у Джорджтаунському університеті,США. «Це рідкість».

Кім Чен Ин, Північна Корея

Переворот, політичне вбивство або війна зі США, здається, є основними загрозами для Кім Чен Ина. Проте, якщо ніщо не завадить йому правити, він, ймовірно, збереже свій контроль над Північною Кореєю протягом десятиліть, як робив це його дід та батько.

Кіму трошки більш як тридцять років, так що можна припустити, що він проживе ще сорок чи п’ятдесят років. Хоча його проблеми зі збільшенням ваги додають елемент ризику, проте його батько Кім Чен Ір помер у віці 70 років, а дід, Кім Ір Сен, прожив до 82 років.

«Я не бачу жодного вірогідного сценарію того, що у найближчому майбутньому щось може завадити владі Кім Чен Ина», – сказав Себастьян Маслоу, доцент кафедри Університету Кобе, Японія. «Якщо не буде жодних дій зі сторони США або південнокорейських спеціальних військових підрозділів, нам ще довго доведеться мати з ним справу».

Сі Цзіньпін, Китай

Після скасування Комуністичною партією Китаю обмежень щодо терміну повноважень президента, головне питання полягає у тому, як довго президент Сі Цзіньпін залишатиметься при владі.

Конституційне положення, яке забороняло керманичам держави перебувати при владі більш ніж два терміни підряд, було єдиним офіційним бар’єром, який перешкоджав 64-річному Сi продовжувати своє правління країною після 2023 року. Після того, як у жовтні його ім’я було внесене до статуту партії нарівні з Мао Цзедуном, він зміцнив свою владу у партії та країні.

«Сi висловив бажання довгий час правити Китаєм, і я думаю, що ми можемо припустити, що, якщо він залишатиметься здоровим, то керуватиме країною, як мінімум, до 2020-их років», – сказав Том Рафферті, регіональний менеджер з Китаю компанії Economist Intelligence Unit. «Проте ризик настання непередбаченої ситуації залишається в силі. Боротьба з економічною нестабільністю або міжнародною конфронтацією, послабить його позицію всередині країни та відкриє можливості для інших», – додав він.

Володимир Путін, Росія

За 18 років свого правління Володимир Путін методично нейтралізував будь-яку загрозу своєї могутності – від амбітних олігархів, чеченських сепаратистів до західних санкцій.

З офіційним рейтингом у більш ніж 80% і всеохоплюючим контролем над політичною сферою та національними ЗМІ, ніхто не мав жодних сумнівів у тому, що 65-річний Путін неодмінно виграє вибори 18 березня 2018 року. Проте у 2024 році конституційне обмеження повинне змусити його відмовитися від президентства. Він вже одного разу обходив ці правила, проте тепер натякнув, що не повторить цього знову. Основний виклик полягає у тому, щоб його система та оточення залишалися у безпеці після того, як він піде.

«Путін хоче зберегти важелі впливу та мати право вето щодо свого наступника», – сказала політичний аналітик центру R.Politik Тетяна Станова. «Він повинен побудувати систему, яка збереже статус-кво, навіть тоді, коли він не буде президентом: режим Путіна повинен залишитися навіть без Путіна».

Реджеп Таїп Ердоган, Туреччина

Реджеп Таїп Ердоган може зміцнити свій вплив після переобрання у листопаді 2019 року, коли практично уся влада буде зосереджена в руках президента Туреччини.

64-річний Ердоган пережив спробу перевороту у 2016 році і має сильну підтримку як виборців, так і націоналістичної опозиційної партії. Хоча теоретично Ердоган обмежений двома п’ятирічними термінами, він може продовжити їх, якщо під час другого терміну оголосить про дострокові чергові вибори.

«Ердоган формує політичні союзи і переглядає закони, щоб бути першим президентом, який стане головою виконавчої гілки влади і водночас головою держави», – сказав Ніхат Алі Озкан, аналітик Economic Policy Research Foundation of Turkey. «Якщо він виграє, то може залишатися при владі принаймні ще десять років».

Нарендра Моді, Індія

Прем’єр-міністр Нарендра Моді домінує на політичному ландшафті Індії та, як очікується, виграє наступні загальнонаціональні вибори 2019 року. Враховуючи 5-річний термін, це означає, що він може керувати країною принаймні до 2024 року або й довше.

Попри те, що йому не вистачає переважної більшості, необхідної для проведення структурних реформ, партія Моді Бхаратія джаната парті підтвердила свою популярність, вигравши загальнонаціональні вибори.

67-річний Моді на сьогоднішній день є найпопулярнішим індійським політиком. Опозиційна Партія конгресу є слабкою та не має харизматичного лідера, а регіональні супротивники є достатньо вразливими. Політика його партії, навіть якщо вона є економічно руйнівною, все ще популярна серед мас.

«Зважаючи на їх успіх на виборах та всезагальну популярність, усе вказує на те, що вони знову прийдуть до влади у 2019 році. І в 2024 році це також буде на порядку денному», – сказав Решмі Хурана, виконавчий директор консультаційної компанії Kroll, що розташована у Сінгапурі. «Відсутність сильної опозиції робить це найбільш ймовірним варіантом».

Алі Хаменеї, Іран

Верховний лідер Аятола Алі Хаменеї, який спочатку був обраний президентом новоствореної республіки у 1981 році, пережив замах, збройні конфлікти та операцію на простаті. За підтримки Корпусу вартових Ісламської революції та багатьох іранців, 78-річний політичний діяч, ймовірно, кермуватиме країною аж до своєї смерті.

«Не можна піднятися на вершину влади в Ірані, не маючи хитрих макіавеллівських навичок», – сказав Алі Ваєз, директор Іранського проекту у International Crisis Group. «Ніхто не може стати для нього серйозним викликом».

Еммануель Макрон, Франція

Французька виборча система була прихильною до президента Еммануеля Макрон та дозволила йому перетворити 24% голосів у першому раунді минулорічних виборів у загальне домінування над виконавчою та законодавчою гілкою влади Франції.

Фіксований 5-річний термін як глави держави, так і Національної Асамблеї означає, що йому не доведеться переобиратися до 2022 року.

Популярність 40-річного Макрона зазнала удару у перші місяці його президентства, коли він просунув політику, яка, як вважалося, була вигідною багатим, проте відновилася наприкінці року. Якщо непопулярні заходи, такі як скасування податку на багатство та лібералізація трудового законодавства, можуть призвести до економічного зростання та збільшення робочих місць, президент може повторити свою перемогу у 2022 році.

Ніколас Мадуро, Венесуела

Президент Венесуели Ніколас Мадуро стикається з новими викликами, коли вибори призначені на травень, а руйнівна інфляція та голод спровокували минулого року місяці кривавих вуличних протестів. Тим не менше, 55-річний колишній водій автобуса все ще має підтримку військових і може продовжити два десятиліття перемог своєї соціалістичної партії.

Мадуро протягом останніх місяців збільшив державні витрати, розпочав процес переписування конституції та посилив арешти високопоставлених керівників нафтової промисловості, прагнучи у такий спосіб забезпечити собі ще один шестирічний термін.

«Мадуро керує нестабільністю, спричиненою економічною кризою», – сказав Едгар Гутьєррес, політичний аналітик у Каракасі. «Якщо опозиції вдасться об’єднатись та досягти умов для голосування, то можуть відбутися політичні зміни. Якщо ні, то Мадуро залишиться при владі».

Дональд Трамп, США

Перший рік президентства Дональда Трампа відзначився зростанням ринків збуту та найнижчим рівнем безробіття за 17 років. Проте це ще ні про що не свідчить.

71-річний Трамп має найнижчий рейтинг популярності в історії будь-якого сучасного лідера США. Два останніх президента, які змагалися з такими ж низькими показниками, були Джордж Буш і Джиммі Картер. Обидва були переможені.

Проте спеціальне розслідування можливого втручання Росії у вибори навряд чи скоротить термін повноважень Трампа. Зняття Трампа з посади, шляхом імпічменту, потребує 2/3 голосів Сенату – практично нездійсненна мета, навіть, якщо у листопаді демократи відновлять свій контроль.

«Дуже багато людей думають, що кінець уже близький», – сказала Дженніфер Лоулес, професор державного управління Американського університету у Вашингтоні. «Проте навряд чи можна на це розраховувати».

Мухаммаду Бухарі, Нігерія

Мухаммаду Бухарі, швидше за все, утримається при владі в Нігерії, принаймні, до кінця свого поточного терміну у 2019 році, якщо не відбудеться жодних змін щодо стану його здоров’я.

Колишній військовий правитель провів минулого року понад 5 місяців у Лондоні, лікуючись від хвороби, про яку замовчувалося. Проте після повернення додому він відновив свій вплив.

Тоді як 75-річний Бухарі досяг певного успіху у боротьбі з ісламістськими повстанцями, він також намагався покращити рівень життя в економіці, залежній від нафти. Незважаючи на свою величезну популярність на півночі, для переобрання йому доведеться відновити коаліцію, яка попереднього разу забезпечила йому перемогу.

Беньямін Нетаньягу, Ізраїль

Скандали Беньяміна Нетаньягу тримали Ізраїль рік у напрузі. Проте найстарший прем’єр-міністр країни все-таки втримав свою коаліцію разом.

Якщо 68-річний Нетаньягу витримає поліцейські розслідування, то він може виграти ще чотирирічний термін у 2019 році, говорить Авраам Діскін, викладач політології в Єврейському університеті Єрусалима. Однак, це може змінитись, якщо Нетаньягу будуть винесені обвинувачення. Кілька політиків вже почали готуватися до епохи після нього.

«Дехто вже почав його списувати, проте я не думаю, що час для цього вже настав», – сказав Діскін.

А́бе Сіндзо́, Японія

Ще декілька тижнів тому, здавалося, що Абе виграє вибори партійного керівництва у вересні 2018 року та стане найстаршим в історії прем’єр-міністром Японії. Проте земельний скандал зменшив його шанси на перемогу. Попри те, що 63-річний політик відхиляє усі висунуті проти нього звинувачення, його союзники починають відвертатися від нього. Одне на його користь: він стикається зі слабкою конкуренцією у правлячій Ліберально-демократичній партії.

«Я думаю, він служитиме черговий термін на посаді партійного лідера, проте, він буде його останнім», – сказав Стівен Рід, професор політології в Університеті Чоу у Токіо.

Ангела Меркель, Німеччина

63-річна Ангела Меркель готується ще чотири роки бути канцлером Німеччини, проте вона виглядає більш вразливою, ніж коли-небудь. Хоча мало хто наважиться списувати її навіть після 12 років влади, розкритикована коаліційна угода, непримиренні молоді лідери, і ознаки того, що виборці хочуть свіжих облич у політиці, є усе зростаючим викликом.

«У її партії будуть ще молоді, перспективні члени, які кинуть їй виклик, і тоді вона зрозуміє, що її час вийшов», – сказала Андреа Роемме, професор Школи управління Hertie у Берліні. «Я впевнена, що вона не балотуватиметься на наступний термін».

Тереза Мей, Великобританія

Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей може піти з посади до кінця місяця або дотягнути до завершення процесу Брекзіту у березні 2019 року. Мало хто з політиків вірить у те, що вона все ще буде в офісі у 2022 році, коли заплановані чергові вибори.

«Вона дуже вразлива», – сказав Нік Анстед, викладач Лондонської школи економіки. «Її великою перевагою є те, що немає очевидного кандидата, який зможе замінити її, того, хто може об’єднати Консервативну партію».

Мішел Темер, Бразилія

31 серпня 2016 внаслідок оголошення Сенатом Бразилії імпічменту Ділмі Русеф, Мішел Темер став виконувачем обов’язків Президента Бразилії. Відколи у 1985 році Бразилія повернулася до демократії, Мішел Темер є найстарішим і найменш популярним її президентом. Ймовірно, його термін повноважень також буде найбільш коротким.

Вибори мають відбутися у жовтні 2018 року, а 77-річний Темер вже неодноразово заявляв, що він не буде балотуватися. Незважаючи на те, що економіка поступово відновлюється після найгіршої рецесії, а Темер просував низку непопулярних заходів економії, включаючи лібералізацію трудового законодавства та зменшення пенсійних виплат, більшість бразильців не відчувають значного покращення.

Навіть якщо він втримається при владі, то пробуде на посаді лише два роки і п’ять місяців – навіть менше, ніж Фернандо Коллор.

The Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 10:04 :20