Новини » Світ 19 березня, 2018, 17:07
Проблема не лише в Путіні: перші висновки для України з виборів у РФ
Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Перемога Путіна на президентських виборах у Росії була прогнозованою і наперед очевидною, та все ж неприємно вразив рівень підтримки кремлівського очільника, який він отримав від росіян, навіть якщо відкинути певний відсоток можливих фальсифікацій. 56 млн росіян фактично підтримали курс на конфронтацію з цивілізованим світом і в тому числі військову агресію проти українців. Чого ж очікувати від нової каденції Путіна і які можливі наслідки для України – ІА ZIK розповіли політичні експерти.

Зазначимо, чинний глава Росії Володимир Путін лідирує на виборах президента РФ зі значним відривом, набираючи 76,6% голосів виборців за підсумками обробки 97% протоколів дільничних комісій.

Глава Української держави Петро Порошенко вже заявив, що вибори, які РФ проводить на території окупованого Криму, є незаконними і що єдиний глава держави, якого обиратиме Крим, – це Президент України.
 

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

– Для мене особисто неприємною несподіванкою став рівень підтримки, який загалом висловили громадяни Росії як особисто Путіну, так і його політиці. Звичайно, можна говорити про якийсь рівень фальсифікації на цих виборах, але загальна картина від цього не змінюється. Тобто це є підтвердження того, що проблема не лише в Путіні, а й в Росії як країні і російському суспільстві.

На мою думку, не варто очікувати якихось радикальних змін у політиці щодо України, особливо змін на краще.

Щодо результатів виборів, проведених на території окупованого Криму, боюсь, що у міжнародній спільноті окрім якихось декларацій і заяв справа далі не піде.
 

Олексій Голобуцький, політтехнолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій:

– Результати Путіна 2012 року було вирішено перебити мінімум на 12-15% – щоб продемонструвати «впевнене зростання народної підтримки і позитивну оцінку результатів роботи Путіна».

Кремлю потрібна така ось легітимізація військової агресії в Криму, в Сирії і на Донбасі, втручання у внутрішню політику практично всієї Європи і США та інших складових зовнішньої і внутрішньої політики Росії: «Народу подобається, народ підтримує і поділяє». Серед іншого це, напевно, буде найближчим часом використано для посилення внутрішньої політики та «закручування гайок» – оскільки всі, хто проти політики Путіна, явно проти народу.

Над Ксенією Собчак просто познущалися: близько 1,5%, при тому, що у Жириновського близько 6%, а комуніст-недоолігарх Грудінін набрав практично 14%.

Забавний «результат по Криму»: «поки 91,74%». Чи дійде до 146% – невідомо, але в цілому картинка «жителів півострова, щиро вдячних за повернення в рідну гавань» витримана.
 

Політолог Володимир Цибулько:

– Це не були вибори у класичному розумінні. Це була кампанія, яка фактично забезпечила заданий наперед результат. Тобто не було ніякої змагальності, були усунуті реальні конкуренти, відсутня свобода ЗМІ і відсутній допуск політичних опонентів на телебачення. Тому такі результати – це ніяка не несподіванка.

Очевидно, що російський режим цими виборами перетворив російський народ на співвідповідача за свої злочини. Тобто фактично російський народ тепер є співучасником російської правлячої еліти.

Для того, щоб ця кліка втрималась при владі в Росії, вона повинна буде нагнітати психоз «оточеної фортеці». По суті, вся подальша логіка російської влади буде, з одного боку, у формуванні психозу серед свого населення. А на зовнішній ринок буде демонструватися велика образа за нерозуміння і несприйняття російської правлячої кліки як собі рівних і спроба виторговувати для себе якийсь режим економічної співпраці.

Оскільки бюджет Росії залежний більше ніж на 60% від експорту вуглеводнів, буде спроба або зберегти ринки (бо є загроза втрати європейського ринку), або конвертувати ці ринки у щось інше.

Що стосується агресії Росії на Донбасі, то, думаю, сценарій не зміниться. Буде підморожування, створення зони конфліктності і спроба втиснути на своїх умовах цю хвору територію в тіло України.
 

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України.

– Думаю, що виборів насправді жодних не було, а було перепризначення того, хто вже 18 років сидить у Кремлі. І це зробили за всіма канонами політичного театру. Загадайте оті так звані дебати з нецензурщиною, зі сльозами і всяким іншим з одного боку, а з іншого боку – «велич» того, хто ні з ким не спілкується і стоїть сам по собі. Тобто все це було розорано дуже правильно з точки зору технологій. І в підсумку для середньостатистичного російського обивателя було зрозумілим, що немає іншого вибору, окрім як ставити галочку навпроти прізвища Путін. Тому насправді відбулася реальна маніпуляція громадською свідомістю.

Але, з іншого боку, це свідчить про те, що ця маніпуляція була доволі ефективною, і 56 млн росіян підтримують курс на агресію, на корупцію, на самоізоляцію, на те, щоб Росія залишалася подалі від цивілізованого світу. Це насправді дуже сумно. І коли нам нав’язують тезу, що є поганий Кремль і гарний російський народ, то треба подумати, чи цей гарний російський народ обирає тих, кому і він довіряє. Отже, це пряма залежність. Могли б обрати будь-якого іншого, але обрали саме цього.

Для світу і для України, я думаю, наслідки будуть очікуваними. Слава Богу, на Заході тенденція на об’єктивну оцінку того, що відбувається в Росії, стає дедалі сильнішою. Тамтешні політики все більше розуміють, що Путін – це загроза і загроза реальна, з якою треба боротися. Безумовно, є тенденція на пошук якихось компромісів, але зараз – особливо після історії з отруєнням Скрипаля – вона буде притишена.

А для України ми, власне, повинні зрозуміти одне: якщо зможемо бути в коаліції з цивілізованим світом і разом тиснути на Росію, у нас є шанс втриматися. Якщо цієї коаліції ми не створимо і будемо намагатися йти якимось кружним шляхом – трохи реформ, трохи не-реформ, трохи корупції, то тоді Путін цим, безумовно, скористається. Тим більше, маючи таку потужну п’яту колону на всіх рівнях в Україні.

Тому я думаю, що це якраз той випадок, коли ми повинні, по-перше, дуже дбати про свою зовнішньополітичну позитивну позицію, а по-друге, завоювати таку позицію в тому числі через прискорений курс реформ. От тоді у нас справді складеться і от тоді у Путіна не буде жодних шансів на те, щоб рухатися далі, щонайменше в Україні.
 

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Читайте також: Вибори Путіна в Росії: З’явилися відео масових фальсифікацій

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 13:35 :57