Новини » Політика 18 березня, 2018, 8:25
НАТО оновив статус України: Коли чекати членства

Північноатлантичний альянс зробив крок назустріч Україні, надавши нам статус країни-«аспіранта».

«Сегодня» розібралася, що означає це рішення і чи чекати через це загострення на Донбасі.

Статус і план

Ще до минулого тижня на офіційному сайті Альянсу стверджувалося, що у нашої країни немає «формального прагнення до членства в НАТО». Проте 9 березня там визнали за нами бажання приєднатися до організації і заднім числом зафіксували постанову ВР за червень 2017 го про закріплення курсу України в НАТО.

«На даний момент чотири країни задекларували своє прагнення до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія, Македонія і Україна», – відзначили в Альянсі, назвавши перераховані держави країнами-«аспірантами».

Крім того, в НАТО додали, що тепер настав час для поглибленого діалогу з цими країнами. Глава місії України при НАТО Вадим Пристайко пояснив: статус «аспіранта» ніде в офіційних документах організації не закріплений, але таким чином Альянс визнав нашу країну одним зі своїх майбутніх членів. Президент України Петро Порошенко заявив, що це «підвищення рівня амбіцій України» і підкреслив: тепер потрібно дочекатися Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Цей документ, нагадаємо, повинен містити список конкретних кроків з реформування військової сфери, економіки та навіть політичної системи країни. При цьому ПДЧ розробляється окремо під кожну державу (наприклад, Македонія отримала його ще в 1999 році, але так і не виконала його донині).

Пристайко додав, що президент уже звернувся до генсека НАТО ЄнсаСтолтенберга з листом, в якому попросив надати Україні цей план. Це питання буде обговорюватися в ході саміту Альянсу в липні. До речі, за словами спецпредставника Держдепу США Курта Волкера, Україна ПДЧ повинна була отримати ще у 2008-му, проте тоді проти цього виступили Франція і Німеччина,які побоювалися негативної реакції з боку РФ. Волкер також додав, що поки Україна не готова до членства в НАТО і нам »потрібно зробити ще дуже багато роботи».

Референдум

На думку політолога Тараса Березовця, надання нового статусу для України це відповідь на останні дії РФ: «Це відповідь США на «путінські ігрища». Під час останнього виступу президент РФ Володимир Путін патетично вигукнув: «Ми закликали вас почути нас. Так почуйте ж тепер!». Доводиться визнати, що він свого домігся. Його почули, і найболючішим для Кремля способом. Ніхто не робить стільки для зближення Заходу і України, як Путін».

Але політолог Володимир Фесенко нагадує, що торішня постанова ВР про курс України в НАТО не більше, ніж політична заява, і може бути легко скасована.

«Найвищий рівень – закріплення цього питання в Конституції. І референдум щодо вступу в НАТО буде необхідний в тому випадку, якщо ВР прийме цю конституційну зміну – така процедура. І думаю, що процес цей може бути запущений або вже навесні, або максимум не пізніш осені «, – заявив політолог.

У свою чергу політексперт Руслан Бортник вважає, що, навіть зі статусом «аспіранта», Україні членство в Альянсі не загрожує в найближчі 10-15 років.

«Вся проблема в тому, що Росія буде продовжувати тиснути, і Захід навряд чи погодиться на вступ нашої країни в НАТО. Якщо ж говорити про можливу ескалацію на Донбасі, то я виключаю цей варіант. Це більше інформаційна ескалація – Росію це не роздражнить», – пояснив експерт.

Стандарти Альянсу і Україна: підготовка, уніформа і харчування

На полях Мюнхенської конференції з безпеки, яка відбулася в лютому цього року, Пристайко зазначив, що Збройні сили України повністю перейти на стандарти НАТО зможуть вже до 2020 року. У Міноборони кажуть, що до цього терміну армія повинна впровадити 134 стандарти організації, з яких поки працюють тільки 24. Однак на сьогоднішній день в Угоді про стандартизацію налічується близько 1300 стандартів, які стосуються індивідуальної підготовки солдат, формату використовуваних патронів, порядку формування військових частин і ведення боїв. Крім того, в минулому році 25 військових частин ЗСУ перейшли на систему харчування за стандартами Альянсу і ще 50 частин повинні будуть перейти на цю систему до кінця 2018 го. А в систему речового забезпечення введені 17 стандартів НАТО, що регулюють вимоги до форми одягу і засобів індивідуального захисту.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 12:49 :54