середа, 14 березня, 2018, 11:48 Світ
Згадуючи Стівена Гокінга
Стівен Гокінг. Фото: ZIK/EPA/ANDY RAIN/Архівне фото
Стівен Гокінг. Фото: ZIK/EPA/ANDY RAIN/Архівне фото

Стівен Гокінг, легендарний фізик-теоретик, пішов з життя у віці 76 років. Гокінг помер у вівторок у своєму будинку у Кембриджі, Англія, повідомили у спеціальній заяві його діти, Люсі та Роберт.

«Він був визначним вченим і надзвичайною людиною, чия робота та спадщина будуть жити багато років. Його мужність і наполегливість у поєднанні з геніальністю та гумором надихали людей у всьому світі», – заявили його діти. «Одного разу він сказав: «Всесвіт не мав би жодного сенсу, якби в ньому не жили ті, кого ми любимо». Ми завжди сумуватимемо за ним».

Визначний вчений був відомий своїм внеском у вивчення Всесвіту, від витоків космосу до загадкової природи чорних дір. Кар’єра Гокінга тривала понад п’ять десятиліть і не завершилася навіть тоді, коли виснажливе неврологічне захворювання поступово паралізувало і прикуло до інвалідного візка. Професор Кембриджу відзначався тим, що кружляв університетським майданчиком на своєму електричному кріслі, поспішаючи від однієї дискусійної групи до іншої, й промовляючи незворушним, електронним голосом свого синтезатора мовлення.

У 1998 році він видав науково-популярну книгу «Коротка історія часу. Від Великого вибуху до чорних дір». Ця книга розійшлася більш ніж 10-мільйонним тиражем.

У розпал напруженої роботи Гокінг також знав, як весело провести час. У 2009 році він вирішив організувати вечірку з великою кількістю шампанського. Він не розіслав запрошень доти, доки вона не завершилася. Ідея, за словами Гокінга, полягала у тому, щоб визначити, чи можливо подорожувати у часі. Якби гості, яких він обрав, з’явилися на вечірку, Гокінг мав би доказ того, що у майбутньому існують мандрівники у час.

«Я просидів там довго, проте ніхто не прийшов», – заявив Гокінг опісля.

Гокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді, Великобританія. Спочатку він вчився у школі Сент-Олбанс, а згодом в Університетському коледжі, Оксфорд. Батько Гокінга хотів, щоб його син вивчав математику, проте предмет не був доступний в університеті, тому Гокінг обрав фізику.

У 1962 році Гокінг приїхав до Кембриджського університету, щоб займатися космологією, вченням про витоки та еволюцію Всесвіту. Через рік, у віці 21 року йому було поставлено діагноз аміотрофічний склероз. Попри похмурі передбачення лікарів, Гокінг жив з цією хворобою протягом багатьох десятиліть.

Лише декілька вчених, яких хвороба прикула до візка, змогли досягти того, що зміг Гокінг. Його блискучий інтелект і нескінченна допитливість таємницями Всесвіту полонили увагу аудиторії в усьому світі – від геніальних вчених до маленьких дітей. У минулорічному інтерв’ю BCC його донька Люсі розповідала, як її батько міг прикути увагу кожного у залі.

«У мого батька завжди було багато колег, які могли приходити на вечерю майже щовечора й обговорювати різноманітні теми. Не існувало жодних табу, – розповідала вона. - А дитина тим паче могла ставити будь-яке питання. Думаю, це була вечірка з нагоди восьмого чи дев’ятого дня народження мого сина, і один із його друзів підійшов до мого тата і спитав: «Стівен, що станеться зі мною, якщо я впаду у чорну діру?». Всі зацікавилися і з нетерпінням очікували відповіді. І мій батько промовив: «Ти перетворишся на спагеті». Звичайно, всі діти були у захваті, вони добре зрозуміли його відповідь. А усі дорослі, в свою чергу, зробили вигляд, що зрозуміли», – додала вона.

Маріна Корен,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 17:18 :53