середа, 14 березня, 2018, 12:53 блоги Суспільство
День числа пі. Як запам’ятати 3,14159265… і не забути своє ім’я
Юра Мартинович
репортер, оператор, письменник
Фото: bbc.com
Фото: bbc.com

14 березня (або чотирнадцятий день третього місяця року – 3/14) вважається неофіційним Днем числа π (пі).

Із числом пі всі ми офіційно познайомилися у школі на уроках математика та геометрії, але стикаємося із ним від самого народження. Що ж воно таке? Розумна відповідь – це незмінне відношення довжини кола до його діаметру, а от мудра – це краса пропорцій, яку створила природа, придумав Бог, а побачила людина.

Довжина кола дорівнює π, якщо його діаметр 1. Фото: Вікіпедія
Довжина кола дорівнює π, якщо його діаметр 1. Фото: Вікіпедія

Уявіть собі коло. Уявили? Чудово, число π перед вами! Там де коло, там завжди є число пі. Якщо діаметр кола дорівнює 1, тоді довжина цього кола це 3,1415926535… і ще трильйон трильйонів чисел, безкінечність, яка завжди в однаковій гармонії зі світом. Кожного дня ми стикаємося із числом пі у вигляді краплинок води, коли падає дощ, чи у формі маленьких зерняток, коли садимо квіти, або повного місяця, коли дивимося на небо, чи того ж колеса автомобіля, який везе нас додому. Зрештою, елементарні частинки, з яких побудований весь світ, нагадують форму кола, та й планети і зірки мають наближений овальний вигляд. Коло та число пі – саме по собі ідеальне, наші уявлення ідеального побудовані саме у формі кола. Хіба не у вигляді сфери (великого числа кіл) ви уявляєте наш Всесвіт? Якщо так і є, тоді його можна визначити завдяки числу пі. Все це означає лиш те, що у світі є задум, невловимий і незрозумілий, та він точно є. Завдяки пі ми помічаємо його.

Число пі є ірраціональним числом – це означає, що воно немає кінця, тому всі наші розрахунки є не точними, а наближеними до точності. У цьому майже містична суть структури світу та числа пі – наближення до пізнання, але ніколи не повне пізнання. Однак, навіть цього наближення достатньо, щоб робити розрахунки, які дозволяють запускати космічні кораблі і бачити рух та траєкторію небесних тіл з точністю до найменшого атома!

Я не математик і не фізик, не роблю розрахунків із числом пі, але свого часу цікаво було запам’ятати якнайбільше його символів. Це тренує пам’ять і дозволяє бачити красу цифр. Рекорд встановив чи то китаєць, чи то японець, – десь близько сто тисяч знаків числа пі. Мої досягнення були значно скромніші – всього тисяча символів. Та щоб запам’ятати їх, довелося витрати від одного до двох місяців.

Найкраще вивчати цифри структурно, тобто згруповано по кілька, скажемо по десять у п’ять рядків. Якщо кожного дня вивчати по сто цифр і робити перерву щотри дні на три дні, тоді цілком можна за місяць вивчити тисячу символів числа пі. Запам’ятовувати ці «холодні» цифри можна за допомогою «теплих» асоціації. Чим більше асоціації викликають цифри і їх малюнок розміщення, який ви намагаєтеся запам’ятати та уявити, тим більш точним буде ваше відтворення. Скажемо, якщо ви народилися 13 числа 1992 року (як я), тоді це ваше число і коли воно зустрічається у послідовності, ви схильні його помічати. Або коли ви бачите 11 чи 55 і так далі, то теж запам’ятовуєте краще. Цифри не вміють говорити мовою слів, але мають схильність пробуджувати у нас логіку, шукати подібності та уявляти взамін щось прекрасне.

Минуло вже багато років, коли я міг відтворити на папері всі ті цифри, але пригадую, що тисяча чи більше символів – це картина, ти бачиш її уривками, тому можеш малювати її навіть фрагментами.

Також пригадую, що голова тоді дуже активно працює, оскільки пам’ять включена на повну. Багато речей витісняються і свої спогади стають, ніби чужими, але дуже чіткими… Тоді справді можна забути своє ім’я. Тому, якщо захочете теж просто так вивчити тисячу символів числа пі, то не забудьте написати своє ім’я та прізвище десь поруч – справді допоможе. А ще краще не перевтомлюйте себе, а вивчайте мову цифр у своє задоволення.

Кадр із фільму
Кадр із фільму "Пі" (1998)

Цікаво, що у послідовності знаків числа π немає логічних повторень, а це значить, що ця послідовність підкоряється теорії хаосу. Тому ще кажуть, що число π і є хаос, записаний цифрами… Добре дозволяє подумати про цей порядок у хаосі художній фільм Даррена Аранофскі «Пі» (1998), а почути музику π можна завдяки таким музикантам, як Девід Макдональд, який записав за допомогою фортепіано, як звучить число π, якщо його взяти з точністю до 122 знаків після коми. Для цього кожному числу був привласнений свій порядковий номер на клавіатурі фортепіано за мінорною шкалою. Коротше кажучи, число пі можна і побачити, і почути, і відчути – воно поруч.

 

Символічно також, що сьогодні, 14 березня, у день відзначення Дня числа пі, народився у 1879 року найвідоміший фізик минулого – Альберт Ейнштейн, а у 2018 році помер найвідоміший фізик сучасності – Стівен Гокінг. 

Випадковості невипадкові, особливо із числом пі.

Стівен Хокінс та Альберт Ейнштейн
Стівен Хокінс та Альберт Ейнштейн

Довідка.

Свято було започатковане в 1987 р. фізиком з Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць і число), дата 14 березня – 3/14 – і час 1:59:26 збігається з першими розрядами числа π (3,1415926....).

У 1706 р. у книзі «Нове введення в математику» британського вченого Вільяма Джонса для позначення числа 3,141592... вперше була використана літера грецького алфавіту π. Це позначення походить від початкової літери грецьких слів περιφερεια – коло, периферія і περιμετρoς – периметр. Загальноприйнятим позначення стало в 1737 році завдяки роботам Л. Ейлера.

Відомості про те, що довжина кола вдвічі довша, ніж діаметр, були вже в клинописних табличках Стародавнього Межиріччя. Таке ж значення числа π є і в тексті Біблії. У священній книзі джайнізму (однієї з найдавніших релігій, що існували в Індії, і виникла в 6 ст. до н. е.) є одна вказівка, з якої випливає, що число π у ті часи приймали рівним 3,162. Але вже в другому тисячолітті до н. е. древні єгиптяни користувалися більш точним його значенням 3,160.

Ці відомості були отримані з так званого «Математичного папірусу», знайденого в 1858 році. Відомо, що цей папірус переписав писар Ахмеса близько 1650 р. до н.е., автор оригіналу невідомий – встановлено лише, що текст створювався в другій половині 19 ст. до н. е. Цей документ залишається основним джерелом інформації з математики Стародавнього Єгипту. Однак зрозуміти, яким чином єгиптяни отримали саму формулу для розрахунку числа π, з контексту неясно. Значення числа π, отримані древніми: 16/9 = 3,1604 у єгиптян; 22/7 = 3,1428 у греків і 3,162 у індусів.

Достатньо точне значення числа π для свого часу отримав Платон (427-348 рр. до н.е.). Він використав співвідношення √ 2 + √ 3 = 3,146.

Серед європейських математиків у 1220 р. Л. Фібоначчі визначив три перших точних десяткових знаки числа π, а в 16 ст. фламандець А. Антоніс визначив шість знаків, а пізніше він знайшов ще 15 знаків після коми.

Своє ім’я мають декілька чисел в нескінченній послідовності π. Шість дев’яток числа π носять ім’я американського фізика Р. Фейнмана. Якось він читав лекцію і ошелешив публіку зауваженням. Він сказав, що хотів би напам’ять вивчити цифри числа π до шести дев’яток тільки для того, щоб під кінець розповіді вимовити шість разів «дев’ять», натякаючи на те, що його значення раціональне, але воно насправді завжди було і буде ірраціональним. Найсильніші комп’ютери дають всього лиш близько 14 трильйонів символів числа пі.

Тисяча символів числа пі
Тисяча символів числа пі
Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-15 14:43 :49