вівторок, 13 березня, 2018, 16:46 Політика
Непродумані зміни законодавства внесли хаос у правоохоронну сферу, – Баганець
ZIK
ZIK

Відколи Державне бюро розслідувань створили «на папері», у законодавстві змінилось дуже багато положень. Зокрема, частину його функцій перебрало на себе НАБУ. Однак, безліччю нововведень лише внесли хаос у правоохоронну сферу.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив заступник Генпрокурора (2014-2015рр.) Олексій Баганець.

За його словами, ідея створення органу досудового розслідування на кшталт ДБР – не нова. Таку структуру було передбачено Кримінально-процесуальним кодексом України ще у 2012 році.

«Тоді планувалось, що це орган розслідуватиме усі злочини найвищих посадових осіб держави», – розповів Баганець.

Він зазначив: тоді це мотивували тим, що прокуратура не може одночасно розслідувати кримінальні провадження та здійснювати нагляд за цим. Однак, після змін до Конституції, які були внесені у 2016 році у зв‘язку із судовою реформою, прокурор уже не здійснює нагляд за додержанням законів на стадії досудового розслідування.

«Сьогодні ж, згідно вимог Конституції основне завдання прокурора – організувати досудове розслідування та здійснювати його процесуальне керівництво. Тому у всій історії перебування в законі цього ДБР змінилось уже дуже багато», – наголосив експерт.

Зокрема, було створено НАБУ, яке забрало частину функцій у ДБР щодо злочинів, вчинених найвищими посадовими особами у сфері корупції.

«Окрім того, уже шостий рік у Кримінально-процесуальному кодексі ДБР існує на папері. За цей час намагались кілька разів змінити і його підслідність. Це все закінчилось тим, що зараз на ДБР покладена і функція розслідування злочинів про порушення порядку несення військової служби. Тож, левова частина справ, якими займатиметься орган, стосуватимуться саме таких правопорушень, які не мають жодного стосунку до найвищих посадових осіб», – наголосив Баганець.

Однак, на його думку, найгірше те, що такими «непродуманими законодавчими змінами» було внесено хаос у сферу правоохоронної діяльності держави.

«Адже до 20 листопада 2017 року ДБР так і не створили, натомість у перехідних положеннях до КПК сказано, що до цієї дати прокуратура здійснює досудове розслідування злочинів, які підслідні ДБР. Тому й вона втратила функцію проведення досудового розслідування цих справ. Понад те – у грудні у прокуратури забрали ще й функцію проведення досудового розслідування злочинів, підслідних НАБУ. Тож виходить, що із грудня наша ГПУ не має права розслідувати будь-які кримінальні провадження», – підкреслив експерт.

Натомість, цей орган і далі проводить обшуки, затримує підозрюваних чи вносить відповідні подання до Верховної Ради. Тому й потім усі ці дії оскаржують у суді.

«Відбувається порушення вимог КПК України щодо підслідності злочинів. Тобто, якщо докази збиратимуть органи, які не уповноважені це здійснювати, вони є недопустимим з усіма похідними обставинами. Суд не зможе посилатись на них і виносити обвинувальні вироки», – наголосив Олексій Баганець.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 23:08 :43