п'ятниця, 9 березня, 2018, 9:54 блоги Політика
Cолдат України Тарас Шевченко

Більшість українців вважають Тараса Шевченка головним поетом своєї країни. Сам Шевченко вважав себе кобзарем, тобто людиною, яка в українській середньовічній історії кликала свій народ на бій.

Від родичів-гайдамаків Тарас Шевченко знав, що рабство гірше ризику та навіть смерті.

«Гомоніла Україна,

Довго гомоніла,

Довго, довго кров степами

Текла-червоніла.

І день, і ніч ґвалт, гармати;

Земля стогне, гнеться;

Сумно, страшно, а згадаєш —

Серце усміхнеться».

Війна із супостатом сприймалася Тарасом Шевченком як єдиний реалістичний, і тому омріяний засіб визволення України від рабства і нищення. А також як спосіб виявлення звитяги кращих:

«Оживуть гетьмани в золотім жупані; Прокинеться доля; козак заспіва… а в степах України — О Боже мій милий — блисне булава!»

Один британський критик назвав Шевченка найбільш мілітарним поетом у світовій історії. Справді, «ревіли гармати» і козаки, які «вміють панувати» – улюблені теми Шевченка.

Шевченко й досі виконує функцію національного «вирівнювача хребта» – прочитавши весь його «Кобзар», будь-який українець обов'язково стане державником та віднайде в собі ознаки «вертикалі», навіть якщо вже давно забув про них.

Тарас Шевченко лишається незмінною і актуальною опорою української ідентичності, підсилюючи сильні сторони української вдачі. У кріпацькій Росії раб міг стати найбільше лялькою в придворних театрах. Серед російських діячів ХІХ століття кріпаки відсутні в принципі. Щоб у такій країні почули Шевченка, мало трапитися диво. Ще більше диво мало статися, щоб слово Шевченка, самоука і кріпака у другому поколінні, стало набагато сильнішим, ніж слова усіх тодішніх царів імперії. Це могло відбутися тоді, коли слово Шевченка стало, як українська пісня – «без золота, без каменю, без хитрої мови, а голосна та правдива, як Господа слово».

P.S. Написано 9 березня 2017 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-16 17:57 :04