Новини » Економіка 7 березня, 2018, 12:41
Вдвічі дешевше, ніж у Львові: яким буде комплекс з переробки ТПВ у Харкові
Проект сміттєпереробного комплексу в Харкові
Проект сміттєпереробного комплексу в Харкові

У ЛМР люблять заявляти, що все у них буде найперше та найкраще в Україні. Тим часом інші міста менше говорять, а вперто роблять свої домівки кращими, зручнішими та чистішими. При тому все відбувається без, звичних для Львова, скандалів та популізму. Просто беруть і роблять.

Нещодавно у Тернополі впровадили електронний квиток в усьому громадському транспорті міста. У Львові таке щастя планується лише на середину 2019 року.

А от у Харкові вже на повну потужність йде будівництво комплексу з переробки твердих побутових відходів, який мають намір завершити до кінця наступного року. Для заводу та нового полігону вже знайдено земельну ділянку, фінансування, розроблено проект та здобуто всі погодження. На ньому передбачено сортування відходів, захоронення їх на сучасному полігоні та виготовлення енергії зі полігонного газу. Львівський комплекс, натомість, зведуть без когенераційної установки, зате з компостуванням органіки. Та головна різниця не в тому – вартість нашого заводу фактично вдвічі перевищує ціну харківського. 83 млн євро у Львові проти 44 млн доларів у Харкові.

Про параметри та вартість заводу у Львові можна дізнатись з презентації, яку було проведено минулого тижня.

Про завод у Харкові повідомили у відповідь на інформаційний запит ІА ZIK у Департаменті комунального господарства Харківської міської ради.

«З метою поліпшення ситуації в сфері поводження з твердими побутовими відходами в м. Харкові комунальним підприємством «Муніципальна компанія поводження з відходами» Харківської міської ради проводиться робота по впровадженню інвестиційного проекту «Нове будівництво комплексу з переробки твердих побутових відходів з системою, збору, утилізації полігонного газу та виробництва електроенергії в м. Дергачі Харківської області», – написали у листі-відповіді.

З чого буде складатися сміттєпереробний комплекс у Харкові:

  • Лінія сортування, як роздільно-зібраних, так і змішаних відходів, потужністю, відповідно, 40 та 80 тис. тонн на рік;
  • Система збирання та утилізації полігонного газу на закритому, діючому та новому полігонах ТПВ із виробництвом електричної енергії;
  • Новий санітарний полігон.

Також передбачена рекультивація й дегазація двох звалищ ТПВ: закритого та діючого.

«На території Комплексу проектом передбачається будівництво промислової площадки з цехом сортування ТПВ, будівництво полігону ТПВ потужністю 350 тис. тон на рік загальною площею 34 га, системи збору полігонного газу з закритого, діючого та проектованого полігону, утилізація полігонного газу в газопоршнезих генераторах з отриманням теплової та електричної енергії, будівництво допоміжних будівель, споруд, доріг та інженерних мереж», – йдеться у повідомленні ХМР.

Коли розпочали підготовку до будівництва Комплексу та коли планують завершити їх

Будівельні роботи безпосередньо Комплексу розпочато в вересні 2017 року. Плановий термін завершення робіт – вересень 2019 року.

Роботи із підготовки будівництва Комплексу розпочато у 2012 році. На даний час виконані наступні основні етапи:

  • розроблено та затверджено проектну документацію для будівництва та отримано Дозвіл ДАБІ;
  • проведено роботу із Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР) в рамках відбору банком інвестиційного проекту в сфері поводження з відходами. В результаті даний проект включено до складу інвестиційного проекту «Розвиток міської інфраструктури-2»
  • проведено міжнародні конкурсні торги у відповідності із процедурами МБРР та визначено підрядника для будівництва Комплексу та Консультанта для здійснення технічного нагляду за будівництвом.
     

Хто розробляв проект, його вартість, джерело фінансування та підрядник будівництва

Розробником проектної документації є ТОВ «Діпрокомунбуд», м. Харків.

«Конкурс на визначення підрядника будівництва Комплексу було проведено у вигляді двоступеневих міжнародних торгів згідно Українського законодавства та процедури Світового Банку у період з 14.07.2015 по 23.12.2016.

За підсумками оцінки пропозицій, переможцем конкурсу визначено Консорціум компаній з Польщі: VEKTO (Ekoklar), Egbud; Pribo-EPB та J.A.T.», – розповіли у Харківській міськраді.

Фінансування робіт буде проводитись за кошти МБРР, який виділив кредитну лінію на $44 млн. Вартість контракту із переможцем конкурсу складає $27,6 млн. Решта коштів буде скеровано на технічний нагляд будівництва, закупівлю обладнання, рекультивацію діючого звалища. Надлишок коштів, який не буде використано, повернуть банку.

Якою буде вартість вивезення та утилізації ТПВ для населення

Як запевнили у Харківській міській раді, вартість послуги для мешканців міста не повинна суттєво зрости. Адже і зараз люди платять за вивезення відходів. Новий ж комплекс зможе відшкодовувати частину витрат, продаючи вторинну сировину та виготовлену із полігонного газу електроенергію.

Якою буде система роздільного збору ТПВ у місті Харкові

Для успішної реалізації Проекту у м. Харків планується впровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів на 3 контейнери:

1-й контейнер – призначений для збирання скла;

2-й контейнер – призначений для збирання вторинної сировини, транспортування її на лінію сортування;

3-й контейнер – призначений для збирання залишкових відходів та подальшого їх транспортування на полігон ТПВ.

Таким чином, як можна зробити висновок з офіційного повідомлення міської ради Харкова, тут пішли простішим та дешевшим способом: відсортувати третину ТПВ, а решту відправляти на сучасні полігони для захоронення. Такий спосіб, до речі, лобіювали й екологи, коли у Львові відбувались попередні обговорення концепції сміттєпереробного комплексу – відібрати усі ресурсоцінні відходи, а решту захоронити безпечним способом.

У ЛМР обрали інший шлях. Тут планують зробити більш технологічний комплекс, який, очікується, буде переробляти 2/3 сміття. Все решту буде використано як вторсировина, компост та РДФ-паливо. Зате вартість такого заводу суттєво вища – більше, як удвічі. Та й експлуатація його буде значно дорожчою. То ж без росту плати для населення та дотацій з бюджету, очевидно, не обійдеться.

Підготував Богдан Білан,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 13:53 :40