Новини » Львів 3 березня, 2018, 12:54
Сміттєпереробний комплекс у Львові: яким він буде
засідання у Прес_клубі
засідання у Прес_клубі

У п’ятницю, 2 березня, у Львові відбулася презентація робочого проекту сміттєпереробного комплексу, який буде збудований для потреб міста. Він стане частиною великої програми вирішення сміттєвої кризи, яка виникла після трагедії на Грибовицькому звалищі у травні 2016 року. Програма включатиме також рекультивацію старого полігону, побудову нового, а також налагодження роздільної системи збору відходів у місті.

Проект репрезентували у Львівському прес-клубі в ході традиційних засідань на сміттєву тематику, і зробили це основні розробники проекту - керівник компанії «Еджіс» Крістофер Раунд та представник ЛМР, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Для зручності ІА ZIK розбила доволі об’ємну презентацію на пункти.

Які кошти коли та на які роботи будуть виділені для вирішення сміттєвого питання.

Доповідав Вадим Ноздря.

Кошти на вирішення проблеми сміття у Львові: Суми, джерела фінансування та період реалізації
Кошти на вирішення проблеми сміття у Львові: Суми, джерела фінансування та період реалізації

З міського бюджету. Цього року у кошторисі ЛМР передбачено близько 2 млн євро, які будуть використані на першочергові заходи щодо сміттєвої проблематики. Вони підуть на те, щоби якнайшвидше розпочати роботу, зокрема, у питанні розробки проектів.

Позика від ЄБРР та грант від фонду FIP на суму 35 млн євро (25 + 10 млн, відповідно). Вони підуть на:

  • 22 млн євро – фінансування першого етапу будівництва переробного комплексу;
  • 2 млн євро – на рекультивацію звалища у Грибовичах. Тут роботи мають початися з очищення озер з фільтратами. Це перший етап рекультивації та умова співпраці від Малехівської селищної ради;
  • 9 млн євро – на початок інших робіт з рекультивації;
  • 4 млн євро – на розвиток міської інфраструктури поводження з відходами. Це насамперед стосується збору будівельного та великогабаритного сміття. Заплановано відкрити декілька центрів прийому та первинної обробки цих відходів для кожного району міста.

З Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) спочатку планувалося отримати 75 млн євро. Але зараз є чітке бачення, що така сума не потрібна. Після консультацій з компанією «Еджіс» було вирішено, що потрібно 46 млн євро.

Вони будуть використані на:

  • 14 млн євро – будівництво другої частини сміттєпереробного комплексу;
  • 17 млн євро – завершення рекультивації Грибовицького сміттєзвалища;
  • 15 млн євро – будівництво нового регіонального полігону.

Разом виходить 85 млн євро.

Всі ці роботи будуть проведені впродовж 2018-20 років.

Стосовно подання документів у Мінрегіонбуд для отримання коштів від ЄІБ (йдеться про 46 млн євро в рамках великої державної програми співпраці з Європейським інвестиційним банком)

«Можу підтвердити, що ми разом з «Еджіс» фактично погодили усі документи для ТЕО, яке потрібно подати у міністерство. Зараз потрібно ще завершити розробку ОВД (Оцінку впливу на довкілля). Тут з 18 грудня трохи змінилась процедуру і зараз потрібно ще розробити звіт про ОВД та пройти громадські слухання. І ці документи будуть долучатися до того, що піде в Мінрегіонбуд. Ми плануємо завершити і подати їх до кінця березня», – повідомив Вадим Ноздря.

Представлення проекту заводу

Представлення провів керівник проекту від фірми «Еджіс» Крістофер Раунд.

Ми працюємо з міською радою з квітня 2017 року і зараз наша співпраця перебуває на завершальній стадії. Ми оцінили кількість та морфологію сміття, яке зараз утворюється у Львові й спрогнозували його показники на майбутнє. Також ми використали положення національної стратегії поводження з відходами. І все це ми врахували при виборі технології та проектуванні заводу. Ще ми враховували вартість тих технологій для населення та фінансову ефективність його експлуатації.

Розміщення сміттєпереробного заводу на території поблизу очисних споруд
Розміщення сміттєпереробного заводу на території поблизу очисних споруд "Львівводоканалу"

Тут показана візуалізація заводу на ділянці, яка була виділена на території очисних споруд «Львіводоканалу». Його головне завдання – це зменшити об’єм відходів, які будуть йти на захоронення. Другий аспект – це максимальний відбір цінної вторинної сировини. Цей комплекс ми зробили максимально гнучким та придатним для подальших змін, пов’язаних з розвитком технологій роздільного збору ТПВ. Це фінальний вигляд комплексу, який буде побудований на сучасному етапі. Він буде придатний для декількох потоків ТПВ різного складу, зокрема для обробки змішаних відходів та відсортованих на мокру і суху фракції.

Схема загального вигляду сміттєпереробного заводу
Схема загального вигляду сміттєпереробного заводу

Комплекс складається з двох основних частин. Перший – це механічна обробка, розділення органічної та неорганічної фракції та сортування.

І другий – це компостування органіки. Як показали дослідження морфології, харчові відходи становлять значну частину всього ТПВ – до 50%, тому велика увага приділяється саме її переробці.

Ділянка для сортування змішаних відходів
Ділянка для сортування змішаних відходів

На першому етапі робота буде вестись зі змішаними відходами, які будуть містити як вторсировину, так і органіку. Спочатку відбиратимуть великогабаритні відходи. Далі ТПВ буде проходити через два барабанні сита, які відсіюють дрібну фракцію, здебільшого органіку. Потім відсіяні харчові відходи ідуть на компостування, а відібрана грубша фракція йде на подальше сортування, здебільшого ручне. Все, що залишається після відбору органіки та вторсировини, може йти на захоронення на полігон.

Ангар для приймання сміття з машин
Ангар для приймання сміття з машин

Це ангар приймання ТПВ з бетонованою рівною підлогою та дверима, які зачиняються за машиною, що висипала сміття. Також тут буде відбиратись газ, який вже може утворюватись у відходах. Також тут розміщений пристрій для розривання пакетів, що дуже важливо для подальшого полегшення сортування.Барабанні сита

Барабанні сита

Далі сміття іде на барабанне сито, де відокремлюється органічна дрібна фракція та інша частина відходів.

Цех ручного сортування змішаних відходів
Цех ручного сортування змішаних відходів

На початковому етапі було визнано за необхідне впровадження також кабінки для ручного сортування сміття. Далі, коли буде достатньо налагоджено роздільне збирання, вона може бути ліквідована.

Іншою частиною комплексу є ангари для компостування органіки.

Тунель для компостування органіки
Тунель для компостування органіки

Передбачено, що компостування буде відбуватися за методом аеробного зброджування, тобто з доступом повітря, а отримані гази очищатимуть через систему біофільтрів, а не збирати та спалювати у когенераційній установці.

Біологічний фільтр
Біологічний фільтр
Система додаткових фільтрів
Система додаткових фільтрів

Органіка (а вона, нагадуємо, становитиме до 50%) буде поміщена у спеціальні тунелі, де буде створено умови для її швидкого бродіння для очищення від активних компонентів. Таких тунелів буде декілька і кожен буде завантажуватись окремо.

Кінцевий вигляд органіки після компостування
Кінцевий вигляд органіки після компостування

Після дозрівання компосту буде проведено ще додаткове його сортування на вміст металів та неорганічних домішок.

Цех для виготовлення РДФ-палива
Цех для виготовлення РДФ-палива

Одним з технологічних рішень на другому етапі будівництва заводу буде блок з виробництва палива з РДФ. Його монтаж можливий у тому разі, якщо буде знайдено підприємство, яке готове на постійній основі приймати нашу сировину. Це в першу чергу стосується цементних заводів, які розташовані не надто далеко від комплексу у Львові. Але також це можуть бути теплогенеруючі підприємства.

Остання репліка викликала зацікавлення у юриста МБО «Екологія-Право-Людина» Наталії Городецької. На її запитання Вадим Ноздря відповів, що в Україні немає жодного ТЕЦ, яке може спалювати РДФ, оскільки для цього потрібна суттєва і дуже дорога модернізація фільтрів. Та й обсяг палива зі Львова не зможе забезпечити його потреби. Натомість місто вже проводить переговори з двома цементними заводами – у Здолбунові та Камянці-Подільському.

Компоненти для РДФ будуть відбиратися на кількох ділянках технологічної лінії. Це етап ручного сортування, коли відбираються горючі, але не ресурсоцінні матеріали. Менш якісне, але придатне паливо можна відбирати і при кінцевій очистці вже від компостованої органіки. Далі цю сировину будуть висушувати, подрібнювати та формувати відповідну структуру РДФ-гранул.

Шредер для потдрібнення відходів для утворення РДФ-палива
Шредер для потдрібнення відходів для утворення РДФ-палива

Наступною ланкою комплексу є автоматизована сортувальна лінія.

Розташування цеху автоматичного сортування твердої фракції сміття
Розташування цеху автоматичного сортування твердої фракції сміття
Модель цеху автоматичного сортування
Модель цеху автоматичного сортування

Її буде встановлено вже на етапі добре організованого роздільного збору сміття. Тоді, коли буде налагоджено окремий збір органічної та неорганічної фракції. Тобто, фактично, матеріалу для компостування та вторсировини. Ця лінія буде автоматично розділяти втор сировину на різні види пластику, картон та тетра-пак.

Далі було представлено кількісні показники розподілу ТПВ, яке надійшло на сортувальний комплекс.

Кількісні показники складу ТПВ
Кількісні показники складу ТПВ

Планується, що на момент запуску заводу буде 250 тис. тонн змішаних відходів на рік. Також планується утворення 60 тис. тонн окремо зібраної твердої фракції.

Зі змішаних відходів планується виділення 12% вторсировини, 16% технічного компосту та 23% РДФ-палива. На захоронення на звалище має йти лише 35% від об’єму сміття, який надійшов на наш завод.

Після презентації еколог Алла Войціховська задала додаткові уточнюючі запитання. Зокрема йшлося про те, чи використані у цьому сміттєпереробному комплексі дві сміттєсортувальні лінії, які зараз розташовані на території Львова та прес, який міська рада закупила та який зараз зберігається на Рясному.

Ситуацію прокоментував спочатку Вадим Ноздря, який підтвердив те, що цей прес вписаний, як одна з вимог роботи комплексу для організацій, які беруться проектувати завод. Тобто він вже зараз перебуває на балансі ЛМР і обов’язково буде використаний у роботі майбутнього заводу.

Щодо сміттєсортувальних ліній згодом відповідь надав експерт Михайло Куценко. Він повідомив, що вони насправді не належать ЛМР, а є у оренді у приватних власників. Вони закуповувались не містом, а Державним підприємством з питань поводження з відходами.

Вартість переробки сміття

На запитання експерта Олега Гайовишина про те, скільки буде коштувати переробка 1 тонни сміття на заводі у Львові і чи будуть дотації з міського бюджету, Вадим Ноздря відповів:

«Такі комплекси фінансуються з різних джерел. У нашому випадку - з тарифу та міського бюджету. Цей комплекс не може продуктами своєї переробки покрити операційні витрати. За розробленою нами економічною моделлю, вартість переробки 1 тонни відходів становитиме до 1 тис. грн».

На запитання екологів щодо полігону, Вадим Ноздря відповів коротко: «Ми над цим працюємо».

Також на засіданні було представлено відеоролик, який відображає те, як буде відбуватися процес будівництва та як буде виглядати сміттєпереробний завод у Львові.

Підготував Богдан Білан

ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 15:29 :50