четвер, 22 лютого, 2018, 11:49 Світ
Сирія. Війна, яку неможливо описати словами
Наслідки обстрілів Східної Гути в передмісті Дамаска. Фото: twitter.com/SyriaCivilDef
Наслідки обстрілів Східної Гути в передмісті Дамаска. Фото: twitter.com/SyriaCivilDef

Поки регіональні сили протистоять одна одній на полі бою, сирійці продовжують гинути.

Останні події у Сирії викликали хвилю сенсаційних заголовків про атаки хімічної зброї, наближення військового конфлікту між США і Росією та загрозу ще масштабнішої регіональної війни. Проте основні реалії 7-річної війни – те, що щодня гинуть невинні люди, уже фактично перестали бути «новинами». Сильним відображенням цього була своєрідна хвилина мовчання у формі заяви. ЮНІСЕФ, дитячий фонд ООН, після повідомлень про те, що десятки людей загинули під час бомбардувань передмістя Дамаску, розповсюдили порожню сторінку, відзначаючи, що немає жодних слів, щоб передати щоденний терор, який переживають звичайні сирійці.

Важко визначити точну кількість загиблих під цих останніх атак, однак багато підрахунків вказують на те, що протягом 48 годин у районі східної частини Гути загинуло 100 осіб, включаючи дітей. Протягом 48 годин сили Асада здійснювали майже постійне бомбардування цього регіону.

NBC News охарактеризувала це наступним чином: «Смерть у Східній Гуті має свій музичний супровід: зростаючий гуркіт реактивних літаків, що періодично переривається низьким, проте гучним ударом. Тоді з’являються крики і сирени». Жінка, яка перебувала з двома дітьми в одному з обстріляних міст, сказала каналу Аль-Джазіра: «Військові літаки не переставали літати над містом. Коли обстріл тимчасово припинявся, вони починали стріляти по нас ракетами».

З наближенням війни до семирічної позначки, можна очікувати наближення її кінця. Врешті-решт, ІДІЛ поборено; а Росія, Туреччина та Іран у минулому році домовилися створити так звані зони деескалації. Тим не менше, президент Сирії Башар аль-Асад продовжує використовувати хімічну зброю; Ізраїль втягнувся у конфлікт; Туреччина обурена тим, що США підтримують курдів, яких Туреччина вважає терористами; а Асад втрутився від імені курдів, які борються з турками. На тлі усіх цих подій легко забути про головне: про те, що вмирають люди. За даними Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини, що працює у Лондоні, Великобританія, вже загинуло близько 500 000 чоловік. ООН зареєструвала 5,5 млн сирійських біженців, яким не світить повернутися додому.

Східна Гута – одна з чотирьох зон деескалації, створених минулого року для зменшення насильства у Сирії. Проте, люди, які там живуть, не відчували цього. Порушуючи усі домовленості, сили, лояльні до Асада, взяли в облогу територію, у якій мешкає близько 400 000 мирних жителів, і активізували у 2018 році свої напади. Мешканці не мають доступу до медичної допомоги; деякі з них шукають притулку під землею. Відеокадри цієї території показують спустошення.

Раніше цього місяця адміністрація Трампа звинуватила режим Асада у використанні хімічної зброї у цьому районі. (Це той самий регіон, на який Асад напав у 2013 році, використовуючи газ зарин). Це територія, яка залишилася у руках повстанців, які борються з Асадом. Тепер, коли війна проти ІДІЛ завершилася, Асад, який, схоже, залишиться при владі у найближчому майбутньому, може зосередити усю свою увагу на те, щоб здобути контроль над всією країною. Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини назвав обстріл «божевільним», додавши, що це лише прелюдія до наступного наступального нападу на регіон.

Спустошення Східної Гути нагадують про обстріл у 2016 році Алеппо. Під час місячної кампанії загинуло понад 700 людей. Некомерційна організація Save the Children заявила у вівторок, що «у той час, як у деяких частинах Східної Гути руйнування є набагато більшими, ніж у розпал кризи в Алеппо у 2016 році, глобальна увага та обурення є значно меншим».

У найближчі дні та тижні уся увага та обурення будуть прикуті до Східної Гути, а також до Асада та його союзників у Москві та Тегерані. Проте, ніхто не зможе сказати щось таке, що припинить знищення мирного населення.

Кришнадєв Каламур,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-16 22:55 :03