четвер, 22 лютого, 2018, 16:10 Економіка
RAB-тарифи – хороша ідея, але не в українському варіанті, – експерт
ZIK
ZIK

RAB-тарифи мали б означати, що на вкладені в обленерго кошти, за які відбулася б певна модернізація та покращення якості послуг, ти міг би отримувати певні відсотки річних. Проте в Україні є свій унікальний шлях, завдяки якому можна викривити будь-яку хорошу ідею.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00-15:00 та 17:00-19:00 на телеканалі ZIK) розповів експерт у сфері енергетики Андрій Герус.

Нещодавно Національна комісія з питань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) оголосила про план запровадження RAB-регулювання для розподільчих компаній – обленерго.

«У нормальному цивілізованому світі це означає, що для компаній, які є монополістами та обслуговують мережі постачання, потрібна система, щоб вони були вмотивовані інвестувати туди кошти, покращувати ефективність, знижувати втрати та покращувати якість послуг», – пояснює Андрій Герус.

Саме такою системою є RAB-тарифи. Адже коли ти взяв кредит в банку та вклав у компанію, а на ці гроші відбулась певна модернізація, то ти на ці кошти маєш право отримати кілька відсотків річних.

«Натомість в Україні, звичайно ж, є свій унікальний шлях, і у нас можна будь-яку хорошу ідею, м’яко кажучи, трохи викривити. У нас на приватизації колись купили обленерго, умовно кажучи, за 500 мільйонів гривень, і більше туди не інвестували. Все, що там робилося, робилось за тарифні кошти. У наших тарифах є частинка, яка відправляється на інвестиційну програму, тобто на модернізацію та покращення мереж», – зазначив експерт.

Також у нас є нові споживачі, які за свої кошти будували приєднання підстанції, а тоді безкоштовно віддавали ці лінії на баланс обленерго.

«Власники обленерго туди своїх грошей практично не вкладали. Але тепер цим компаніям дозволяється ці всі активи, які були створені ще за часів СРСР або ж зараз споживачами, просто переоцінити. Потім на цю переоцінку дається дохідність, яка іде в чистий прибуток обленерго», – підкреслив експерт у сфері енергетики.

Таким чином, коли якийсь власник купив обленерго за 500 мільйонів гривень, після переоцінки активи компанії оцінюються у 5 мільярдів, тоді відсотки річних нараховуватимуться не на 500 мільйонів, а на 5 мільярдів.

«І це все включається в тариф, на цю величину підвищується тариф обленерго, а отже і тариф для кінцевого споживача, адже це покриває саме він. Таким чином, згідно цієї методики тариф обленерго зростає приблизно в три рази, а тариф для кінцевого споживача зростає на 30-35%», – заявив Андрій Герус.

Також він зауважив, що з політичної точки зору напряму для населення боятимуться піднімати тарифи, тому це все ляже на малий та середній бізнес і бюджетні установи та організації.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-10 08:48 :45