субота, 17 лютого, 2018, 9:15 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Той, що вкладає в ліжко
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

І не подумайте нічого такого – це я про грип. У світі щороку на грип хворіють від п’яти до двадцяти відсотків населення. І це гостре інфекційне захворювання спроможне за три-чотири тижні спровадити на лікарняний таке досить велике місто, як Львів, тобто фактично зробити його непрацездатним.

Окрім того, не треба скидати з терезів того, що грип – це серйозні ускладнення, особливо в дітей – насамперед, дошкільного віку, в осіб старшого віку, яким понад 60 років, й у людей молодших, які мають хронічні захворювання, передусім – органів дихання. Більше того, лікарі вважають, що середньої важкості грип, точніше – інтоксикація під час його перебігу, краде рік життя.

З огляду на те, що епідемії грипу трапляються кожного року, можливо б, і не брала зараз до розгляду цієї теми. Але кілька днів тому сама встряла в ту халепу. І, повірте на слово, мені тепер – не до жартів. По-перше, страшенно лихоманить. Або кидає в жар. Причому так, що змушена не тільки кілька разів на день переодягатися, а й міняти постільну білизну. По-друге, болить геть усе – від шкіри на голові й очних яблук до кінчиків пальців на ногах. По-третє, не годна через сильні запаморочення зайвий раз вилізти з ліжка. По-четверте, наявні виражені катаральні явища – кашель і нежить, куди ж без них. І так далі…

Єдиний позитив у цій ситуації – цілковита відсутність апетиту. То, можливо, хоч трошки схудну. Хоча з другого боку, а ну його, так худнути…

Про історію питання, звісно ж, про способи передачі інфекції, симптоматику і лікування грипу говорю з доктором медичних наук, професором- інфекціоністом Наталією Виноград.

- Слово «грип» походить від французького agripper – нападати, схоплювати, – розповідає Наталія Олексіївна. – Інший термін, що його використовують як синонім,– інфлюенца – походить від італійськогго infuere – вторгнення. Ці терміни використовують від середини XVIII століття. А сам грип як хвороба є типовим представником із чисельної групи дихальних інфекцій, що їх часто позначають як гострі респіраторні захворювання. В той же час грип має низку особливостей, котрі визначають актуальність та закономірності поширення цього вірусного захворювання на планеті.

- Коли вперше зафіксували грип як недугу?

- Із медичної літератури відомо, що про грип знали ще за часів Гіппократа, а впродовж XII – XIX століть захворювання 126 разів охоплювало планету, спричинюючи епідемії (тобто масове поширення інфекційної хвороби в певній місцевості) та пандемії (тобто найвищий ступінь поширення інфекційного захворювання, що охоплює більшість населення континентів), і ніхто, навіть приблизно, не може оцінити, скільки життів воно за той час забрало. Достеменно відомо, що пандемія 1889 – 1890 рр. була фатальною для людей старшого віку, а 1918 – 1920 рр. – для дітей. Остання звела в могилу понад 20 млн. осіб і залишилася в історії людства під назвою «іспанка». Відтоді кожні 2 – 4 роки епідемії охоплюють більшість держав та континентів.

- Будь ласка, кількома словами про історію вивчення захворювання.

- Історію вивчення грипу можна поділити на два періоди. Перший, радше, можна назвати евристичним, бо не було відомо природи хвороби, і лише від 1931 року, коли Шоуп встановив вірусну етіологію інфлюенци свиней, а Сміт, Ендрю і Лейдлоу 1933 року відкрили вірус грипу людини, розпочався другий етап у вивченні цієї патології. Відомо, що існує три типи вірусу грипу – A, B, C. Віруси грипу А зумовлюють пандемічне поширення захворювання. Пандемій, пов’язаних лише з вірусом грипу В, не описано. Часто захворюваність, зумовлена вірусом В, підвищується на спаді пандемії грипу А. Вірус грипу С є етіологічним агентом спорадичних (тобто поодиноких, випадкових) захворювань або обмежених спалахів. Тип А вірусу грипу – надзвичайно мінливий, саме з ним пов’язані епідемії останнього століття. За місцем формування нового антигенного варіанта вони, переважно, дістають назву, до прикладу – «азіатський», «гонконзький». Слід зазначити, що саме Азія є колискою нових варіантів вірусу, бо тут вони виникають і звідти поширюються планетою. І, як сьогодні вважають учені, це є наслідком обміну генетичною інформацією між вірусами грипу людини, тварини (свиней) і птахів, адже грип є спільною бідою як людей, так і братів наших менших. Загальновідомо, що грип не є локальною, місцевою проблемою обмежених територій. При сучасних темпах міграційних процесів новий варіант вірусу за кілька місяців поширюється всією планетою, уражаючи до третини її населення. Саме тому з метою контролю за грипом у планетарному масштабі організовано глобальну мережу міжнародного спостереження.

- Що спричинює швидкості наростання епідемії?

- Однозначно – епідеміологічні особливості грипу. Перш за все, грип належить до висококонтагіозних захворювань. Щоб було зрозуміло, скажу так: з 10 осіб, які спілкуються з хворим, захворіють 9. Друга обставина. Вірус обрав найоптимальніший варіант поширення від людини до людини – через повітря. Збудник виділяється з крапельками слизу як при фізіологічних актах (а це дихання, розмова, крик, плач), так і при патологічних (чхання, кашель). При цьому утворюються крапельки розміром від 7 до 200 мікрометрів (мкм). При розмові впродовж хвилини у повітря виділяється до 210 частинок діаметром до 100 мкм, при кашлі – 10 – 50 тис., з яких 80% менші 100 мкм. При чханні – 100 – 800 тис., з яких 50% менші 100 мкм. Через 0,2 сек. після чхання 30% частинок мають діаметр 1 – 25 мкм. Радіус розсіювання аерозолю при кашлі сягає до 1 метра. Радіус розсіювання пропорційний величині краплі, такою ж є і швидкість осідання аерозолю. Глибина проникнення в респіраторний (дихальний) тракт інфікованого аерозолю зворотно пропорційна величині крапель аерозолю.

При повітряно-крапельному механізмі передачі зона 2,5 метра довкола хворого є небезпечною для осіб, що з ним спілкуються. В подальшому аерозоль осідає і переходить у дисперсну фазу, з’єднуючись із пилом. Ось чому в період епідемії особливо небезпечними є місця великого скупчення (громадський транспорт, кіно, театри, дитячі дошкільні заклади, школи, заклади освіти). Вірусовмісний аерозоль підсихає й осідає на предметах побуту, що призводить до накопичення його у приміщенні. Хоча вірус нестійкий, але кількох годин, упродовж яких він виживає, буває достатньо, щоб відбулося зараження через пил.

Третя обставина. Короткий інкубаційний період. Часом людина не встигає оберегти оточення від інфікування, бо клінічні ознаки з’являються через кілька годин після інфікування, а це часто-густо момент, коли вона перебуває на роботі чи на навчанні. Але в середньому цей період триває від 1 до 5 діб, а найчастіше – 2 – 3 доби.

- Тобто джерело інфекції – хворий?

- Не тільки хворий, а й заразоносій. Але головне джерело – хворий, бо період заразності припадає на початок захворювання, коли є запальні ураження слизових. Заразність хворих найбільш виражена у період розпалу хвороби і співвідноситься зі ступенем вираженості клінічних ознак захворювання. Надалі при затуханні запальних процесів епіднебезпека хворого значно зменшується.

- Які основні ознаки грипу?

- Грип – це гостре захворювання, що супроводжується загальною інтоксикацією та ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Токсин вірусу грипу вражає судини та центральну нервову систему. Останнє знижує опірність організму, сприяє активізації бактеріальної мікрофлори і виникненню ускладнень, що значно погіршують перебіг хвороби. У школярів і населення працездатного віку грипозна інфекція перебігає як гарячкове захворювання, і лише в окремих осіб виникають ускладнення. Найчастіше ускладнення розвиваються в дітей перших 3-х років життя, осіб похилого віку та людей, хворих на хронічні недуги дихальної та серцево-судинної системи. У згаданих груп населення інфекція може активізувати хронічний процес, у зв’язку з цим перебіг інфекції ускладнюється.

- Чи вважається грип сезонним захворюванням?

- Без сумніву, і сезонність епідемічного поширення грипу – холодної пори року. Вважають, що застудний чинник, що знижує загальну опірність організму, сприяє розвиткові грипозної інфекції. Підтвердженням цього припущення може бути той факт, що в осінньо-зимові місяці поряд із значним збільшенням кількості випадків захворювання на гострі респіраторні вірусні інфекції пропорційно зростає ураженість населення грипозною інфекцією. З огляду на величезне число хворих під час пандемій, госпіталізувати всіх неможливо, та й більшість хворих цього не потребують. Госпіталізації підлягають діти, особливо з ускладненим анамнезом хвороби, а також літні люди, котрі мають хронічні недуги. Власне, у них перебіг грипу часто ускладнюється, і своєчасна медична допомога може мати вирішальне значення.

- Чи існують якісь засоби профілактики грипу?

- Слід розрізняти специфічну імунопрофілактику (а це – вакцинація), специфічну хіміопрофілактику (застосування, для прикладу, оксолінової мазі) та запобіжні заходи щодо обмеження спілкування (скупчення) людей. Доцільно використовувати маски (респіратори) – як хворим, так і особам, що їх оточують. А найефективнішим засобом профілактики, без сумніву, є вакцинація.

Насамкінець варто додати, що, попри значне збільшення числа хворих на грип, медики наразі не говорять про епідемію. І зазначають, що пік захворюваності припаде на кінець лютого.

Здоров’я усім!

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 16:51 :48