п'ятниця, 16 лютого, 2018, 13:41 Світ
У Варшаві віце-прем’єри Польщі і України обговорюють «антибандерівський» закон
Представники України і Польщі на переговорах у Варшаві, 16 лютого 2018 року. Фото: radiosvoboda.org
Представники України і Польщі на переговорах у Варшаві, 16 лютого 2018 року. Фото: radiosvoboda.org

У варшавському палацовому комплексі «Королівські лазні» тривають переговори за участі віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка і віце-прем’єр-міністра Польщі Пьотра Глінського. Тема зустрічі – польсько-українські історичні суперечки і нещодавні зміни в законі про польський Інститут національної пам’яті, згідно з якими Польща кримінально переслідуватиме «заперечення злочинів українських націоналістів, скоєних у 1925-1950 роках».

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, у засіданні 16 лютого, крім віце-прем’єрів, беруть участь заступник польського міністра культури Ярослав Селлін, заступник міністра закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький і заступник голови Інституту національної пам’яті Кшиштоф Шваґжик. З українського боку – міністр культури України Євген Нищук, посол України в Польщі Андрій Дещиця, заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар і співголова українсько-польської міжпарламентської групи Оксана Юринець.

Напередодні цієї зустрічі Глінський заявив: «Я радий, що віце-прем’єр-міністр Розенко прийняв запрошення до Польщі, і я переконаний, що це буде хороша зустріч, я сподіваюся на взаєморозуміння як у найважчих і необхідних для роз’яснення історичних питаннях, так і в спільному баченні майбутнього, що передбачає багатовимірне співробітництво наших країн».

Розенко, вирушаючи до Варшави, заявляв, що українській стороні «надзвичайно важливо» зняти напругу в українсько-польських відносинах, «яка останнім часом, у тому числі штучно, накручується різними політичним силами, зокрема і зовнішніми чинниками».

«Тому основна місія – розпочати діалог з польською стороною на цю тему. З іншого боку, безумовно, ми не можемо не реагувати на останні події, зокрема стосовно ухвалення змін до закону «Про Інститут національної пам’яті Польщі». Керуючись позицією президента України, Верховної Ради України й уряду України, ми очікуємо від польської сторони не лише роз’яснення по цьому закону. Ми вважаємо, що закон має бути змінений», – наголосив Розенко.

Як повідомляє посольство України у Польщі, напередодні зустрічі з Глінським Розенко зустрівся у Варшаві з представниками місцевої української громади.

«Важливо знати і враховувати думки наших співвітчизників, які мешкають, працюють, вчаться в Польщі», – сказав він.

Нагадаємо, 26 січня тижня польський Сейм проголосував за законопроект про Інститут національної пам’яті Польщі, в якому передбачено також кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти громадян Польщі та заборону «бандерівської» ідеології. Згодом, цей документ без поправок погодив і Сенат Польщі.

Президент України Петро Порошенко заявив, що ухвалений польським Сеймом закон не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею.

В ОБСЄ чекали вето від президента Польщі щодо «бандерівського закону», тоді як Росія привітала «заборону бандерівської ідеології у Польщі».

Верховна Рада України 6 лютого ухвалила постанову у зв’язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща цього закону.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про Інститут національної пам’яті і одночасно передав їх на розгляд Конституційного суду.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 16:40 :27