Новини » Економіка

Людмила Черенько: Зростання цін не «з’їло» підняття зарплат

ZIK

У першому півріччі 2017-го рівень бідності за фактичним прожитковим мінімумом становив 40%. До того, щоб повернутися до найкращих значень, наприклад, 2007 року, дуже далеко: тоді бідність за фактичним прожитковим мінімумом становила 15%.

Про це в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00–15:00 та 17:00–19:00 на телеканалі ZIK) заявила експерт Інституту демографії та соціальних досліджень Людмила Черенько.

Гостя програми, коментуючи затверджений КМУ план заходів на 2018 рік щодо реалізації Стратегії подолання бідності, зауважила, що нині Україна неприваблива для інвесторів, проте саме підвищення зарплати – це нині основний напрямок. Людмила Черенько наголосила, що вона підтримує минулорічне дворазове підняття мінімальної заробітної плати.

«Мінімалка» зросла удвічі, середня зарплата – «світла» – на 37%, а індекс споживчих цін – лише на 14%, тобто, зростання цін не «з’їло» зарплату. Навіть якщо врахувати статистичні похибки, що може щось десь не так дооцінюється, навіть якщо врахувати, що частина заробітної плати – це все-таки не підвищення було, а висвітлення…, але навіть за всіх цих припущень, ми можемо говорити про те, що це був правильний крок», – вважає експерт Інституту демографії та соціальних досліджень.

Гостя програми зауважила, що в інфляції на рівні 14% не бачить нічого критичного, адже інфляція на рівні до 20% не є небезпечною, якщо вона прорахована з точки зору подальших процесів.

«Більше 20% – це вже небезпечно, вона може перерости у неконтрольований процес», – наголосила Людмила Черенько.

Експерт нагадала, що в Україні соціальні трансферти перевищували заробітну плату.

«Це нонсенс. Такого просто не може бути в країні. Це тихе умирання. Ми говоримо, що війна, ми говоримо, що наша країна може зникнути, а це просто тихе умирання. Це відсутність держави як такої, коли доходи від заробітної плати стають меншими за соціальні трансферти», – заявила Людмила Черенько.

З її слів, бідність в Україні досить висока. Експерт додала, що найкраще бідність визначати за фактичним прожитковим мінімумом, а не за тим, який офіційно затверджений.

«Якщо в 2014 році рівень бідності за цим критерієм становив 28%, то в 2015 році це вже було 58%. Це дворазове збільшення за один рік. Якщо говорити про перше півріччя 2017 року, то це 40%. Тобто, відбулося зменшення масштабів бідності, але це після різкого обвалу таке зменшення. Щоб повернутися до найкращих значень, наприклад, 2007 року, нам ще дуже далеко. Тоді бідність за фактичним прожитковим мінімумом була всього-на-всього 15%», – зазначила Людмила Черенько.

Loading...