середа, 14 лютого, 2018, 17:45 Події
Україні не варто сподіватися на миротворчу місію у понад 20 тис. осіб, – експерт ООН
Яакко Оксанен. Фото Олени Рожанської
Яакко Оксанен. Фото Олени Рожанської

20 тис. учасників миротворчої місії ООН – це максимальна кількість, на яку може розраховувати Україна для забезпечення миру на Донбасі. Але успішне впровадження цієї місії можливе лише за умов завчасної інформаційної роботи з місцевим населенням.

Таку позицію висловив міжнародний експерт з миротворчих питань ООН фінський генерал Яакко Оксанен під час круглого столу «Миротворча місія ООН – можливості та ризики для безпечного миру», що відбувся 13 лютого в агенції «Укрінформ».

Спираючись на свій досвід організації миротворчих контингентів, експерт порівняв ситуацію України з Південним Ліваном. Під час аналогічної місії в Південному Лівані, де загальна протяжність кордону становить 70 км, було залучено 10 тис. військових, які фактично покрили всю необхідну територію. Натомість в Україні лінія зіткнення становить 420 км – з одного боку, і 420 км неконтрольованого державного кордону між Україною та Росією – з іншого. Тому й кількість «блакитних шоломів» може бути більшою.

«Якщо хтось просить більш як 20 тис, то це – неможливо. Тому що це величезна кількість людей, задіяних для однієї операції. 20 тисяч – це максимальна кількість», – пояснив Яакко Оксанен.

Генерал відзначив, що Україна повинна розуміти, що відбувається в регіоні і як реагувати в певних ситуаціях: «Здатність реагувати – означає, що миротворці не повинні бути абсолютно всюди, по всій території. Вони повинні мати можливості зайти, туди, куди це потрібно».

Якісному моніторингу та убезпеченню зіткнень сторін на Донбасі будуть сприяти й сучасні технічні засоби спостереження, якими мають бути забезпечені миротворці.

Яако Оксанен також розповів, чи впливає строкатість національностей на спільну роботу миротворчого контингенту і як бути з тим, що до його складу можуть бути запропоновані, скажімо, білоруси (вважаються політично близькими до позицій Росії – від ред.): «Якщо говорити про національності, які несуть відповідальність за роботу (в миротворчих місіях ООН – від ред.), ключове питання в тому, що вони не є представниками тих країн, громадянами яких вони є. Вони повинні бути неупередженими! Перш ніж вони погоджуються на таку роботу, вони приймають ці правила».

Поза тим, експерт з миротворчих питань наголосив, що в для успішного запровадження «блакитних шоломів ООН» на Схід України потрібно організувати серйозну інформаційну підтримку їх роботі серед місцевого населення: «Її потрібно організувати, принаймні за два роки до початку операції для того, щоб переконати місцеве населення – як це працює, як це допомагає людям. Потрібно охопити якомога більшу кількість людей на підтримку цієї операції. Інакше – вона, можливо, не буде прийнята людьми».

Нагадаємо, що подібні позиції щодо кількості миротворців та поліцейських потрібних на Донбасі озвучили днями й інші експерти ООН. Цієї кількості також буде достатньо для забезпечення легітимного виборчого процесу в регіоні.

Андрій Сніжко,

для IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-19 23:44 :33