середа, 14 лютого, 2018, 16:33 Політика
Хотів би глянути у вічі історику, який готував виступ польському прем'єру, – Ярослав Грицак
Скріншот з відео
Скріншот з відео

У своєму виступі прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявляв, що під час повстання Хмельницького загинуло близько ста тисяч євреїв. Але такої кількості іудеїв в Україні на той час навіть демографічно не могло бути. Тому це відверта і цинічна маніпуляція.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00-15:00 та 17:00-19:00 на телеканалі ZIK) заявив доктор історичних наук Ярослав Грицак.

Нещодавно під час своєї лекції польський прем'єр Матеуш Моравецький прирівняв повстання Богдана Хмельницького до Голокосту, а самого українського гетьмана – до Гітлера та Гіммлера.

«Серед істориків є два неписані правила. Перше з них – нікого не порівнювати з Гітлером. В своєму розумінні він був унікальним. Можна порівнювати лише жертви, які були спричинені режимом Гітлера, до жертв інших режимів 20 століття. Наприклад Йосифа Сталіна чи Мао Дзе Дуна», – підкреслив Ярослав Грицак.

Друге ж неписане правило істориків передбачає те, що ознакою кожної невдалої історичної дискусії є момент, коли один з її учасників починає порівнювати когось з Гітлером.

«Якщо дискусія іде погано, то обов'язково з'явиться хтось, хто скаже, що потрібно когось порівняти з Гітлером. Тому заява Моравецького – це ознака поганого історичного смаку. Він говорив, що під час повстання Хмельницького в Україні загинуло близько ста тисяч євреїв. Але такої кількості демографічно не могло бути на наших територіях, і про це писали ізраїльські дослідники», – зазначив доктор історичних наук.

Він наголосив, що  польський прем'єр – політик, а не історик. Тому йому хотілося б подивитись в очі тому історику, який про це писав, адже це «свідома, відверта і цинічна маніпуляція».

«Це ще раз говорить про те, що історики зраджують свою професію. Вони ідуть на службу до політиків. Тому я не знаю, чи варто серйозно трактувати цю заяву. Це можна порівняти лише з сімейною сваркою – чим далі вона заходить, тим гірших аргументів вживають учасники. Мовляв, у тебе поганий колір волосся. Це для мене і є характером такої суперечки», – підкреслив історик.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-20 00:20 :34