вівторок, 13 лютого, 2018, 10:49 Світ
Хто вбив найвідомішого журналіста Мальти?
Журналістка Дафне Каруана Галісія. Фото: timesofmalta.com
Журналістка Дафне Каруана Галісія. Фото: timesofmalta.com

Дафна Каруана Галіція перебувала менш ніж за кілометр від дому, коли у жовтні минулого року вибухнув її Peugeot 108. У 53 роки вона була найвідомішим журналістом Мальти. У крихітній країні, її сенсаційні матеріали постійно ускладнювали життя впливовим людям. Слідчі пізніше з’ясували, що на машині був встановлений вибуховий пристрій, який дистанційно привели у дію. У грудні, після того, як за справу взялося ФБР та голландські судово-медичні експерти, влада Мальти заарештувала 10 людей, і врешті засудила трьох мальтійських громадян, які здійснили напад. Проте основне питання залишається без відповіді: хто замовив убивство?

Журналістці протягом багатьох років погрожували, її звинувачували у наклепах. «Смертний вирок нашій матері могли підписати ще два роки тому», – заявив Метью Каруана Галіція, один з трьох синів Дафни, який отримав Пулітцерівську премію у сфері журналістики. «Здавалося, що ми спостерігали за її вбивством у сповільненому режимі», – додав він.

Задовго до того, як вона розпочала розслідування корупції мальтійських лідерів у межах проекту Panama Papers, вона вела блог, що висвітлював новини у найменшій державі-члені ЄС. Вона повідомляла про відмивання грошей, італійську мафію та суперечливу програму, розпочату у 2014 році, яка дозволяє заможним іноземцям купляти громадянство Мальти; ця програма фактично перетворила країну на чорний хід до Європи, особливо для заможних росіян. Скандальні матеріали звинувачували дружину прем’єр-міністра, його помічника та одного з міністрів у підозрілих фінансових операціях, проведених через мальтійський банк до офшорної панамської компанії; інша стаття стверджувала, що помічник прем’єр-міністра особисто збагачувався на продажі мальтійських паспортів. Після повідомлень про свою дружину, прем’єр-міністр Джозеф Мускат оголосив минулого літа дострокові вибори та переміг. (Мускат публічно заявив, що подасть у відставку у разі, якщо виявиться, що обвинувачення правдиві, і він та його прибічники заперечують усі правопорушення).

Переслідування Каруани Галіції тривали багато років. Під час виборчої кампанії правляча партія розмістила її обличчя на білборді поруч з опозиційними політиками, цим самим віднісши її до політичних ворогів. Двічі її будинок займався вогнем; домашніх собак знаходили мертвими. «Це не сталося на рівному місці. Її вбивство не було випадковістю», – заявив у Раді Європи Ендрю Каруана Галіція, син журналістки та мальтійський дипломат. «Той факт, що люди, які фігурували у її розслідуваннях, уникли покарання, означало, що її вбивство було не лише ймовірним, воно фактично стало можливим, – сказав він. - Люди, про яких вона писала, не знали жодної іншої загрози, окрім неї».

За останні кілька років вона стала п’ятою жертвою від вибухівки на Мальті, і жодна справа досі не була розкрита. На завершення розслідування її вбивства потрібен час, проте питання полягає у тому, чи мають мальтійські установи політичну волю довести це до кінця. Обвинувачені, які дистанційно запустили вибухівку, є простими пішаками у набагато більшій грі. Здатність Мальти розкрити вбивство Каруани Галіції пов’язане з її спроможністю розслідувати звинувачення, які вона висувала. Протягом багатьох років вона звинувачувала у корупції та бездіяльності ті установи, які зараз розслідують її смерть.

Ця справа вказує на більш глибокі структурні недоліки верховенства права на Мальті – країні, що є цяткою на карті і яка з’явилася внаслідок відслонення гірських порід між Сицилією та Лівією з населенням у 400 000 жителів. Проте це член Європейського Союзу, а продаж її паспортів багатим особам свідчить про те, що Мальта стала найбільш вразливим місцем Європи. Вбивство журналіста у Європі, коли демократичні інститути піддаються серйозним випробуванням у всьому світі, ризикує зробити Мальту слабкою ланкою, яка може загрожувати цілісності блоку.

Оголошуючи про арешти у грудні, Мускат назвав вбивство «варварським актом» і сказав, що Мальта «зробить усе, щоб вирішити цю справу». Він додав: «Я зобов’язуюсь зробити набагато більше, ніж будь-коли». Проте, через три місяці після смерті журналістки, мало що з’ясувалося. Її сім’я та деякі європейські законодавці так стурбовані цим, що під час слухань справи у минулому місяці депутати парламентської асамблеї Ради Європи зробили безпрецедентний крок: попросили незалежного доповідача контролювати розслідування. Ця особа матиме право допитувати посадових осіб на Мальті та за її межами, провести слухання у Страсбурзі та Парижі й опублікувати звіт. Рекомендації не матимуть обов’язкового характеру, проте привернуть міжнародну увагу до цієї справи.

Рада Європи вперше пішла на такий крок та запропонувала призначити доповідача для розслідування справи у державі, що є членом ЄС, також це свідчить про її глибоке занепокоєння верховенством права на Мальті.

«Це, вочевидь, дуже серйозний випадок вбивства журналіста, який трапився у межах Європейського Союзу», – сказав Пітер Омцигт, член Голландського парламенту. «Зазвичай, ми думаємо, що усе в Євросоюзі відбувається правильно, а проблемні держави, такі як Туреччина та Росія, перебувають за його межами».

Двічі Рада Європи призначала спеціального доповідача у Росії: для розслідування вбивства Бориса Нємцова у 2015 році та смерті Сергія Магницького у 2009 році.

Цей крок щодо Мальти не є першою ознакою занепокоєння Європою. Минулого місяця члени Європейського парламенту оприлюднили повідомлення, у якому вони висловили «серйозну стурбованість» правовою системою та поділом влади у країні, а також «слабким впровадженням законодавства щодо боротьби з відмиванням грошей». Ці слабкі сторони можуть спричинити проблеми далеко за межами маленької Мальти.

Членство Мальти у ЄС означає, що гроші у її банках можуть вільно циркулювати по всій європейській банківській системі. Якщо Мальта не зможе запровадити норми щодо боротьби з відмиванням коштів, може постраждати увесь континент. У листопаді перший віце-президент Європейської комісії Франс Тіммерманс зазначив, що він «не має жодних побоювань» щодо запровадження Мальтою процедур боротьби з відмиванням коштів. Проте це може змінитися. Нещодавно британське видання Guardian повідомило, що Європейська банківська організація відкрила «попереднє розслідування» щодо мальтійського банку, у якому, як стверджувала Каруана Галіція, відкриті рахунки росіян, дружини прем’єр-міністра Мальти та двох його радники.

Тим часом, колишній міністр юстиції Мальти сказав, що більшість покупців мальтійських паспортів є росіянами. Якщо росіяни з мальтійськими паспортами потрапляють у список американських санкцій, вони користуються повними правами та захистом ЄС. Паспорт ЄС не означає, що особа зможе уникнути санкцій США, але це дозволяє їй здійснювати подорожі до США без візи. І це порушує питання про те, чи допомагає Мальта США або ЄС, продаючи громадянство людям, які можуть опинитися у списку санкціонованих? Іранці не мають права купляти мальтійські паспорти, оскільки тоді США скасують безвізовий режим для всіх громадян Мальти.

Звіт Європейського парламенту доводить до відчаю. Він породжує сумніви щодо того, чи мальтійська влада має волю та ресурси для розслідування смерті Каруани Галіції та звинувачень у корупції, які вона висувала. Адже йдеться не лише про питання нинішнього уряду Мальти, а й про цілу систему, яка продає тіньовим особам доступ до Європи, послаблюючи її інститути. Члени Європейського парламенту спитали мальтійську поліцію, чому вони ніколи не відкривали розслідування щодо звинувачень, висунутих Каруаною Галіцією, - і досі не отримали жодної чіткої відповіді. Постає питання: «Хто кого контролює?». Чи прем’єр-міністр контролює тих, хто купує громадянство країни та поповнює її офшорні рахунки, чи вони контролюють прем’єр-міністра?

Мальтійські чиновники відкидають усі звинувачення. «Картина, яку ви окреслили у звіті, – це викривлена картина Мальти», – заявив міністр юстиції Мальти Оуен Боннікі під час парламентського слухання. Що стосується конкретних звинувачень, висунутих Каруаною Галіцією, то Курт Фарруджа, речник уряду Мальти, написав в електронному листі, що прем’єр-міністр продовжує наполягати на тому, що «якщо будь-які звинувачення проти нього чи його дружини підтвердяться, він негайно подасть у відставку».

Тим не менше, більш широке розслідування стикається з деякими перешкодами. Перша суддя, призначена для розслідування вбивства журналістки, відмовилася від провадження справи. Каруана Галіція також розслідувала діяльність офіцера, який зараз проводить розслідування, і він очолює раду урядового органу, який, як стверджувала Каруана Галіція, покриває відмивання грошей урядовцями.

Наприкінці слухання у Страсбурзі член парламенту з правлячої Лейбористської партії Мальти, Етьєн Греч запитав синів Каруани Галиції: «Чи ваша мати колись стикалася з будь-якими труднощами, пов’язаними зі свободою вираження поглядів під час написання статей?», додавши, що Каруана Галіція також писала й про лідера опозиції. «Ваше запитання – обурливе», – заявив Метью Каруана Галіція. «Вона загинула через те, що писала. Як ви можете казати, що вона вільно висловлювалася?». У залі зросла напруга. Греч сказав, що «сталася трагедія».

«Це була не трагедія, а злочин», – відказав Метью.

Рейчел Донадіо,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-15 14:12 :33