Новини » Події 124

У війні з Росією вже взяло участь понад 10 тисяч українок, – «Стежками війни»

Попри те, що в Україні діють обмеження для жінок, які хочуть служити в ЗСУ, у війні з Росією вже взяло участь понад десять тисяч наших співвітчизниць. Це приблизно п’ять відсотків від загальної кількості військових. Хоча в Міноборони та Нацгвардії запевняють, що ситуація з гендерним балансом у силових структурах поліпшується з кожним днем, але це не зовсім так.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щосуботи о 16:00 на телеканалі ZIK).

Попри значне розширення кількості посад, доступних для жінок, радник командувача Нацгвардії України з гендерних питань Вікторія Арнаутова розповіла, що близько ста бойових посад на сьогоднішній день досі заборонені для жінок рядового, старшинського та сержантського складу.

«Армія, як патріархальна інституція після Радянського союзу, не була пристосована для служби жінок. Тому все законодавство у нас прораховане лише під чоловіків», – прокоментувала радниця командувача Національної гвардії України з гендерних питань Вікторія Арнаутова.

Але у Збройних силах України та Нацгвардії ці обмеження пояснюють тим, що хочуть, насамперед, захистити жіноче здоров’я.

«Перш за все, треба зважати на їх репродуктивне здоров’я. Це посади, пов’язані з водолазними роботами, з вибуховими речовинами, з пожежогасінням і таке інше. А на більшості інших посад, жінки можуть проходити військову службу», – розповів начальник відділу Департаменту військової освіти і науки соціальної та гуманітарної політики МОН України Сергій Лубинець.

Однак у війні з Росією вже взяло участь понад 10 тисяч жінок. Це приблизно п’ять відсотків від загальної кількості військових. І в Міноборони, і в Нацгвардії запевняють, що ситуація з гендерним балансом у силових структурах поліпшується з кожним днем. Шанс на рівність є. Принаймні, вже розроблений законопроект під номером 6109. За нього навіть проголосували в першому читанні і наразі він проходить розгляд в комітеті.

«Цей законопроект фіксує деякі основоположення, принципи і виправляє деякі нюанси, які не дають можливість жінці на рівних з чоловіком просуватися по військовій кар’єрі. Він також виправляє деякі нюанси, пов’язані зі сприйняттям жінки в армії», – розповіла юрист, голова ГО «Юридична сотня» Леся Василенко.

Якщо закон таки ухвалять, жінкам дозволять укладати контракти на проходження військової служби до 45-60 років, бо на сьогодні для жінок діє обмеження у 40 років. Також збільшать граничний вік для перебування у запасі із 50 до 65 років. Новий закон зробить для жінок обов’язковими: наряди у нічний час, відрядження, проходження військових зборів. Раніше від цього вони могли просто відмовитись.

«Ми говоримо про те, що є критерії і вони повинні бути однакові як для жінок, так і для чоловіків. Якщо жінка відповідає усім параметрам, то чому вона не може підписати контракт? Чому вона не може проходити службу?» – зазначила народний депутат України Ірина Суслова.

Разом з тим, закон аж ніяк не зменшує вимог до жінок-військових. Послаблення для них не передбачають, а лише дають змогу продемонструвати свої можливості.

«Жінки і чоловіки повинні відповідати одним і тим же критеріям. Якщо хтось йде на посаду, яка потребує піднімати за необхідності вагу у 90-100 кілограм і жінка не проходить цей тест по фізичній підготовці, то вона не буде допущена до цієї посади», – додала Суслова.

Але один документ не здатен перемогти гендерні стереотипи.

«У соціуму є зверхнє ставлення до осіб жіночої статі. Наприклад, їх можуть питати: а що ти воювала, серйозно? І ще говорять: «Ми знаємо, чим ви там займаєтесь». І, переважно, про це говорять ті, хто не воював», – прокоментував військовий психолог Андрій Козінчук.

«Жінки хочуть служити в армії і одягати не лише військову форму, але й дійсно проявляти свої особисті якості. Бо є дуже багато людей, які дійсно прагнуть вибудувати військову кар’єру», – сказала радниця командувача Нацгвардії України з гендерних питань Вікторія Арнаутова.

Адже зараз збудувати кар’єру не просто. Принаймні доброволець Майя Москвич, ледве змогла стати на облік в Центрі зайнятості як учасниця бойових дій. Проблема у тому, що за три роки служби вона так і не отримала військового квитка. Керівництво підрозділів пояснювало це тим, що вона – жінка, а отже – не військовозобов’язана.

«Мені потрібно зафіксувати мою службу в Національній гвардії. Так, я отримала посвідчення «учасника бойових дій», але ніде не зафіксована», – розповіла добровольця Майя Москвич.

Через це, наприклад, Майю відмовились записувати на курси англійської для колишніх військовослужбовців. Після того була ще одна невдача – відкинули резюме в іноземній охоронній фірмі, бо там теж попросили військовий квиток.

«У час, коли живе Ілон Маск, з’являються криптовалюти, дрони, електрокари і плануються польоти на Марс, думати, що жінка повинна стояти біля плити, а чоловік працювати банкоматом – це дурня», – наголосила волонтерка Марія Берлінська.

загрузка...
загрузка...
Loading...