Новини » Політика 6 лютого, 2018, 15:06
Польща хоче стати провідною східноєвропейською країною, – Петренко
ZIK
ZIK

У вирішенні певних питань Польща намагається стати хоча б на одному рівні із Францією чи Німеччиною. Тому її влада вдається до етнічного націоналізму.

Таку думку ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня 13:00–15:00 та 17:00–19:30 на телеканалі ZIK) висловив експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко.

«Етнічний націоналізм у Східній Європі – надзвичайно велика небезпека для усіх держав. У тому числі і для України. Ми пам‘ятаємо, до яких історичних результатів це призводило», – переконаний Петренко.

Тому, на його думку, Україна повинна запропонувати Польщі вести саме інтелектуальну дискусію на рівні провідних консорціумних вузів.

«Нехай вони разом розбираються та вивчають архіви. Для того, щоб переходити із негативу у більш позитивні речі, потрібно говорити про інфраструктурні проекти, розвиток економічного чи безпекового характеру», – наголосив Петренко.

Разом із тим, експерт наголосив, що «антибандерівський закон» є внутрішньополітичним рішенням польських політиків, спрямованим на сегментування електорату та забезпечення підтримки на виборах.  

«Є ще один нюанс. Польща зараз намагається знайти своє місце у Європейському союзі. Вона хоче стати провідною східноєвропейською країною та у вирішенні якихось питань бути, хоча б на рівні із Німеччиною і Францією. Наприклад, там, нібито, все, що добре, створює уряд, а погане – Євросоюз», – розповів він.

Тому й, при такому підході, для мобілізації населення найпростішим політичним шляхом є етнічний націоналізм.

«Визначається ворогів, символи, якими супроводжується ця боротьба, та мобілізується населення. Тоді, маючи заряджену кров самого суспільства, можна більш активно говорити із потужнішими гравцями», – вважає Петренко.

У свою чергу, політичний експерт Олександр Солонтай зазначив: враховуючи польську соціологію, де закон підтримала лише третина населення Польщі і стільки ж виступили проти, маємо ще дуже «добрі цифри».

«Поляки із держави Речі Посполитої, яка об‘єднувала різні народи та етноси, стали, фактично, моноетнічною державою. За винятком кількох відсотків, це країна, в основному, поляків, католиків та основної етнічної групи і одних поглядів. Там не має, наприклад, німецьких, білоруських чи українських впливів. За таких умов це ще й непоганий відсоток. Багато поляків розуміє, що відбувається щось не те», – зауважив Солонтай.

Тому й, на його думку, українсько-польські відносини слід повертати у конкретні проекти.

«Наприклад, мене тішать розмови про швидкісний потяг між Україною та Польщею, розмова про роумінг. Не хотілося б, щоб польські націоналісти зіпсували співпрацю, яка може принести полякам та українцям значно більше користі, ніж з‘ясування історичної правди», – наголосив експерт. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-21 20:54 :17